· Aptuveni 70 procentiem grūtnieču irslikta dūša– no neliela sliktuma rītos līdz pat biežai vemšanai visu dienu. Labāk jutīsies, ja vairāk ēdīsi graudu maizi, pilngraudu putras, makaronus, kartupeļus, svaigus augļus, bet atteiksies no treknajiem produktiem un sarkanās gaļas. Palīdzēs arī pastaigas svaigā gaisā. Ja tas viss tomēr nepalīdz, aprunājies ar ārstu – viņš var ieteikt medikamentus. Parasti sliktā dūša pāriet līdz 12. grūtniecības nedēļai. Dažkārt ir īpaša kāre pēc kāda ēdiena vai nepatika pret kādu, vai arī lielāks jutīgums pret smaržām. Tāpēc ieteicams izvairīties no smaržām, dezodorantiem ar aromātu un varbūt pat no ēst gatavošanas.
· Var būt arīatraugas un dedzināšana.Palīdzēs biežas, nelielas maltītes, nevajadzētu locīties pēc ēšanas, pārēsties pirms gulētiešanas un pēdējo ēdienreizi ieplānot vismaz stundu pirms gulētiešanas.
· Nereti ir ļotisāpīgas krūtis un krūšu gali,tāpēc noderēs krūšturis bez metāla stīpiņām.
· Hormonu ietekmē, kā arī tad, ja uzturā maz šķiedrvielu vai jālieto dzelzs preparāti, var rastiesaizcietējumi. Ja nelīdz plūmes, vīģes u.c. ēdieni, kas mīkstina fēces, jālūdz ārstam medikamenti, jo aizcietējumu dēļ var sākties dzemdes kontrakcijas.
· Piesmēķētās telpās un vietās, kur maz svaiga gaisa, kā arī ilgstoši stāvot vienā pozā, var uznāktģībonis. Sajūtoties slikti, jāapsēžas, jāiziet svaigā gaisā vai jāatver logs.
· Parādāsvairāk izdalījumu no maksts.Tiem jābūt balti gļotainiem bez smakas, krēmveidīgiem, nevajadzētu būt dedzināšanas un slapjuma sajūtai. Ja ir citādi, jāsaka ārstam. Valkā kokvilnas veļu, ievēro personīgo higiēnu, lieto speciālos apmazgāšanās līdzekļus.
· Jaāda kļuvusi sausāka un niez,var palīdzēt C vitamīna lietošana, mīkstinošs krēms.
· Tā kā augstā hormonu līmeņa dēļvieglāk plīst sīkie asinsvadi un biežāk asiņo deguns,centies to spēcīgi nešņaukt un neurbināt. Ja asiņošana atkārtojas bieži, konsultējies ar ārstu. Var būt arī asiņošana no smaganām. Ieteicams apmeklēt zobu higiēnistu.
Nekavējoties jāsazinās ar ārstu vai jādodas uz slimnīcu, ja:
• ir stipras lēkmjveida sāpes vēderā;
• asiņošana vai smērēšanās;
• spiediena sajūta uz tūpļa zarnu ar vēlmi iet uz tualeti, bet vēders neiziet;
• samaņas zaudēšana.
Iespējamie iemesli var būt gan grūtniecības pārtraukšanās draudi, gan ārpusdzemdes grūtniecība, gan bojā gājis auglis.
Mazulis
Astotajā nedēļā mazulis ir trīsarpus centimetru garš. Galviņa joprojām lielāka par krūškurvi, bet sejiņa vairāk izveidojusies. Actiņas daudz lielākas un novietotas galviņas priekšpusē. Veidojas asaru kanāliņi un ausis. Potītes, plaukstas pilnīgi izveidojušās. Lai gan bērniņa dzimums noteikts jau apaugļošanās brīdī, ārējie dzimumorgāni sāk veidoties no 9. grūtniecības nedēļas un ir izveidojušies līdz 12. nedēļai. 10. grūtniecības nedēļā auglis ir sešus centimetrus garš. Sāk veidoties nadziņi. 12. grūtniecības nedēļā mazulis ir pilnīgi izveidojies un aptuveni astoņarpus centimetru garš. Atlikušajā grūtniecības laikā viņš tikai augs un nobriedīs.
Auglītis ar nabassaiti savienots ar placentu, kas savukārt savienota ar dzemdi. Mazulītis caur to saņem barības vielas no māmiņas un izvada no sevis nevajadzīgās vielas. Ap auglīti ir aptuveni 100 mililitri augļa ūdeņu, kas viņu pasargā no saspiešanas un ļauj kustēties. Bērniņš jau groza galviņu. Viņš var norīt un kustināt augšlūpu – tas ir pirmais solis pretim tam, lai attīstītos zīšanas reflekss. Māmiņa vēl pagaidām bērniņa kustības nejūt.