• Aicina stundas garumā skaitīt ziemojošos putnus pie barotavām

  Daba un dzīvnieki
  Ziņu aģentūra LETA
  18. janvāris, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Attēlam ir ilustratīva nozīme
  Foto: Unsplash
  Attēlam ir ilustratīva nozīme
  Lai apzinātu, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) no 27.janvāra līdz 29.janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā «Ziņo par putniem dārzā 2023», aģentūru LETA informēja LOB komunikācijas speciāliste Kitija Balcare.

  Šajos pašos datumos pēc vienotas metodikas putnus skaitīs gan kaimiņvalstīs, gan citviet Eiropā.

  LOB ornitologs Andris Dekants skaidro, ka, vērojot putnus pie barotavām stundas garumā ir iespēja iemācīties atpazīt tās putnu sugas, kuras ziemas sezonā ir sastopamas apkaimē, savukārt ornitologiem šie ziņojumi par putnu novērojumiem būs vērtīgi dati tālākiem pētījumiem. LOB aicina janvāra pēdējā nedēļas nogalē atrast piemērotu vietu, kur uzturas putni, piemēram, dārzu, parku, pat kapsētu, lai stundas garumā fiksētu visus tur redzamos putnus un tālāk ziņotu par redzēto ornitologiem, reģistrējot novērojumus dabas novērojumu portālā «Dabasdati.lv».

  Putnus var vērot arī no iekštelpām, piemēram, novērojot putnu barotavu. Vērojot putnus, drīkst pārvienoties, izmantot binokli vai fotoaparātu.

  Ja putni tiek vēroti, piemēram, parkā vai kapsētā, tad no šīs teritorijas jāizvēlas tik liela teritorija, lai tā novērotājam visu laiku būtu labi pārskatāma. Ja putni tiek vēroti dārzā, tad skaitīšanas teritorija atbilst dārza izmēram.

  Novērojumu dienā jāizvēlas precīzi viena stunda diennakts gaišajā laikā, kuras laikā bez pārtraukumiem iespējams vērot putnus.

  Katra konstatētā putna suga jāatzīmē tikai vienu reizi un jāpieraksta tās lielākais skaits, kas vienlaikus šai sugai redzēts vienviet. Jāizvairās skaitīt, piemēram, barotavā dažādos laikos redzētos vienas sugas putnus kopā, jo citādi vairākkārt tiek pieskaitīts viens un tas pats putns. Akcijā netiek skaitītie tie putni, kas pārlido pāri vai palido garām novērošanas vietai, bet tur neapstājas.

  Ja putna sugu nav iespējams uzreiz noteikt, tad portālā «Dabasdati.lv» tas ziņojams kā nenoteikts putns un, ja iespējams, pievienojot fotoattēlu, balsi vai video. Šajā gadījumā novērojuma kvalitātei ir liela nozīme.

  Vienā un tajā pašā vietā drīkst skaitīt tikai vienu reizi trīs dienu laikā. Vairākkārtīga skaitīšana vienā vietā sagroza datus, jo tiks uzskaitīti vieni un tie paši putni. Otro, trešo vai ceturto reizi putnus drīkst skaitīt tikai citā vietā.

  Arī nulle ir rezultāts. Šīs nav sacensības par novērot putnu skaitu. Akcijas mērķis ir noskaidrot, cik un kādi putni ziemas laikā sastopami apdzīvotās vietās.

  Piedalīties var ikviens, kurš pazīst putnus, vai vēlas iemācīties tos labāk atpazīt.

  Akcijas laikā no 2022.gada 28. līdz 30.janvārim Latvijā 251 putnu barošanās vietā saskaitīti 9800 putni, pārstāvot 69 putnu sugas.

  Ideja par akciju «Ziņo par putniem dārzā» aizgūta no Lielbritānijas, kur putnus dārzos ziemā skaita kopš 1979.gada. Akcija Latvijā norisinās jau sesto gadu, vienlaikus ar šādu pašu aktivitāti kaimiņvalstīs un citviet Eiropā.

  Akcija tiek rīkota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē