Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Ziedputekšņu alerģija bērnam

    Slimības
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    29. jūnijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: FotoL SHUTTERSTOCK
    Kad mostas daba un sāk ziedēt krūmi un koki, par sevi liek manīt arī alerģija pret ziedputekšņiem. Tā var būt gana mokoša un nepatīkama, bet, par laimi, visbiežāk ir traucējoša vien pāris nedēļu gadā, kad viss zied. Kā rīkoties, ja bērnam ir ziedputekšņu alerģija, skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas alergoloģe Ieva Cīrule.

    Kas ir ziedputekšņu alerģija?

    Alergoloģe Ieva Cīrule skaidro – to, vai bērnam izpaudīsies alerģija, nosaka vairāku faktoru summa. Ir iekšējie jeb iedzimtie faktori (ģenētiski noteikta organisma paaugstināta jutība) un ārējie faktori jeb vide, kurā bērns dzīvo. Iedzimtos faktorus maz var ietekmēt, jo bērna gēnos jau ielikts, būs vai nebūs tendence uz alerģiju. Lai gan ārējos apstākļus ir iespējams mainīt, polinozes (alerģijas pret ziedputekšņiem) gadījumā to izdarīt ir ļoti grūti.

    Polinozi jeb alerģiju pret ziedputekšņiem izraisa augu putekšņi, kurus apputeksnē vējš. Ziedēšanas laikā putekšņi ir gaisā jebkurā vietā – laukos vai pilsētā, ārā vai iekštelpās.

    Tas ir mīts, ka cilvēkiem ar noslieci uz alerģiju ziedēšanas laikā vieglāk ir atrasties pilsētā, jo tur ir mazāk augu. Arī pa pilsētas ielām lido putekšņi, turklāt, sasaistoties ar izplūdes gāzēm, tiek kļūst smagi un lipīgi. Ja ir alerģija, bērnam šķaudot un klepojot (tās ir normālas organisma reakcijas, lai tiktu vaļā no nevēlamiem elementiem elpceļos), no šādiem putekšņiem atbrīvoties ir daudz grūtāk.

    Bērns šķauda un tek deguns

    Alerģija pret ziedputekšņiem izpaužas ar acu asarošanu, šķaudīšanu, aizliktu degunu un organisma kopēju diskomfortu, uzturoties ārā. Kā atšķirt alerģiju no vīrusa izraisītas saslimšanas? Galvenā atšķirība – bērnam nav paaugstinātas temperatūras, kakls nav apsarcis, bet deguns ir ciet vai tek, acis var būt apsārtušas. No rīta viss vēl ir labi, bet, tiklīdz mazais ir ārā, tā šķauda un deguns tek. Bērns var nemitīgi berzēt gan acis, gan degunu, jo viņam ļoti niez. Bieži vien lielākā šķaudīšana ir pa dienu, kad bērns dodas pastaigā.

    Klasiski alerģija pret ziedputekšņiem sastopama bērniem skolas vecumā, taču tā var izpausties arī agrāk – jau četru, piecu un sešu gadu vecumā.

    Ja vecākiem rodas aizdomas, ka bērnam sākušās alerģiskās iesnas, vērts noskaidrot, kurš augs tikko sācis ziedēt, un informāciju pierakstīt, lai līdz nākamajam gadam neaizmirstas. Pirmās zied lazdas (martā, aprīlī), vēlāk – alkšņi, bērzi, papeles, jūnijā zied graudzāles un labība, jūlijā – nātres, augustā zied nātres un vībotnes. Retāk, bet gadās, ka bērnam uz ādas parādās arī sarkani, niezoši plankumi. Ja mazajam augu ziedēšanas laikā ir nevaldāms klepus un brīžiem kļūst grūti elpot, tā jau ir ļoti nopietna organisma reakcija, un steidzami ir jākonsultējas ar ārstu. Ziedputekšņu alerģija smagākos gadījumos var izpausties kā astma.

    Kur patverties augu ziedēšanas laikā?

    Ja mazajam ir alerģija pret vienu vai diviem putekšņu veidiem, iespējams, šo augu ziedēšanas laikā vairāk vajadzētu dzīvot pa iekštelpām, it īpaši vējainās un saulainās dienās nevajadzētu plānot aktivitātes brīvā dabā. Vieglāk ir pēc lietus, kad putekšņi piemirkuši un pieplacināti pie zemes, arī pie atklātiem ūdeņiem elpot būs vieglāk. Vēl viens risinājums – attiecīgā auga ziedēšanas laikā ģimenei ieplānot ceļojumu uz citu klimata joslu.

    Kā ārstēt ziedputekšņu alerģiju?

    Ar asinsanalīžu un ādas testa palīdzību var iegūt precīzu informāciju, vai bērnam ir alerģija pret ziedputekšņiem vai nav un, ja ir, tad pret kuriem putekšņiem. Asinsanalīzes var veikt jebkurā laikā, testu uz ādas – tad, kad putekšņu sezona beigusies. Analīzēs noskaidrojot vainīgo augu, nākamajā gadā jau pāris nedēļu pirms ziedēšanas (putekšņu kalendārs ar alerģiju izraisošo augu ziedēšanas prognozi atrodams mājaslapā pasyfo.lu.lv), bērnam jāsāk dot kādu antihistamīna preparātu. Zāles jālieto no rīta, jo to iedarbība ilgst aptuveni 12–24 stundas, un ziedputekšņu alerģija visvairāk traucē pa dienu. Medikaments jālieto visu konkrētā auga ziedēšanas laiku, parasti pāris nedēļu. Ziedputekšņu alerģijas gadījumā iesaka arī imūnterapiju zemmēles pilienu vai injekciju veidā, kuru piedāvā bērniem no sešu gadu vecuma. Šo terapiju izmanto tikai pēc ārsta ieteikuma, kad atrasts konkrēts alerģijas izraisītājs. To sāk novembrī, decembrī – trīs gadus pēc kārtas. Tad pastāv liela ticamība, ka alerģijas nebūs, taču, kā jau ar visu šajā dzīvē, to nevar apgalvot simtprocentīgi. Un, kā jebkura cita, arī alerģija pret ziedputekšņiem var pāriet.

    Kas vēl var palīdzēt ziedputekšņu alerģijas gadījumā?

    • Kad ir ziedputekšņu alerģijas uzliesmojums, ieteicams izvairīties no potēm, operācijām un citām medicīniskām manipulācijām, kur iesaistīti kādi medikamenti.
    • Samazināt fiziskās aktivitātes, jo to laikā elpceļos nonāk vairāk putekšņu.
    • Valkāt saulesbrilles un cepuri ar platām malām.
    • Pēc ienākšanas telpās nomazgāt rokas un seju, kā arī nomainīt drēbes, lai telpās būtu pēc iespējas mazāk ziedputekšņu pēdu.
    • Matus mazgāt vakarā, lai ziedputekšņi nenonāktu guļamvietā, kas papildus varētu kairināt elpošanas ceļus,
    • Izmazgāto veļu žāvēt telpās, nevis svaigā gaisā.
    • Vēdinot istabas, uzmanīt, lai neveidojas caurvējš, kas ziedputekšņu daļiņas var ienest telpās. Vislabāk telpas vēdināt pēc lietus.
    • Laukos, kur putekšņu koncentrācija augstāka ir rītos, telpas ieteicams vēdināt vakaros, savukārt pilsētā telpas vēlams vēdināt no rītiem, kad putekšņu koncentrācija ir zemāka.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē