Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Īsa pamācība spuldzes iegādē

    Māja
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    6. jūnijs, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: No izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
    ANRIJS TUKULIS, Elektrum Energoefektivitātes centra projektu vadītājs.

    Izvēlies zināmu ražotāju, lai gan tirgū parādās arvien jauni un pietiekami kvalitatīvi spuldžu ražotāji. Spuldzes kā plaša patēriņa preces cenšas saražot pēc iespējas lētāk un vairāk, un tad reizēm zūd kvalitāte, taču nevar apgalvot, ka visdārgākā spuldze degs visilgāk.

    Pārliecinies, vai uz iepakojuma ir vajadzīgais marķējums un cik ticami tas izskatās. Ja spuldzi pērc pietiekami labā veikalā, visticamāk, tā atbilst visām kvalitātes prasībām. Pats galvenais – uz iepakojuma jābūt pareizam CE marķējumam. Reizēm ražotājs pavelk ķeksīti garāku vai īsāku, pamaina izliekumu, bet īstais CE marķējums ir tikai viens.

    Jo spuldzei vairāk lūmenu (lm), jo tā spožāka. Piemēram, 60 vatu kvēlspuldzi iespējams aizvietot ar 702 lm halogēnspuldzi, 741 lm kompakto luminiscences spuldzi vai 806 lm LED spuldzi, bet gaisma, ko uztver redze, ir vienāda. Ražotāji nereti norāda, ka 12 vatu LED spuldze aizstās 100 vatu kvēlspuldzi. Tā nav tiesa – lai aizstātu 100 vatu kvēlspuldzi, nepieciešama LED spuldze ar 1521 lm.

    Pareizi izvēlies gaismas krāsu, ko mēra Kelvina grādos un apzīmē ar K. Jo mazāk K, jo dzeltenāka gaisma, jo vairāk – jo zilganāka. Silti balta gaisma ir no 2700 līdz 3200 K,  balta gaisma – no 3200 līdz 4000 K, vairāk par 4000 K ir zilgani balta gaisma, bet virs 6000 K – zilgana gaisma. Dzīvojamām telpām labāk izvēlēties dzeltenāku gaismu, savukārt darba telpām piemērota ir balta gaisma. Pievērs uzmanību energoefektivitātes rādītājam: A++ ir visaugstākā energoefektivitātes klase, savukārt E – viszemākā. Tas ir būtiski, jo A++ klases spuldzes darbības laiks ir visgarākais un elektroenerģijas patēriņš vismazākais. Spuldzes elektroenerģijas patēriņš kilovatstundās (kWh), darbinot to 1000 stundu, norādīts marķējuma apakšējā daļā. Eiropas Savienībā pieņemts, ka spuldze degs 1000 stundu gadā, pēc tā nosaka arī spuldzes darbības ilgumu. Ņemot vērā Latvijas laika apstākļus un diezgan ilgstošo tumšo laika periodu, mums apgaismojums nepieciešams ilgāk nekā 1000 stundu, tāpēc spuldzes mūžs var būt arī īsāks. Arī spuldzes formai ir nozīme, jo tā nosaka, kā gaisma tiks izstarota: vai tā būs koncentrēta, spīdēs vienā punktā, būs izkliedēta. Jāskatās, lai spuldze nespīd tikai uz telpas stūriem vai tikai taisni lejā, grīdā. Uz iepakojuma tas norādīts kā gaismas izkliedes leņķis. Ideālā gadījumā tie ir 360 grādi – tad spuldze spīd uz visām pusēm, lai gan vienmēr tas nemaz nav vajadzīgs.

    Atceries – jo spožāka spuldze, jo vairāk lūmenu, jo vairāk elektrības tā patērē. Ja istabā deg spuldze ar 120 vai 240 lūmeniem, elektroenerģija tērējas vairāk, taču ne tik daudz, lai būtu vērts sēdēt pustumšā telpā.

    Nopērkamas arī gudrās spuldzes – LED spuldzes, kurās iebūvēts speciāls mehānisms, un tās pašas saprot – ja īsā laikā ieslēdz, izslēdz un atkal ieslēdz, tad jāspīd vai nu silti, vai auksti. Piemēram, ja vakarā skatās filmu, ieslēdz maigāku apgaismojumu, ja lasa vai kārto grāmatvedību – aukstāku. Ir arī spuldzes, ko var savienot un regulēt caur internetu, izvēloties noteiktu krāsu, pieskaņojot mūzikai, bet tās ir ievērojami dārgākas. Spuldžu iegādi atvieglos arī Elektrum mobilajā lietotnē esošais Spuldžu izvēles palīgs

    Saglabā spuldzes pirkuma čeku

    Attiecībā uz LED spuldzēm pastāv daudz kvalitātes prasību. Svarīgi, lai spuldze nemirgotu un nebojātu strāvas kvalitāti tīklā. Novērots, ka nekvalitatīva LED spuldze var bojāt kabeļtelevīziju vai pat radio signālu. Pārliecināties par to reizēm iesaka šādi: zem LED spuldzes paiet ar radio rokā – ja tas čerkst, spuldze rada elektromagnētisko starojumu. Otrs ir ugunsdrošības prasības, kas Eiropā ir stingras un tiek piemērotas elektroprecēm. Protams, Āzijas valstu ražotāji šim pieiet radoši un uz iepakojuma mēdz CE marķējumu pamainīt – vai nu citā krāsā, vai pastiepj burtus, vai samaina vietām –, un pircējs to pat nepamana, tāpēc tam jāpievērš uzmanība. LED spuldzēm ir arī divu gadu garantija, taču diemžēl ir veikalnieki, kas spuldzes garantijas laikā nevēlas mainīt. Lai izvairītos no šādām situācijām, ieteicams saglabāt gan pirkuma čeku, gan spuldzes iepakojumu – to var saplacināt un noglabāt kopā ar čeku. Nepareiza lietošana spuldzei īsti nav iespējama, ja nu vienīgi redzami tehniskie bojājumi.

    Nav gan jēgas pirkt lielus LED spuldžu krājumus, jo tā, kas šobrīd ir modernākā un efektīvākā, pēc pāris gadiem jau būs novecojusi.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē