No trim līdz septiņu gadu vecumam bērnam būtu jāizdzer aptuveni litrs šķidruma dienā.
Kad jādzer vairāk
· Karstā laikā. Arī bērniņiem, kurus ēdina no krūts, vairākas reizes dienā var piedāvāt ūdeni no karotītes. Ja bēbītis nedzer, viņam to nevajag.
· Ja bērns saslimis un viņam ir paaugstināta temperatūra.
· Ja mazajam ir caureja.
· Ja mazais saulē apdedzis un āda ir apsārtusi. Caur sakarsušu ādu no organisma iztvaiko vairāk šķidruma.
· Ja bērns izlaidis ēdienreizi, ēdiens jāaizstāj ar dzērienu.
· Ja bērns lielāko dienas daļu pavada ārā.
Lai gan ūdeni neuzskata par uzturvielu, tas nepieciešams ikvienai organisma šūnai. Ūdens uzturvielas šķīdina, pārvieto pa visu organismu, kā arī izvada no tā. Ūdeni organisms uzņem gan dzerot, gan ēdot. Piemēram, dārzeņos ir 75–95% ūdens, maizē 35–40%. Ūdens organismam ir nepieciešams, lai veicinātu audu šķidrumu cirkulāciju, kompensētu šķidruma daudzumu, ko organisms zaudē svīstot, elpojot, čurājot. Tāpēc īpaši svarīgi ir pēc iespējas vairāk dzert slimības laikā.
Ūdens rezervju cilvēka organismā nav. Slāpes ir pirmā pazīme, ka organismam trūkst ūdens.
Karstā laikā jādzer lēnām – pa diviem trim malciņiem. Šo ieteikumu gan nav viegli izpildīt. Jo vairāk slāpst, jo lielāka ir tieksme ātrāk un vairāk dzert. Taču, jo vairāk bērns dzer, jo vairāk viņš svīst. Vienlaikus ar sviedriem izdalās daudz minerālsāļu, kas mazina organisma dabisko aizsargspēju aizturēt ūdeni.
Dzert jāmācās
Ja bērns nedzer ūdeni, bet prasa saldu tēju, sulu vai limonādi, viņam šis dzēriens garšo. Mazajam to gribas vēl un vēl, taču tā nav slāpju remdēšana. Ja bērnam patiešām slāps, viņš dzers jebko, arī ūdeni.
Padzerties var dot vāju zāļu tēju bez cukura vai sulu, kas vienādā devā vai vairāk atšķaidīta ar ūdeni. Dzerot koncentrētu sulu, slāpes nerimstas un dzert gribas vēl vairāk.
Dzert ūdeni ir jāmācās. Ja bērnam regulāri dod padzerties nedaudz ūdens, viņa organisms pierod un rodas vēlme laiku pa laikam to atkārtot.
Padzerties vēlams dot pirms ēšanas vai pēc tam, nevis ēšanas laikā. Lai mazais dūšīgi ēstu, pusstundu pirms maltītes viņam jābūt nedaudz izsalkušam. Tad ieteicams dot ūdeni – mazākiem ar karotīti no snīpīškrūzes, lielākiem no krūzītes. 3–7 gadu vecumā bērnam jāizdzer aptuveni litrs šķidruma dienā. Līdz tam nepieciešamo šķidruma daudzumu rēķina kā bēbīšiem.
Bēbītim
* Vismazākajiem vislabākais dzēriens ir mātes piens. Kamēr bērniņu ēdina tikai no krūts, papildu dzērienu nevajag. Mātes pienā ir aptuveni 80% ūdens, un bērniņam ar to pietiek. Līdz gada vecumam bērnam dienā jāsaņem 100 ml ūdens uz 1 kg svara. Ja bērna svars ir 6 kg, viņam dienā jāsaņem 600 ml ūdens. Tik liels bērns dienā zīž aptuveni 600 ml mātes piena – saņem vajadzīgo ūdens daudzumu.
Karstā laikā mazais biežāk nekā parasti gribēs pie krūts, lai padzertos, un viņam tas jāļauj.
Zīdainītim, kas ēd tikai mammas pienu, papildu šķidrums jādod tikai tad, kad mazais slimo, ir vemšana, caureja vai paaugstināta temperatūra.
* Ja bēbītis pārmaiņus ēd gan mammas pienu, gan tā aizstājēju, papildus dzert nav nepieciešams, bet piedāvāt ūdeni vajag. Ja bērnam gribēsies, viņš padzersies.
* Ja mammas piena aizstājējs bērna ēdienkartē ir biežāk nekā reizi dienā, viņam noteikti nepieciešams papildu šķidrums. Bērniņam vislabāk piedāvāt padzerties ūdeni tad, kad viņš ir paēdis, vai ēdienreižu starplaikos.
* Ja zīdaini ēdina tikai ar mātes piena aizstājēju, papildus dot padzerties nav vajadzības. Taču ieteicams regulāri piedāvāt ūdeni. Ja bērnam slāps, viņš padzersies.
* Ja mazulis vēl tikai iepazīst biezenīšus un biezputras un ēd tos vienu vai divas reizes dienā, pēc maltītes joprojām vislabāk dot padzerties mammas pienu. Ūdeni, nesaldinātu tēju ieteicams piedāvāt, kad biezo ēdienu bērns sāk ēst vairāk. Mazulis jāradina ūdeni vai tēju dzert no snīpīškrūzes, nevis no pudelītes, lai mazais nemācās to, no kā vecāki drīz vien viņu vēlēsies atradināt.
No žurnāla Mans Mazais arhīva
Teksts: EDĪTE VALTERE
Konsultēja: VIZMA MEIKŠĀNE, pediatre «Veselības centrā 4»