• Tik jutīgais un svarīgais orgāns — aizkunģa dziedzeris. Neļauj tam iekaist!

    Padomi
    Ginta Auzniece
    23. marts, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Tiekoties ar draudzenēm, apēdi pāris gardu eklēriņu un izdzēri glāzi šampanieša? Jā, tavam aizkuņģa dziedzerim tas var nepatikt. Kas izraisa aizkuņģa dziedzera iekaisumu, skaidro gastroenterologs endoskopists Rīgas 1. slimnīcā Dr. Sabri Abdelmasī.

    Ja pieņemam, ka aizkuņģa dziedzeris ir mājiņa, tad iedomājies, ka tā sastāv no divām istabām. Viena no tām ir atbildīga par insulīna veidošanos, kas nepieciešams, lai ielaistu šūnās glikozi, lai tā nepaliktu asinīs un neveidotos cukura diabēts. Tā tātad ir endokrīnā aizkuņģa dziedzera funkcija. Bet ir vēl arī otra istabiņa – tā sastāv no šūnām, kas atbildīgas par gremošanas procesiem. Proti, šajā aizkuņģa dziedzera nodalījumā speciālas šūnas izstrādā fermentus – amilāzi, lipāzi un citus –, kas palīdz kuņģa un zarnu traktam sagremot visu, ko apēdam, jo īpaši saldumus, treknus ēdienus, arī pārstrādāt alkoholu.

    Būtībā, ja nebūtu šo fermentu, mēs daudz ko vispār nedrīkstētu ēst, jo tas nepārstrādātos. Redzi nu, cik īpašs dārgums tevī mīt un tev ikdienā klusi palīdz! Patiesībā man kā gastroenterologam gribas tev no sirds lūgt – saudzē savu aizkuņģa dziedzeri. Tas mūsos ir tikai viens vienīgs, neaizvietojams un – ļoti jutīgs, jo tam ārkārtīgi viegli nodarīt pāri, tā šūnas ir viegli ievainojamas.

    Galvenie cēloņi, kas izraisa iekaisumu

    Biežāk par akūtu aizkuņģa dziedzera iekaisumu jeb – kā mediķi saka – akūtu pankreatītu dzird Ziemassvētku un Jaungada svinību laikā. Tad visi mīlam bagātīgi un trekni paēst – galdā tiek celts cūkas šņukurs, zirņi, speķa pīrādziņi, tad vēl kāda glāzīte dzirkstošā vīna… Aizkuņģa dziedzerim šis viss ir īsts festivāls, un tam rodas pārslodze!

    Bet īstenībā ir gluži vienalga – ziema vai vasara –, jo pārmērības tavam aizkuņģa dziedzerim nepatīk nevienā gadalaikā.

    Ja ir hronisks aizkuņģa dziedzera iekaisums jeb pankreatīts, ar laiku var iedzīvoties arī cukura diabētā, jo aizkuņģa dziedzera darbība ir traucēta.

    Pankreatīts jeb akūts aizkuņģa dziedzera iekaisums var noritēt gan vieglā, gan ļoti smagā formā. Par laimi, biežāk mēs, gastroenterologi, sastopamies ar vieglāku pankreatīta formu, bet zinu, ka kolēģiem lielajās, universitātes, slimnīcās, ik pa laikam nākas risināt arī kādu smagāku gadījumu. Ar tipiskākajiem iemesliem, kāpēc iekaist, saistīti ap 70 procentiem akūtu pankreatītu. Tātad – lielākā daļa!

    Akmeņi žultspūslī

    Absolūts līderis pankreatīta cēloņu vidū ir žultsakmeņi. It īpaši, ja akmentiņi žultspūslī ir sīki un daudzi. Problēma šajā gadījumā slēpjas faktā, ka aizkuņģa dziedzerim un žultspūslim ir viens kopējs žultsvads, kas anatomiski savieno it kā divas upes, kuras saplūst vienā. Tad nu, lūk, ja žultspūslī ir akmeņi, tie var pa žultsvadu aizceļot arī uz aizkuņģa dziedzeri.

