Kāpēc vajadzīgs?
Dzelzs nozīme augos ir līdzīga kā cilvēka organismā, kur tā nepieciešama, lai asinīs veidotos sarkanie asinsķermenīši un skābekļa nodrošinājums. Augiem dzelzs vajadzīga, lai rastos hlorofils, kas dāvā zaļo krāsu un spēju pilnvērtīgi izmantot citas barības vielas.
Deficīta pazīmes
Ja nenotiek aktīva fotosintēze, traucēta ir dažādu svarīgu savienojumu veidošanās, kas izpaužas kā neziedēšana, neražošana, mazāks augums, jauno dzinumu trūkums. Dzelzs ir viens no tiem metāla elementiem, kura deficītu augos vizuāli var atšķirt arī neprofesionāļi, jo pazīmes ir tipiskas – lapu dzeltēšana, dzīslām saglabājot zaļo krāsu, ko sauc arī par hlorozi.Latvijā – dzelžains ūdens
Proti, dzelzs līmenis ūdenī dažviet var būt augsts. Ar tādu augus laistot ilgstoši, sakņu zonā veidojas nešķīstoši savienojumi, un augu barošanās var tikt būtiski traucēta. Dzelžainu ūdeni var nedaudz atdzelžot, to laistot gaisā, kā strūklakā, – tas gaisā oksidējas un izkrīt nogulsnēs. Tā reāli arī dara stādaudzētavās, kur ir problēmas ar dzelzi ūdenī.
Citi lasa
Augsnes nozīme
Dzelzi un arī citus metāla elementus augi vislabāk uzņem skābākā augsnē (t. i., ar zemāku pH). Neitrālā un sārmainā zemē šis elements jāpieskata īpaši.
Ja par maz
Konstatējot dzelzs trūkumu:
- lieto mēslojumu, kas satur dzelzi helātu formā, ko augs var uzņemt dažādos augsnes pH apstākļos;
- smidzini caur lapām – tas ir drošs veids, kā augam piegādāt dzelzi un samazināt hlorozi.
Atceries!
Dzelzs preparātus nekad nejauc kopā ar mēslojumu, kas satur kalciju, sēru vai fosforu lielos daudzumos! Jaucot kopā, tie savā starpā visdrīzāk veidos jaunus, nešķīstošus savienojumus, kas augiem nebūs pieejami, tāpēc mēslošana būs veltīga.