Mājas koka fasāde. Krāsošana
Vajadzēs:
- koka fasādes krāsu, šālīti pārliešanai vai sietiņu krāsošanas rullīša tīrīšanai, ja krāsosi no bundžas
- cimdus, brilles
- līmlenti un plēvi aizsardzībai
Īpašie padomi:
- Pievērs uzmanību vietām, kur vecā krāsa cietusi visvairāk. Varbūt tur pil ūdens vai ir kāds cits bojāšanās iemesls? Pirms pārkrāso fasādi, tā jāsaremontē.
- Pirms krāsošanas krāsa rūpīgi jāsamaisa ar tīru, sausu, vislabāk koka instrumentu. Neizmanto maisīšanai metāla stieni, jo ar to var saskrāpēt bundžas apakšu un pārklājums var nonākt krāsā.
- Domā par drošību: neviena fasāde nav dārgāka par tavu veselību. Gādā, lai kāpnes un stalažas ir stabilas un vari krāsot droši.
- Krāsa jāklāj pa dēlim: jānokrāso viss dēlis un tad jāķeras pie nākamā, nevis piecus dēļus nokrāsojot līdz pusei un tad visiem krāsojot otru pusi.Pēc pirmās krāsas kārtas uzklāšanas jānogaida 12 stundas un tikai tad jāklāj nākamā kārta.
Dekoratīvie dēlīši, sēta. Lazēšana
Vajadzēs:
Citi lasa
- lazūru
- otu, rullīti un šālīti glazūras pārliešanai (lielākiem laukumiem var izmantot arī krāsas izsmidzinātāju)
- cimdus, brilles, respiratoru
Īpašie padomi:
- Lazēšanai jāgatavojas ļoti rūpīgi: jauni dēļi jāpieslīpē un jānogruntē, un tikai pēc 24 stundām var klāt lazūru. Ja koks jau iepriekš lazēts, tas kritiski jānovērtē. Varianti var būt dažādi: iepriekšējā lazūra vien jāpieslīpē, koks jāpārgruntē vai pat jānoslīpē līdz veselai koksnei.
- Kokam, ko pārklāj ar lazūru, jābūt sausam. Ja lazē mitru koku, klājumam neveidojas saķere un tas nav noturīgs. Lazūra jāklāj sausā laikā, bet gaisa temperatūra nedrīkst būt pārāk augsta. Ja lazē karstumā, lazūra sacietē un nepaspēj iesūkties kokā.
- Lazējums noteikti jāklāj nevis vienā biezā, bet vairākās plānās kārtiņās.
- Viskvalitatīvākais lazējums izdodas, ja lazūru klāj ar otu, jo tā lazūra tiek it kā ieberzēta kokā. Īpaši kvalitatīvs lazējums izdodas, ja to uz koka klāj pretēji šķiedrai.Protams, ar smidzinātāju vai rullīti lazēšana izdosies ātrāk. Vislabāk lazēt divatā: viens lazūru smidzina vai izrullē, otrs ar otu ieberzē kokā.
- Īpaši rūpīgi lazējums jāiestrādā dēļu galos.
Terases grīda un mēbeles. Eļļošana
Vajadzēs:
- terases eļļu
- plānu, bet platu otu
- cimdus, mitrumu absorbējošu un necaurlaidīgu materiālu, uz kā novietot dārza mēbeles
- mīkstu, smalku kokvilnas audumu eļļas pārpalikumu notīrīšanai
Īpašie padomi:
- Eļļo tikai sausā laikā – ja nenožuvis eļļojums samirks, tajā veidosies svītras un plankumi.
- Eļļa jāklāj, to kokā it kā iesmērējot, tādēļ derēs tikai ota, bet ne rullītis. Eļļa jāklāj bagātīgi, lai koku maksimāli piesūcinātu. Īpaši rūpīgi jāpiesūcina koka šķērsgriezuma vietas: dēļu un baļķu gali, arī skrūvju vietas un laukumi, kas vairāk samirks.
- 15 minūtes pēc eļļošanas eļļas pārpalikumi jānoslauka ar lupatu, jo tā eļļa papildus uzsildās un iesūcas kokā. Nākamajā dienā klāj eļļas nākamo kārtu un atkal noslauka pārpalikumus. Tad eļļai jāļauj nedēļu nožūt.
- Eļļojamo mēbeli noteikti nevajag likt zālē, bet gan uz speciāla mitrumu absorbējoša un necaurlaidīga materiāla.
Metāla žogs. Krāsošana
Vajadzēs:
- krāsu metālam, šālīti tās pārliešanai
- otu, rullīti, smidzinātāju
- cimdus, brilles, respiratoru.
Īpašie padomi:
- Ja pārkrāsojamais žogs sācis rūsēt, rūsa ar drāšu birsti vai leņķa slīpmašīnu jeb fleksi jānoņem līdz pat metāla spīdumam. Uz rūsas klāt krāsu nav jēgas – krāsa gan sacietēs, bet neturēsies. Ja metāls pirms tam bijis krāsots un nu sācis rūsēt, pilnībā jānoņem gan krāsa, gan rūsa.
- Pirms krāsošanas jāsamaisa visas krāsas, bet īpaši rūpīgi jāizmaisa krāsas ar metāla spīdumu. Šī krāsa ir arī ļoti rūpīgi jāuzklāj, jo metāliskais spīdums izceļ katru niecīgāko kļūdu.
- Krāso tikai uz tīras, sausas virsmas, turklāt laikā, kad vismaz astoņas stundas nav gaidāms lietus. Ja nenožuvusi krāsa samirks, tajā veidosies ūdens izskalojumu plankumi.