Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Svars, smadzenes, sirds… Ko organismā labu dara D vitamīns?

    Svarīgi zināt
    Santa.lv
    Santa.lv
    13. februāris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: 1989studio/Shutterstock.com
    Ja vien ārsts nav nozīmējis lietot kādus konkrētus vitamīnus, tad D vitamīns ir vienīgais, kas jālieto katram, jo tas stiprina ne vien kaulus un imunitāti, tam ir vēl daudz citu labu īpašību.
    • Smadzenes. D vitamīns palīdz mazināt tumšā laika un pēcdzemdību depresiju, arī multiplās sklerozes, Pārkinsona, šizofrēnijas un Alcheimera slimības risku.
    • Elpceļi. Pierādīts, ja organismā ir labs D vitamīna līmenis, mazāk pieķeras augšējo elpceļu vīrusu infekcijas. Tāpat ārsti saskata saistību starp D vitamīna trūkumu un astmu, tuberkulozi.

    Sirds. D vitamīns labvēlīgi ietekmē asinsspiedienu un piedalās sirds un asinsvadu problēmu attālināšanā.

    • Imūnsistēma. D vitamīna trūkums var paātrināt iekaisumu un infekcijas slimību piezagšanos, novēro arī, ka tas veicina dažādu autoimūno vainu, piemēram, reimatoīdā artrīta, attīstību. Ja nepietiek D vitamīna, mūsu aizsargšūnas neveidojas tik aktīvas, kā nepieciešams, tāpēc tās nespēj pilnvērtīgi pasargāt no dažādām infekcijām.
    • Krūtis. D vitamīns nav panaceja, taču pētījumi liecina: tas lieti noder ļaundabīgo audzēju profilaksē. D vitamīns spējot aizkavēt krūts dziedzera, zarnu, resnās zarnas, prostatas un aizkuņģa vēža veidošanos, jo pierādīts, ka tas veicina nekontrolēto jeb slikto šūnu pašiznīcināšanos organismā.
    • Aizkuņģa dziedzeris. Ilgstoši samazinātu D vitamīna daudzumu saista ar pirmā un otrā tipa cukura diabēta attīstību.
    • Āda. Saules vitamīns pietiekamā daudzumā noteikti nepieciešams tiem, kam ir psoriāze.
    • Muskuļi. Neizskaidrojamu muskuļu sāpju un vājuma cēlonis nereti meklējams D vitamīna trūkumā.
    • Kauli. Pats zināmākais D vitamīna labais darbs – tas stiprina kaulus, novērš rahīta veidošanos, kaulu sāpes. D vitamīns nodrošina kalcija uzsūkšanos zarnās: ja saules vitamīna trūkst, kalcijs no zarnām asinīs nonāk maz.

    Taču to organisms nedrīkst pieļaut, jo kalcijs asinīs nodrošina visus dzīvības procesus – elpošanu, enerģijas ieguvi utt.

    Lai uzturētu nemainīgu kalcija līmeni asinīs, organisms to sāk ņemt laukā no kauliem – tie kļūst trauslāki, biežāk piemeklē arī kritieni, palielinās lūzumu risks.

    • Aknas un nieres. Tās ir galvenie orgāni, kur notiek D vitamīna aktivizēšanās. Sākumā – gan ar saules stariem, gan uzturu, gan medikamentiem – uzņemam D3 vitamīnu. Nonākot aknās un nierēs, tas tiek pārveidots par D vitamīnu, kas pēc savas būtības ir spēcīgs hormons. Ārsti saskata arī sakarību starp ilgstošu D vitamīna trūkumu un dažādu aknu un nieru slimību pieteikšanos.
    • Zarnas. Ja D vitamīna līmenis asinīs ilgu laiku ir zem normas, tas var būt viens no faktoriem, kas veicina tādu slimību izpausmes kā Krona slimība, celiakija, kas saistītas ar uzturvielu sliktu uzsūkšanos.
    • Liekais svars. D vitamīns nav tievēšanas burvju līdzeklis, tomēr tā trūkums organismā var būt viens no iemesliem, kāpēc svars aug un aug.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē