Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kā rīkoties, ja piesūkusies ērce?

    Jautājumi un atbildes
    Gundega Gauja
    Gundega Gauja
    18. maijs, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Šķiet, nekad nav par ļaunu vēlreiz izrunāt pašu svarīgāko – kā rīkoties, ja piesūkusies ērce? Kā noņemt ērci mājas apstākļos, un vai to vispār drīkst darīt? Konsultē Indra Zeltiņa, infektoloģe Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

    – Cik ilgā laikā pēc piesūkšanās vajadzētu ērci noņemt?

    – Brīdī, kad iekož ērce, emo­cijas sakāpj debesīs. Patiesībā viss, kas tev patie­šām jādara – ērce ir jānoņem iespējami ātri. Cik ilgā laikā? Tādu regulu nav, bet, protams, jo ātrāk, jo labāk – tad būs ma­zāka varbūtība, ka tu varētu inficēties ar ērču encefalīta vī­rusu vai borēlijas baktēriju, no kā vienā gadījumā var rasties ērču encefalīts, bet otrā – Laimas slimība.

    Panikai būtībā nav pa­mata, jo scenāriji mēdz būt visdažādākie. Kādreiz cilvēks nav steidzies ar ērces noņem­šanu, bet vienalga nesaslimst. Dažiem ir dabiskā veidā vai arī vakcinācijas laikā iegūta imunitāte. Ir cilvēki, kas pār­slimojuši ērču encefalītu ļoti vieglā formā ar vieglu drudzi, paši to pat nezinot, un viņiem ir izveidojusies aizsardzība. Tāpēc ne vienmēr, slimai ērcei iekožot, cilvēks noteikti saslims, Ar boreliozi jeb Laimas slimību būs līdzīgi – ne vienmēr infi­cēta ērce nozīmē saslimšanu. Tomēr, ja ērce iekodusi, tās izņemšanu nevajag atstāt «uz pirmdienas rītu pa ceļam uz darbu».

    Lētāk ir iemācīties izvilkt ērci pašai.

    – Vai vajag pārbaudīt, vai ērce ir inficēta?

    – Manā skatījumā tam nav jēgas. Neatkarīgi no tā, vai ērce ir inficēta vai nav, tāpat lietas labā neko vairs nevar darīt. Tāpēc ērci – dzīvu vai mirušu – var izņemt arī reģionālajā slimnīcā vai mājās. Protams, ziņa, ka ērce nav inficēta, varbūt tevi spētu mierināt, bet, teikšu godīgi, ir bijuši gadījumi, kad pēc nein­ficētas ērces koduma slimība tomēr sākas. Iespējams, ka nemanāmi bija piesūkusies arī kāda cita ērce, taču pārbaudīja vienīgi to, kas bija redzama un atrodama.

    – Kā noņemt ērci mājas apstākļos?

    – Ir pilnīgi normāli ērci izvilkt pašai, mājās. Kā? Nav viena labākā veida. Vienīgais, ko piebilst, – nelieto ērces un koduma vietas apstrādei eļļu un sviestu. Ja ērce tikko kārtīgi paēdusi un tad tiek apstrādāta ar kādu eļļainu vielu, tas ērcei nogriež svaigu gaisu, un tā var izvemties, tādējādi Laimas slimības baktērijas nonāk brūcē. Vislabāk uzliec uz ērces vates tamponu, kas samērcēts spirtā vai degvīnā, tā paturi minūtes piecas, ērce apreibs un būs vieglāk to izņemt. Ja ērces izvilkšanas eksekūcijā tai notrūkst galva? Tam vairs nav nozīmes, jo – ja ērce bija slima, inficēšanās jau ir notikusi.

    Pēc ērces piesūkšanās un noņemšanas no 2 līdz 20 dienām vajadzētu monitorēt savu pašsajūtu un censties ievērot veselīgu dzīvesveidu.

    – Kā zināt, vai esmu inficēta ar Laimas slimību vai ērču encefalītu?

    – Slimībai ir inkubācijas periods. Nekad nav tā, ka ērce iekož un tajā pašā dienā jau kļūst slikti. Protams, var būt sajūta, ka tur niez, ir apsārtis, bet – tā ir reakcija uz pašu kodumu. Ērču encefalīta gadījumā pats īsākais laiks līdz pirmajām slimības pazīmēm ir 2 dienas, bet vidēji 10–14 dienas. Laimas slimībai līdzīgi, 2–20 dienas, vidēji 14 dienas. Ja šajā laikā parādās slimības pazīmes, tad gan ej pie daktera.

    Galvenais būtu ērci izvilkt pēc iespējas ātrāk un darīt to pareizi, tādējādi samazinot inficēšanās risku!

     Kā pareizi noņemt ērci mājas apstākļos – soli pa solim

    1. Dari to iespējami ātri.
    2. Dari to uzmanīgi, jo, saspiežot ērces vēderiņu, koduma brūcē var iekļūt tā iekšējais saturs, un tad palielinās iespēja saslimt ar kādu no ērču pārnēsā­tajām slimībām.
    3. Pirms ērces izvilkša­nas dezinficē koduma vietu un apreibini ērci ar spirtu vai šņabi.
    4. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un tad lēni, ar apļveida kustību IZSKRŪVĒ ērci ārā. Un nevis izrauj! Ja nav pincetes, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, turot aiz diega galiem, tāpat izskrūvē ērci. Vari izmantot arī plastmasas plāksnītes ērču izņemša­nai, ko pārdod aptiekās.
    5. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
    6. Vēlams mēnesi pēc ērces piesūkšanās lietot vairāk vitamīnu augļu un dārzeņu veidā, dzert vairāk šķidruma, izvairīties no saaukstēšanās, pārmē­rīgas sauļošanās, alkohola lietošanas un intensīvas fiziskas slodzes.

     Pazīmes, kad jāvēršas pie ārsta pēc ērces piesūkšanās

    Sajūta kā pie gripas (bet nav saaukstēšanās pazīmju):

    • sāp galva,
    • augsta temperatūra,
    • muskuļu vājums,
    • izteikts nespēks.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē