Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Grūtniece pludmalē—ko drīkst un ko labāk nedarīt?

    Grūtniecība
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    28. jūnijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Arī bērniņa gaidīšanas laikā mammas vēlas doties uz pludmali, sauļoties un baudīt silto laiku. Vai lielo punci var radīt saulei un kādu saules aizsargkrēmu labāk izvēlēties? Konsultē dermatoloģe Lauma Valeine un ģimenes ārste Ilze Skuja.

    Grūtniece sauļoties drīkst!

    Jāpatur prātā, ka ārsti nevienam neiesaka atrasties tiešos saules staros laikā no plkst. 11.00 līdz 15.00, kad saule ir visintensīvākā. «Protams, grūtniecība nav slimība, un iet ārā, kad spīd saule, grūtniece drīkst. Tomēr topošajai māmiņai gulēt saulē vairākas stundas no vietas un speciāli sauļot vēderu neiesaku. Un, protams, ilgāk uzturoties saulē, ir jālieto saules aizsargkrēms. Jebkurā gadījumā pats galvenais rādītājs ir grūtnieces pašsajūta,» uzsver ģimenes ārste Ilze Skuja. Jāuzmanās arī, lai saulē nepārkarstu, jo saule satur ne tikai ultravioletos, bet arī infrasarkanos starus, kas mūs uzkarsē.

    Jāpatur prātā, ka ārsti nevienam neiesaka atrasties tiešos saules staros laikā no plkst. 11.00 līdz 15.00, kad saule ir visintensīvākā.

    «Karstā laikā grūtniecei jālieto pietiekami daudz šķidruma. No rīta un vakarā var nedaudz pasauļoties, bet dienas laikā mugurā jābūt vieglam dabiska materiāla apģērbam (tie var būt svārciņi vai šorti, gaišas krāsas krekliņš ar īsām piedurknēm vai tunika) un cepurei. Ja aktīvi kustās, ik pa laikam vajag atpūsties un padzerties. Vēl ļoti svarīgi sauļošanos sākt pakāpeniski. Nevis uzreiz gulēt saulē visu dienu, bet sākumā pasauļojoties vien 5 minūtes, katru dienu laiku mazliet palielinot,» skaidro ģimenes ārste Ilze Skuja.

    Piemērots aizsargkrēms grūtniecei

    Dermatoloģe Lauma Valeine grūtniecības laikā iesaka lietot saules aizsargkrēmu ar vismaz 30 SPF (jeb saules aizsargfaktora koeficientu) un izvēlēties aptiekās nopērkamu, dermatoloģiski pārbaudītu kosmētiku, kas ir efektīva, bet saudzīga, tāpēc īpaši piemērota grūtniecēm.

    Topošā māmiņa var lietot arī bērniem domātos saules aizsargkrēmus ar augstu SPF, kas vēlāk noderēs arī mazulim.

    «Iegādājoties saules aizsarglīdzekli, jāpievērš uzmanība, lai tas satur filtrus pret abu veidu (UVA un UVB) starojumu. Ir ļoti būtiski sekot līdzi arī UV jeb ultravioleto staru radiācijai – dienās, kad ir augsta saules radiācija un saules intensitāte, labāk uzturēties ēnā vai pat telpās, jo ne māmiņai, ne mazulim tas nav vēlams.» Grūtniecības laikā sievietes āda kopumā kļūst jutīgāka pret ultravioletajiem stariem, pastiprinās arī melanocītu darbība, līdz ar to ir lielāks risks hormonālai pigmentācijai. «Sievietei grūtniecības laikā var veidoties pigmentācija, un pastiprināta atrašanās saulē to var tikai veicināt. Tādēļ īpaši rūpīgi sejas kopšanas un saules aizsardzības līdzekļi jāizvēlas sievietēm, kurām ir problemātiska āda. Bet, ja uz sejas jau ir tā sauktie grūtnieču plankumi – dienas vidū jāizvairās no tiešiem saules stariem. Jāņem vērā, ka arī ēnā iespējams iegūt iedegumu, jo saules starus atstaro gan ūdens, gan smiltis,» stāsta Lauma Valeine.

    Ja saules bijis par daudz

    «Par to, kas grūtniece saulē ir pārkarsusi, var liecināt nogurums, nespēks, galvassāpes, slikta dūša, var paaugstināties arī ķermeņa temperatūra. Mazulim puncī kaitēs tas, ka mammai ir temperatūra virs 38,5 grādiem,» norāda ģimenes ārste Ilze Skuja. Ja kāda ķermeņa daļa ir apdegusi saulē, vispirms jānokļūst ēnā vai iekštelpās, jāuzņem daudz šķidruma, palīdzēs arī vēsa ūdens pelde. Dermatoloģe Lauma Valeine iesaka uz ādas uzklāt kādu vēsu, ādu nomierinošu līdzekli, kas satur dekspantenolu. Tā ir pirmā palīdzība ādai. Vēl svarīgi – vismaz turpmākās piecas līdz septiņas dienas izvairīties no tiešiem saules stariem! Pēc katras sauļošanās reizes dermatoloģe iesaka lietot arī speciālu pēcsauļošanās krēmu, kura sastāvā var būt arī atsāpinošas vielas un vielas, kas ādu atvēsina (piemēram, mentols). «Saule jebkurā gadījumā ir stress ādai, un ādas aizsargfunkcijas un atjaunošanās funkcijas ir palēninātas, āda kļūst sausāka. Pēc sauļošanās ādas kopšanas līdzekļi palīdz ādu mitrināt, kā arī veicināt ādas atjaunošanos, pasargājot to no brīvo radikāļu gala produktiem, kas rodas saules ietekmē,» skaidro dermatoloģe Lauma Valeine.

    Zināji?

    Ja grūtniecības laikā uz ķermeņa veidojas strijas (zemādas saistaudu plīsumi), tās nevajag sauļot, jo saules ietekmē striju stāvoklis tikai pasliktinās! Arī dzimumzīmes nevajadzētu rādīt tiešiem saules stariem (tās var mainīties hormonu darbības, kā arī saules ietekmē).

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē