• Padomi un ieteikumi pandēmijas laikam cilvēkiem ar novājinātu imunitāti

  Padomi
  Arta Lāce
  Ievas Veselība
  Ievas Veselība
  25. marts, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Praktiski ieteikumi pacientiem, kuru imunitāte tiek ar zālēm mazināta, un viņu tuviniekiem. Konsultē Dr. KRISTĪNE PITKEVIČA, anestezioloģe Berlīnes Sirds ķirurģijas centrā, kas ir Eiropā lielākais, Vācijas Anesteziologu asociācijas, Itālijas Kardioanesteziologu asociācijas locekle, piedalās arī sirds un plaušu transplantācijas operācijās.

  Raksta autore Arta Lāce pati ir riska grupas paciente ar tīši nomāktu imunitāti, lai kontrolētu konfliktu ar donora cilmes šūnām pēc to transplantācijas: «Īpašas piesardzības režīmā dzīvoju jau pusotru gadu.»

  Eremīta dzīvesveids

  Pāris dienas pēc koronavīrusa pandēmijas izsludināšanas hroniskās slimības dēļ nonācu Viļņas Universitātes slimnīcā (VUS). Esmu trīskāršā karantīnā: aiz slēgtām robežām un apsargātām klīnikas durvīm, aizsargizolācijas palātā, no kuras varu iziet vienīgi tad, ja jānokļūst uz izmeklējumiem un procedūrām.

  Nodaļā saņēmu bukletu ar ieteikumiem, kas domāti pacientiem ar novājinātu imunitāti, un viņu tuviniekiem pandēmijas laikā. Padalīšos gan ar tiem, gan ar ārsta padomiem un pašas pieredzē apgūtajiem knifiem. Kad neatrodos slimnīcā, vienalga zināmā mērā esmu kā eremīts – labprātīgais vientuļnieks –, ierobežojot klātienes komunikāciju, neapmeklējot vietas, kur ir daudz cilvēku, un atturoties uzturēties slēgtās un slikti vēdinātās telpās.

  Nekādas tikšanās ar cilvēkiem, kuriem ir temperatūra, caureja, iesnas, klepus vai šķavas. Ciemiņiem pirmais, ko lieku darīt: mazgāt rokas un slaucīt tās papīra dvielī.

  Ja mājās kāds saslimst, dodos padzīvot pie vecākiem, jo pat parasts saaukstēšanās vīruss man var izvērsties dzīvībai bīstamā stāvoklī.

  Kas notiks ar medicīnisko aprūpi?

  Lūdz, lai tev nepieciešamos recepšu medikamentus ārsts izraksta ilgākam laikam, kā arī ievēro daktera noteiktos profilakses pasākumus saskaņā ar līdzšinējo ārstēšanas shēmu.

  Kopā ar tuviniekiem un savu ārstu izstrādā pandēmijas laika rīcības plānu, kas atbild uz šādiem jautājumiem:

  1. Kas un kā tev pandēmijas laikā piegādās pārtiku un zāles?
  2. Ko darīt tev un ko – tuviniekiem, ja tavs veselības stāvoklis pasliktinās vai sasirgsti ar Covid-19?
  3. Kā vari sazināties ar ārstējošo dakteri?
  4. Pie kā tev vērsties, ja saslimst tavs ārsts?

   

  Nekrīti panikā, ķerot un grābjot visu, kas pa rokai, bet veido pirmās nepieciešamības preču rezerves 2–4 nedēļām, iesaistot palīgu, kas ir pie labas veselības.

  Plaukstu vietā elkoņi

  Arī šajā laikā, ja vien ārkārtas pasākumi to neliedz, drīkst iet ārā, bet turies pa gabalu no citiem cilvēkiem un negrābsties gar rokturiem, lifta pogām, durvju malām un dažādām virsmām. Tu jautāsi, kā tad lai vispār tiek ārā no mājas un atpakaļ? Ņem talkā savu ķermeni un fantāziju!

  Lai nospiestu rokturus un aizvērtu krānus, pamīšus izmantoju vienu un otru elkoni – tas palīdz arī ķermeņa simetrijai.

  Tā kā auguma garuma dēļ man parasti mazliet jāieliecas ceļos, sanāk vingrojums. Durvju atvēršanai izmantoju plecus. Lifta pogas spiežu ar dzīvokļa atslēgām, kuras regulāri dezinficēju. Var izmantot zīmuļa neaso galu, tikai neiedomājies pēc tam to pagrauzt.

  Ja spēki ļauj un esi vienojusies ar kaimiņiem par regulāru koptelpu vēdināšanu, labāk izmanto kāpnes. Lai vienotos ar viņiem, neej ciemos, bet piezvani pa telefonu vai sazinies ar zīmītēm.

  Kad ej ārā, nogaidi, lai kāpnēs neviena nav. Arī liftā, kas ir noslēgta un nevēdināma, tātad tev īpaši nedraudzīga telpa, brauc viena.

  Kāpņu margas labāk neaiztikt. Atbalstam labi kalpo nūjošanas nūjas, un galu galā arī spieķis nav nekāds negods.

  Ja bez margām nevari iztikt, izmanto vienreizlietojamos cimdus, kurus novelk, izvēršot uz otru pusi tā, lai visa skāde paliek iekšienē. Tāpat var izmantot kādu polietilēna maisiņu. Vari vilkt parastos cimdus, bet tad tos uzreiz mazgā vai pirms likšanas veļas grozā ieliec plastmasas maisiņā, kuru aizsien.

  Pandēmijas dēļ nav jāaizmirst par labas fiziskās formas saglabāšanu, un lietuviešu ārsti pacientiem ar sliktu imunitāti iesaka vingrot ārā. Protams, cēlā vientulībā vai vairāku metru attālumā no citiem. Izņēmums var būt cilvēki, ar kuriem tu dzīvo vienā mājsaimniecībā.

  Kas labāk – dezinficēt vai mazgāt rokas?

  Ja vien pieejamas ziepes un tekošs ūdens, priekšroku dod mazgāšanai, taču dari to ļoti rūpīgi pusminūtes garumā. Bieža dezinfekcijas līdzekļa lietošana var radīt rezistenci pret mikroorganismiem, turklāt bojā ādas aizsargslāni.

  Savus mājiniekus esmu iemācījusi mazgāt rokas tā, kā to dara ķirurgi. Nagiem jābūt īsiem. Uzroti piedurknes, noņem pulksteni un gredzenus. Mikroorganismi visvairāk uzkrājas plaukstu locītavās, pirkstu starpās, zem nagiem un ienadžos, tāpēc šīm vietām pievērs īpašu uzmanību. (..)

  Vēl plašāk par to, kā šajā laikā rīkoties cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, lasi gaidāmajā žurnāla IEVAS Veselība numurā!

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē