Orhideju trakums. Kolekcionāra Egona Tones viltības graciozo skaistuļu audzēšanā

Ak, kā gribas lielu, skaistu falenopsi! Tas ir tik graciozs un glezns, ka nereti ar to sākas orhideju kolekcija, jo arī citas orhidejas ir ne mazāk skaistas.
Indra Ozoliņa
Foto: Gvido Kajons

Konsultē
Egons Tone,
orhideju kolekcionārs ar 44 gadu ilgu pieredzi

 

Egons Tone savu pirmo orhideju dabūja pavisam nejauši 1979. gadā, un tā sākās viņa kolekcionēšanas gars. Kādu laiku kolekcijā bija pat 600 dažādu orhideju, līdz šovasar neparasti spēcīgās krusas laikā notika liela nelaime un diemžēl cieta arī puķes, kas bija iznestas laukā.   

Nejaušības vārdā

Vaicāju Egonam, ar ko viņam tā iepatikušās orhidejas. «Es varētu nestāstīt saviem vārdiem, bet pieminēt citu slavenāku orhideju audzētāju teicienus,» viņš saka. «Pirmais – orhideju atkarība ir viena no tām, no kurām grūti izārstēties. Otrais – slavenā, šobrīd jau mirusī amerikāņu orhideju audzētāja Rebeka Tisone Northema teikusi, ka 95 procenti orhideju kolekcionāru dabū savu pirmo orhideju pavisam nejauši, sāk lasīt, interesēties, tāpēc rodas vēl lielāka interese, dabū otro, atkal lasa un interesējas, un tā joprojām, līdz saprot, ka ir par daudz un jāsāk visu samazināt. Par sevi varu sacīt apmēram to pašu. Mani apgaismības brīži, kad kolekcija jāsāk samazināt, ir bijuši vairākkārt – pie simt orhidejām, tad pie četrsimt un vēlāk jau sešsimt orhidejām, taču par optimālo hobija kolekcijas lielumu uzskata apmēram 50 orhideju.»

Pacieš daudz, bet ne visu

«Parasti, kad stāstu par orhidejām, prasu, vai visi zina, ka orhidejas ir puķes. Tad visi smaida – protams! Un tad aicinu, lai paceļ rokas tie, kas zina, ka nav puķes, ko sauc par orhideju. Tad seko izbrīns. Ir orhideju dzimta, kurā ietilpst daudz dažādu puķu.

Mani apgaismības brīži, kad kolekcija jāsāk samazināt, ir bijuši vairākkārt – pie simt orhidejām, tad pie četrsimt un vēlāk jau sešsimt orhidejām.

Tā ir lielākā ziedaugu dzimta pasaulē, kurā, pēc dažādu autoru datiem, ietilpst 20–55 tūkstoši savvaļas puķu sugu un miljoniem jaunveidotu hibrīdu. Puķes orhidejas šajā skaitā nav. Tas būtu tāpat kā, stāvot zem ziedošas ābeles, teikt, ka jūs stāvat zem rozes, un savā ziņā būs taisnība, jo ābele ietilpst rožu dzimtā, tāpat kā plūme, ķirsis, pīlādzis. Rožu dzimtā ir arī roze, bet orhideju dzimtā puķes orhidejas nav. Šis vārds ir cēlies no grieķu valodas – orchis tulkojumā nozīmē vīrieša sēklinieki. Latvijā savvaļā augošajām dzeguzenēm jeb dzegužpuķēm senlatviskais nosaukums ir dzegužpauti, un to saknenis patiešām atgādina divas oliņas.» 

Egons grib kliedēt mītu, ka orhidejas ir kaprīzas. «Var teikt, ka tās ir pat ļoti izturīgas, jo spēj paciest daudz ko tādu, ko neiztur citi telpaugi. Kad es pirmo reizi nokļuvu tropiskās Amerikas džungļos, biju pārsteigts, ka daudzi augi, ko mēs ar pūlēm audzējam mājās podos, tur aug dabā un pret tiem izturas gandrīz kā pret nezālēm.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Par 4 nedēļām
3.49 €
pirmie trīs maksājumi, pēc tam 3.99 €
Izmēģini
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā
Populārākā izvēle
Par pirmo gadu
24.49 €
pēc tam 34.99 €
Abonē
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Raksta abonements
5 €
Derīgs 28 dienas
Abonē
plus
Pieeja vienam rakstam
plus
Santa+ vide bez reklāmām
plus
Pieeja rakstam jebkurā ierīcē
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē