• 12 patiesības, kas tev jāzina par sauļošanos

  Skaistums un mode
  Iveta Dzērve
  31. maijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Ir daudz zinātnisko publikāciju par UV staru ietekmi uz ādu, saules aizsargkrēmu lietošanas nepieciešamību un diemžēl tikpat daudz puspatiesību, kas klejo sociālajos tīklos un internetā. Tāpēc kopā ar ādas veselības speciālistiem atsijājam mītus no pierādītiem faktiem!

  Konsultē dermatoloģe, Dr. med. Māra Rone – Kupfere (Prof. J. Ķīša & Doc. M. Rones-Kupferes Dermatoloģijas privātklīnika), dermatoloģe Ināra Stepanova (Lāzerklīnika), dermatoloģe Kristīne Kalniņa (Lāzermedicīnas klīnika, Lāzerplastikas klīnika) un dermatoloģe Linda Kapteine – Veita (Dermatoloģijas klīnika).

  1. Jo vairāk sauļojamies, jo ātrāk āda noveco. Tieši tik vienkārši.

  Ādas novecošanu izraisa viss saules gaismas spektrs – gan redzamais, gan neredzamais. Ikviens ādas apdegums šūnās rada neatgriezeniskas izmaiņas, kas gadu gaitā summējas, radot vēža attīstības risku.

  Saules aizsarglīdzekļu lietošana ir vienkāršākais veids, kā pasargāt ādas veselību un labu tās izskatu. SPF palīdz novērst apdegumus, pigmenta plankumus, krunkas un ādas priekšlaicīgu novecošanu. Liels UVS daudzums grauj imūnsistēmu un dabiskās aizsargspējas. Papildus aizsardzībai izvēlies ādu nosedzošu apģērbu, galvassegu un saulesbrilles.

  2. SPF filtru aizsardzība ilgst tikai divas stundas! Pēc tam – samazinās.

  Skaitlis aiz SPF norāda līdzekļa aizsardzības intensitāti, nevis cik ilgi tas iedarbojas, kā reizēm mēdz domāt. Visi aizsarglīdzekļi jāatjauno aptuveni pēc divām stundām. Tāpēc vasarā somiņā nēsā līdzi saules aizsarglīdzekli, lai jebkurā brīdī to vari uzklāt.

  3. Saulē nedarbojas klasiskais 2+ 2 =4.

  SPF skaitļi nesummējas, uzvar stiprākais. Proti – uzklājot dienas krēmu ar SPF 30 un pūderi vai spreju, kura aizsardzība ir SPF 25, kopējā aizsardzība ir SPF 30, nevis 55.

  4. Ap 35 gadu vecumu saules UVS nodarīto kaitējumu un apdegumu risks palielinās.

  Tā notiek, jo pakāpeniski palēninās organisma fizioloģiskās funkcijas, vājāka kļūst imūnsistēma un ādas dabiskās aizsargspējas. Šajā vecumā vairāk sāk izpausties arī mūsu gēnu mantojums – gan izskatā, gan raksturā, gan veselības problēmās –, tāpēc ir ļoti svarīgi, neapdomīgi sauļojoties, nepamodināt organismā snaudošos tīģerus, lai neradītu veselības pro­blēmas. Sauļojies ar mēru un lieto aizsarglīdzekļus!

  5. Sauļojoties lieto aizsarglīdzekli ar SPF 50!

  Ar to pasargā ādu zonās, ko tiešām negribētos apzināti novecināt, – seju, kaklu, dekoltē un roku virsmas. Ja sejas āda nav ļoti jutīga, vari izmantot universālu aizsarglīdzekli. Sejai paredzēto krēmu sastāvā ir gudras formulas, kas nodrošina ilgstošu ādas mitrināšanu, stimulē iedeguma reakciju, aktīvo vielu kompleksi sniedz plaša spektra aizsardzību pret visiem saules spektra komponentiem, aizsargā šūnu DNS. Kopjošie sejas krēmi palīdz cīnīties pret fotonovecošanu un vienlaikus stimulē ādas atjaunošanos.

  6. Gandrīz katrā dienas krēmā ir saules aizsargfiltri, tāpēc izvērtē, kad un kā lietot līdzekļus ar augstu SPF!

  Ja strādā birojā, tad no rīta astoņos uzklātā krēma filtri kalpos tikai pa ceļam uz darbu. Ja uz stundu vai divām dodies ārā pusdienlaikā, neilgi pirms tam uzklāj dienas krēmu vai speciālo saules aizsarglīdzekli ar augstu SPF. Visātrāk un vieglāk lietojami ir aerosoli, ko kā miglu uzpūš uz sejas, arī pa virsu grimam. Līdzekli ar SPF vajadzētu uzklāt uz sejas, kaut vai tikai kritiskajās zonās – deguns, virslūpa, pieres centrs un vaigu gali apdeg visātrāk. Vasarā var lietot arī dekoratīvo kosmētiku ar SPF, piemēram, pūderkrēmu vai pūderi.

  7. Problemātiskai ādai meklē personalizētus saules līdzekļus!

  To sastāvā ir iekļautas īpašas vielas, kas nodrošina gan klasisko aizsargfunkciju, gan koriģē ādas nepilnības. Hormonu izmaiņu radītajām pigmentācijas problēmām vairāk piemēroti saules krēmi, kas novērš hiperpigmentāciju. Ir krēmi ādai ar akni, rozāciju, arī īpaši jutīgai ādai.

  8.  Vajag, cik vajag, – ne vairāk!

  Eiropas dermatologu vadlīnijās rekomendēti līdzekļi ar maksimālo aizsardzību SPF 50+, kuros jābūt UVB un UVA filtriem. SPF 50 nodrošina tādu pašu aizsardzību kā SPF 100–150. Ja SPF ir lielāks par 50, aktīvās vielas rada ādai lielāku slodzi.

  Aizsardzību ar SPF 150+ iesaka, ja nepieciešama ārkārtēja piesardzība pret sauli: ir saules alerģija, izteikts ādas jutīgums, pastiprināta pigmentācija, hormonālas problēmas, arī pēc sejas kosmētiskajām procedūrām.

  9. Uzticies meteoroloģiskajām prognozēm!

  Vasarā laika ziņās min UV indeksu. Ja tas ir trīs un vairāk, noteikti jālieto saules aizsarglīdzekļi. Jo lielāks ir UV indekss, jo lielāku ietekmi tas var atstāt uz ādu un acīm. No rīta un vakarpusē UVS ir zemāks, bet dienā no pulksten 11 līdz 15 var sasniegt ļoti augstu līmeni (7+), tad nevajadzētu uzturēties tiešos saules staros.

  10. Izvērtē, kuri filtri – minerālie vai ķīmiskie – tavai ādai būs piemērotākie!

  Pētījumi liecina, ka jutīgai ādai un veselībai drošāki ir minerālie filtri. Vislabāko aizsardzību veido dzelzs oksīda un titāna dioksīda filtru kombinācija. Ķīmisko filtru drošība ir pārbaudīta, tomēr tos ieteicams lietot apdomīgi. Jebkurš krēms, uzsūcoties organismā, ietekmē veselību, tāpēc bērniem, jauniešiem un grūtniecēm iesaka aizsargkrēmus ar minerālajiem filtriem. Nevajag krist arī otrā galējībā – nelietot saules krēmus, domājot, ka tie ir kaitīgi.

  11. Galvenais – neapdegt!

  Vasarā, izejot ārā, bieži uzreiz nokļūstam saulē. Pirms tam noteikti vajadzētu uzklāt saules krēmu uz ausīm, zonā aiz ausīm, skausta un deniņu rajonā, noteikti uz deguna un zoda, arī kakla un pleciem. Pieredze rāda, ka ļoti daudz audzēju mēdz veidoties tieši šajās vietās.

  12. Ūdenī saules spēks dubultojas.

  Peldoties vai ­nodarbojoties ar ūdens sportu, uz ādas nokļūst gan tiešie saules stari, gan no ūdens ­atstarotie, tāpēc vienmēr lieto ūdensnoturīgu aizsarg­līdzekli ar augstu SPF. Tas nepieciešams arī intensīvas slodzes laikā, jo sviedri līdzekli noskalo. Jaunās tehnoloģijas nodrošina ūdens un sviedru noturīgu, neredzamu pārklājumu, neaizsprosto poras un kalpo arī ekstrēmos apstākļos.

  Nopērkams arī sporta apģērbs ar UPF indeksu (Ultraviolet Protection Factor). Tas norāda, cik daudz UVS tiek cauri apģērbam. Piemēram, UPF 50 nozīmē, ka 1/50 daļa no UVS tiek līdz ādai.

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē