Mākslinieku pāris Ingūna un Guntis Lauderi Āgenskalnā savas mājas pirmajā stāvā iekārtojuši rotu darbnīcu un tā saucamo šovrūmu – telpu, kur skan klusināta mūzika, smaržo kafija un interesenti var apspriest idejas par vēlamo rotu, tās pielaikot un iegādāties. Savukārt otrajā stāvā ir guļamistaba, virtuve, kas apvienota ar viesistabu, un neliela bibliotēka.
«Mums darbs un mājas ir vienā vietā. Tā ir diezgan liela brīvība un vienlaikus arī pienākums pašam pret sevi. Bet, ja nestrādājas, ar velosipēdiem dodamies izbraucienā pa klusajām Āgenskalna ieliņām,» stāsta Ingūna.
Mājas, kur Guntis un viņa brālis Andris Lauders, arī rotu mākslinieks, dzimuši un auguši, vecaistēvs nopircis 1953. gadā. Tā ir celta pēc vācu būvinženiera Edvarta fon Betikera projekta 1934. gadā.
Citi lasa
«Kādreiz te bija īsti lauki ar ganībām, garām mājai veda ceļš uz Nordeķu muižu. Īsts Bauhausa dizaina paraugs ar labām proporcijām. No vienas puses, tā izskatās kā vienstāvu māja, no otras – kā distāvu,» ģimenes māju raksturo Guntis un piebilst – šajā apkaimē savulaik kādā šķūnītī slēpies pats Rainis.
Seno māju pāris atjaunoja, nebojājojot tās arhitektūru. «Nojaucām šķūnīšus, ievilkām apkuri, vienīgais, ko mainījām, – otrajā stāvā izņēmām pāris sienu, lai iegūtu lielāku virtuvi,» PDz stāsta Ingūna.
No ielas puses māja tikpat kā nav redzama. Ienākot zaļajā dārzā mājas priekšā un redzot plašo zālāju ar rūpīgi koptām un ražīgām ābelēm iekšpagalmā, sajūta ir kā paradīzes dārzā. Ne miņas no pilsētas steigas. Ne velti mākslinieks arī savu jaunāko izstādi nosaucis par Ēdenes dārzu. Ingūna šajās mājās ir ieprecējusies, savulaik dzīvojusi centrā.
Abi iepazinušies, studējot lietišķajos, un šajā mājā sāka dzīvot, kad bija pabeiguši Tallinas Mākslas universitāti. Inguna sākotnēji bijusi modes dizainere, uz kuras tērpiem skaisti izcēlās Gunta darinātās rotas. Tagad Lauderi ir radošs tandēms – viņa vīram palīdz izvēlēties dizainu, iekārto izstādes, atbild par mārketingu.