• Kā sev palīdzēt, ja sejas ādu pārņēmusi rozācija

  Skaistumkopšana
  Santa.lv
  Santa.lv
  8. februāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Peakstock/Shutterstock.com
  Diemžēl tam nav nekādas saistības ar vienkāršu nosarkšanu. Tautā šo problēmu dēvē par kuperozu ādu, medicīnā – par rozāciju. Kā vari sev palīdzēt?

  Kas ir rozācija?

  Tas, kāpēc cilvēkus vispār piemeklē rozācija, līdz galam nav skaidrs. Rozācijas galvenā bēda ir sejas ādas palielinātie asinsvadiņi, kas tad arī piešķir degunam, vaigiem un zodam sārto toni, kuram vairs nav nekādas saistības ar veselīgi sārtiem vaidziņiem. Un tā nav vienīgā problēma: no palielinātajiem asinsvadiem pastiprināti iztvaiko ūdens – āda kļūst sausa, parādās velkoša vai durstoša sajūta.

  Teikums, kas raksturo rozācijas pacientus, – es jūtu savu ādu.

  Veselu ādu cilvēkam nevajadzētu just. Rozācijas dēļ nereti palielinās arī poras – tauku dziedzeri cenšas kompensēt radušos sausumu.

  Šī ādas slimība parasti piemeklē no 30 līdz 60 gadu vecumam, bet tā var sākties arī agrāk. Sākumā seja ir tik vien kā viegli apsārtusi, ar laiku apsārtums kļūst aizvien uzstājīgāks, pievienojas arī sausuma vai velkoša sajūta. Pēcāk var sākties nākamā – iekaisīgā – stadija, kuru raksturo sarkanas, strutainas pumpas. Rozācijas trešās stadijas, ko medicīniski sauc par fimatozo stadiju, galvenā pazīme ir palielināti tauku dziedzeri, un tāpēc pat pietūkst deguns.

  Ko darīt?

  Diemžēl rozāciju izārstēt pilnībā nav iespējams. Labā ziņa – to iespējams ļoti labi apārstēt un panākt tādu ādas stāvokli, ka no malas nekas nav redzams un, galvenais, āda jūtas komfortabli.

  Rozācijas ārstēšanā ir vairāki stūrakmeņi.

  1.  Pirmais ieteicamais solis ir lāzerterapija, jo neviens krēms vai tablete asinsvadu tīklojumu no sejas īsti noņemt nespēs. Sākumā ar lāzerterapiju jāstrādā intensīvāk, vēlāk – tikai lai uzturētu jau panākto efektu. Kādam tas būs vienu reizi gadā, citam – divas. Lāzerterapija nav dārga, tā ir ātra (aizņem dažas minūtes), nav sāpīga, un nav nepieciešams atlabšanas laiks.
  2.  Ja rozācija ir ielaista un paspējusi attīstīties jau līdz otrajai stadijai, iespējams, būs nepieciešams lietot arī iekšējos vai ārējos antibiotiķus, lai atbrīvotos no iekaisuma.
  3.  Ikdienas kopšanai jāizvēlas krēmi ar UV aizsargfiltru. Tas ir svarīgi jebkurai ādai, bet rozācijas skartai – īpaši. Jau no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim vajadzētu lietot krēmus ar SPF 50.
  4. Jāizvēlas tieši kuperozai vai jutīgai ādai paredzēti krēmi un kopšanas līdzekļi. Tiem pievieno nevis sastāvdaļas, kas gan krēmus padara jaudīgākus, bet var arī kairināt ādu (piemēram, C vitamīnu), bet nomierinošu vielu kompleksu.

  Lai izvairītos no rozācijas uzliesmojumiem,  labi zināt apstākļus, kas var nepatikt rozācijas skartai ādai.

  • Rozāciju pastiprina sauss gaiss. Ideāli, ja istabā pieejams gaisa mitrinātājs. Ja ne – dienas laikā jāatjauno mitrinošā krēma kārtiņa.
  • Kuperozas ādas galvenais ienaidnieks ir ultravioletais starojums, tāpēc nekad nevajadzētu sauļoties bez kārtīga aizsargkrēma slāņa. UV stari iekļūst dziļi ādā, kur asinsvadiem liek palielināties vēl vairāk, un ātrāk aug jauni, sīki kapilāri. Pastāv mīts, ka pēc sauļošanās sejas rozācija samazinās, tomēr tas ir tikai iedeguma efekts, kas paslēpj sarkanos asinsvadus. Kad iedegums noiet, sarkanie vaidziņi un deguni kļūs tikai sārtāki.
  • Aukstā laikā nepieciešams izvēlēties treknāku krēmu, un tas jāuzklāj vismaz 20 minūtes pirms došanās salā.
  • Jāizvairās no asiem ēdieniem – tajos esošās vielas stimulē nervu galus, atstājot nelabvēlīgu ietekmi uz jau tā satraukto ādu.
  • Nevajadzētu aizrauties ar pirtī iešanu un sēdēšanu karstā vannā.
  • Rozāciju var pastiprināt arī stress vai hormonālās izmaiņas.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē