• Noskaidro: vai tu esi perfekcioniste?

  Psiholoģija
  Dagnija Zīverte
  Dagnija Zīverte
  6. februāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: PKpix / Shutterstock
  Lai gan perfekcionismu joprojām saistām ar veiksmi un uzvarētājiem, šai personības iezīmei ir ļoti augsta cena. Ja ļauj iekšējam kritiķim sevi pārņemt, tas var padarīt dzīvi par īstu elli. Izlasi šos trīs perfekcionistu tipu aprakstus un pavēro, vai kādā no tiem neredzi sevi.

  Ir triju veidu perfekcionistes. Vai jūti sevī vienu no tām?

  1. Uz sevi vērsta perfekcioniste.
   Viņa sev ir uzlikusi ļoti augstu latiņu – visam viņas dzīvē jābūt ideāli, atlaižu nav. Vienmēr ir kas uzlabojams, vienmēr varētu labāk. Viņa tiecas būt nevainojama sieva un māte, kolēģe un darbiniece, saimniece un pilsone – ja ne pa īstam, tad vismaz ārēji noteikti. Tā ir sieviete, kas cenšas ārēji uzturēt spēcīgas sievietes fasādi, taču iekšēji nokaujas ar nedrošību un šaubām. Viņai nepatīk uzticēt lietas citiem – viņai ir jākontrolē katrs process, katra detaļa. Nereti šīs perfekcionistes nomoka pārgurums, emocionāls izsīkums, neirozes.

  2. Sociāla perfekcioniste.
   Būt perfektai ir viņas misija – tikai tā viņa spēj iederēties sabiedrībā. Viņa ir pārliecināta, ka apkārtējiem tas ir ļoti svarīgi. Būtībā viņa tiecas būt ideāla, lai izpatiktu citiem, lai pierādītu, ka viņa ir tā vērta. Par sociāli tendētām perfekcionistēm parasti kļūst tās, kuras ir audzinātas stingru prasību un kritikas gaisotnē. Arī šī būtne neprot deleģēt – tas nozīmētu kapitulēšanu, un to viņa nedrīkst pieļaut.
  3. Uz citiem vērsta perfekcioniste.
   Šī ir īpaša dāma – jā, viņai ir augstas prasības pret sevi, vismaz viņa pati par to ir pārliecināta. Taču viņas prasību lupa (vai drīzāk mikroskops) ir vērsta uz citiem. Vājumam un kļūdām nav vietas šīs sievietes pasaulē, un trūkties dabū pilnīgi visi. Ģimene ir viņas zaldātiņu armija, darbavieta – viņas galms. Viņa pieprasa, viņa kritizē – un nicina tos, kas nav perfekti. Tiklīdz tu izrādi mazākās vājuma pazīmes vai liec šai karalienei vilties – tā tu esi izslēgts no spēles. Nedod Dievs, ja tāda trāpās par tavu bosu!

  Par to, kā uzveikt perfekcionismu, lasi šajā rakstā!

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē