«Esmu iecerējis, ka otrdien pateikšu: mēs plānojam pārejas posmu uz vispārējo karaklausību. Tas, protams, būs smagi,» NRA.lv teicis Pabriks.
Viņš norādījis, ka nevēlas to saukt par obligāto militāro dienestu.
«Iespējams, man kāds pārmetīs: bet jūs taču agrāk bijāt pret to! Nē, es nebiju pret. Es teicu: kamēr mēs neesam izsmēluši visas iespējas, mums nav jēgas mainīt sistēmu tik radikāli,» atzīst Aizsardzības ministrs.
Dienests ilgs gadu vai pusgadu, taču tas atkarīgs no jaunieša izvēles.
«Ja jaunietis gribēs apgūt kādu ar armiju saistītu profesiju vai iegūt dienesta pakāpi, viņš dienestā paliks gadu.
Jauniesaucamajiem būs paredzēta arī nauda, varbūt ne īpaši liela, bet lai sestdienā un svētdienā, kad puiši būs mājās, viņiem būtu neliela iztikšana. Ar vispārējās karaklausības palīdzību ceram uzaudzēt Latvijas armijas skaitlisko sastāvu vismaz divtik,» saka Pabriks.
Šī iecere būs jāapstiprina arī Saeimā.
«Gribētu, lai Saeima par to nobalso augustā vai septembrī, un pirmais iesaukums tad būtu janvārī, februārī. Kad mums būs 30 000 – 40 000 militāri apmācītu cilvēku, plus vēl starptautiskā brigāde, mēs spēsim noturēties pret tā dēvēto nulles brīdinājuma uzbrukumu,» atklāj Aizsardzības ministrs.
Paredzams, ka šodienas preses konferencē plānots noteikt tālākās prioritātes visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanas virzībā, fokusējoties uz mērķi attīstīt sabiedrības noturību, civilo aizsardzību, kā arī veicināt kritisko pakalpojumu darbības nepārtrauktību.
https://t.co/YOcftQB9rv..
— Elita Veidemane 🇱🇻❤🇵🇱 💙💛Слава Україні! (@elitaveidemane) July 5, 2022
Pabriks: Otrdien pateikšu: mēs plānojam pārejas posmu uz vispārējo karaklausību. Tas, protams, būs smagi.
Ir plānots, ka valsts aizsardzības dienesta pakāpeniska ieviešana plānota piecu gadu laikā. No 2023.gada 1.janvāra norisināsies pirmais ieviešanas posms, kuram varēs pieteikties brīvprātīgi.
Pirmajā gadā varētu būt iesaukts apmēram 1000 cilvēki.
Iesaukums tiek plānots divas reizes gadā – 1.janvārī un 1.jūlijā. Tāpat būs iespējams izvelēties dienestu no četriem veidiem. Būs iespējams iekļauties valsts aizsardzības dienestā vai arī noslēgt piecu gadu ilgu dienestu zemessardzē (20 dienas gadā).
Tāpat būs pieejams vada komandiera kurss augstskolā, kā arī alternatīvais dienests.
Paredzēts, ka dienests ilgs 11 mēnešus.
Lai iestātos valsts aizsardzības dienestā, vīrietim jābūt vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Sievietes varēs pieteikties brīvprātīgi.
Ir paredzēts, ka iesauktajiem tiks paredzēta kompensācija 400 eiro apmērā ikdienas izdevumiem. Valsts apmaksās ēdināšanas izdevumus un dzīvošanu kazarmās, kā arī iesauktajiem būs pieejama sporta infrastruktūra. Iesauktajam personām ir paredzēts arī viens brīvlaiks viena mēneša garumā, kā arī varētu būt paredzēta iespēja nedēļas nogalēs doties mājās.
Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.🔴 Aizsardzības ministrs @Pabriks preses konferencē informē, ka lūgs valdību un Saeimu atbalstīt ideju ieviests Valsts aizsardzības dienestu.
— TVNET ziņas (@TVNET_zinas) July 5, 2022
Tiešraidi skaties TVNET https://t.co/xaplkiv3n9 pic.twitter.com/XBZfNofsdJ