    Būtībā, ja aizkuņģa dziedzera virzienā pa žultsvadu sāk ceļot žultsakmens, iedarbojas tāds kā HES mehānisms, un mazais jutīgais aizkuņģa dziedzeris izjūt milzu spiedienu. Bet, kā jau mēs vienojāmies, aizkuņģa dziedzeris un tajā mītošās šūnas, kur mājo fermenti, ir ļoti trauslas. Ja spiediena rezultātā šūnas tiek bojātas un fermenti izceļo ārpus tām, aizkuņģa dziedzerī sākas īsta katastrofa. Proti, fermenti domāti, lai pa žultsvadu aizceļotu uz tievo zarnu un palīdzētu mums sagremot apēsto.

    Savukārt, ja fermentu, tā teikt, noplūde notiek turpat aizkuņģa dziedzerī, tas sāk ēst pats sevi.

    Tādā veidā parasti sākas diezgan smaga un nopietna aizkuņģa dziedzera iekaisuma lēkme, kas jāārstē slimnīcā, pat intensīvās terapijas nodaļā, jo nepieciešama dzīvībai svarīgu funkciju (nieru darbības, sirdsdarbības, arī plaušu darbības) stabilizēšana, iespējams, jāapstādina arī asiņošana. Principā tādu situāciju var uzskatīt par īssavienojumu, jo cieš pilnīgi visas orgānu sistēmas, un tieši uz to arī tiek balstīta ārstēšana.

    Pārmērīga alkohola lietošana

    Kā tu noproti, te nav runa par kādu glāzi vīna pie smalkām vakariņām, aizkuņģa dziedzera iekaisums ir riktīgu dzērāju nelaime. Lai gan… nav arī tik vienkārši. Mēs katrs esam citāds, un katrs organisms var citādi reaģēt uz alkoholu un tā daudzumiem. Tāpēc, kombinējoties ar citiem faktoriem (piemēram, trekniem eklēriem vai speķa pīrādziņiem), dažkārt pat glāze laba vīna spēj sadusmot aizkuņģi. Bet kopumā tev šajā sakarā jāatceras – kas par daudz, tas par skādi!

    Smaga akūta pankreatīta gadījumā ir diezgan liels risks arī nomirt. Visā pasaulē mirstības rādītāji no šīs kaites ir 20–40 procenti – atkarībā no formas un komplikācijām.

    Starp citu, pērn ārstu zinātniskās literatūras datubāzēs publicēts apjomīgs pētījums par to, ka alkohola ķīmiskā formula nemainās atkarībā no dzēriena veida – gan vīnam, gan brendijam, gan mūsu pašu melnajam balzamiņam ir viena un tā pati formula un līdz ar to arī nelabvēlīga ietekme uz organismu, atšķiras tikai garša.

    Arvien biežāk mediķu aprindās runā pat par to, ka sliktumu no alkohola biežas lietošanas ir daudz vairāk nekā ieguvumu. Vēl kāda nianse – akūts pankreatīts biežāk rodas vīriešiem (iespējams, tieši alkohola patēriņa dēļ!), bet jutīgāk uz to reaģē sievietes.

    Retāki iemesli, kāpēc iekaist aizkuņģa dziedzeris

    • Paaugstināts triglicerīdu līmenis asinīs. Lipīdi jeb, vienkārši sakot, tauki, kas cirkulē asinīs un kurus šūnas izmanto kā enerģijas avotu… Pasaulē ir pat dažas vietas, kur ir iedzimta hipertrigliceridēmija, un šiem cilvēkiem ir diezgan liels risks iedzīvoties akūtā pankreatītā.
    • Paaugstināts kalcija daudzums organismā. Tas var rasties no pārmērīgas D un citu vitamīnu lietošanas, dažādu endokrīnu kaišu, piemēram, samazinātas virsnieru funkcijas, dēļ. Visbiežāk par novirzēm liecina parathormona noteikšana asinsanalīzēs.
    • Infekcijas un vīrusi. Piemēram, citomegalovīruss jeb CMV, hepatīti B un C.
    • Anatomiski iedzimta aizkuņģa dziedzera cilpa, kad izveidojušies gandrīz divi aizkuņģa dziedzeri.
    • Mēdz būt arī idiopātiskas aizkuņģa dziedzera iekaisuma formas, kas nozīmē, ka to rašanās iemesls nav skaidrs.
    • Autoimūnas pankreatīta formas, kad kaut kas nobrucis organisma imūnsistēmas mehānismos un aizkuņģa dziedzeris vēršas pats pret sevi.

    Ko tu jūti?

    Tipiskākais akūta aizkuņģa dziedzera iekaisuma simptoms būs sāpes vēderā, kas pakāpeniski pieņemas spēkā. Nepatīkamās sajūtas vēderā lokalizējas vēdera centrā, kuņģa rajonā (tāpēc arī ļoti bieži tās tiek jauktas ar kuņģa sāpēm), vai izstarojas uz muguru kreisajā sānā.

    Sāpes var uznākt gan kā lēkme, gan nemitēties ilgāku laiku, gan arī uzliesmot, tieši apēdot ko treknāku, izdzerot pāris kausu alus vai pēc kārtīgām viesībām, kad ēsts un dzerts uz nebēdu… Īstenībā sāpes var būt ļoti izteiktas – tā, ka pat nespēj iztaisnoties un pastaigāt. Reizēm diskomfortam vēderā mēdz pievienoties arī slikta dūša, vēdera uzpūšanās, mīksta, tāda kā eļļaina, vēdera izeja, slikta pašsajūta. Smagākos gadījumos, piemēram, kad uz aizkuņģa dziedzeri aizceļojis žultsakmens, akūts pankreatīts var izpausties arī ar vemšanu, caureju, lielu, uzpūtušos vēderu, paātrinātu sirdsdarbību, sviedriem uz sejas un pazeminātu asinsspiedienu.

    Šajā gadījumā vēders sāp jau ļoti izteikti – tās ir vienas no stiprākajām sāpēm, kādas vispār iespējamas. Tad drošāk uzreiz zvanīt uz 113 un saukt neatliekamo palīdzību. Savukārt hroniska pankreatīta situācijās var būt apetītes trūkums, bieža šķidra vēdera izeja, arī nepamatots svara zudums.

    Viegli ielaist hroniskā formā

    Jāteic, ka bieži akūti aizkuņģa dziedzera iekaisumi var pārvērsties hroniskā formā, tāpēc jau pie pirmajām nepatikšanām ar aizkuņģa dziedzeri jādara viss, lai iekaisums neatkārtotos. Proti, ja tā darbība ilgstoši ir traucēta, ar laiku aizkuņģa dziedzeris novājinās un vairs nespēj dabiski saražot tik daudz fermentu, lai apmierinātu visas gremošanas vajadzības, tāpēc iekaisums var pāriet hroniskā formā.

    Būtībā, ja dodies pie daktera ar sūdzībām, kas varētu liecināt par pankreatītu, tev jāprot viņam paskaidrot, vai tā ir pirmā tāda epizode vai kas tamlīdzīgs jau piedzīvots. Jo medicīnā ir liela atšķirība starp jēdzieniem – akūts, atkārtoti akūts un hronisks. Negribu tevi biedēt, bet – ja bieži atkārtojas akūts pankreatīts vieglākā formā, kāda no reizēm var izvērsties daudz nopietnākā, kad bez slimnīcas cauri netikt. Un, ja pavisam godīgi, smaga akūta pankreatīta gadījumā ir diezgan liels risks arī nomirt. Visā pasaulē mirstības rādītāji no šīs kaites ir 20–40 procenti – atkarībā no formas un komplikācijām. Un tici man, tas ir diezgan daudz!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē