Batikošanas process soli pa solim
- Lai izveidotu batikotas salvetes vai galdautu, vispirms pareizi jāsagatavo audums: izvēlieties tīru, nebalinātu audumu, vēlams, batistu.
- Pirms krāsošanas audumu izmazgā un izžāvē.
- Batikošanai mūsdienīgajā versijā ieteicams iegādāties īpašas auduma krāsas:
Procion MX - piemērotas krāsas kokvilnas, lina, viskozes batikošanai, nodrošina spilgtus un noturīgus toņus
Jacquard iDye - der dažādiem audumiem, arī kokvilnai un zīdam
Dylon - pieejama plaša krāsu gamma
Tulip One-Step Tie-Dye - laba izvēle iesācējiem batikošanā, piedāvā jau gatavus komplektus batikošanas apgūšanai - Lai veidotu rakstu, auduma gabaliņā cieši ar diegu nosien vairākas vietas, izveidojot tādus kā vīkšķīšus. Tad šādi sagatavoto audumu iemērc krāsas šķīdumā. Vairāku reižu mērcēšana radīs daudzslāņaināku efektu.
- Triks, lai krāsa būtu vēl noturīgāka pret mazgāšanu – ieliec nokrāsoto audumu uz mikroviļņiem piemērota šķīvja un ievieto to mikroviļņu krāsnī (ja tāda, protams, ir pa rokai) uz 1–2 minūtēm, ne ilgāk. Taču atceries – sausu audumu gan nekad mikroviļņu krāsnī neliec!
- Visbeidzot audumu maigu ziepju ziepjūdenī rūpīgi izskalo – tik ilgi, kamēr ūdens vairs nav krāsains, un uz veļas auklas vai statīva ļauj tam izžūt.
- Veidojot batikotas salvetes, svarīgi eksperimentēt un nebaidīties no kļūdām. Gluži pretēji – šajā procesā pat ir vēlams kļūdīties, jo katra kļūda var pārvērsties par unikālu mākslas darbu. Batikošana ir process, kas prasa pacietību un rūpību, taču gala rezultāts ir tā vērts.
- Batikošanai vislabāk piemērots kokvilnas batists, kas ir viegls, mīksts un labi absorbē krāsu, ļauj izveidot gan smalkus, gan spilgtus rakstus. Tomēr derēs arī cits lina vai kokvilnas audums, tajā skaitā savu mūžu nokalpojusi gultasveļa vai galdauts.