Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Ieteikumi tām, kurām nemitīgi gribas kaut ko uzkost

    Padomi
    Anda Hailova
    22. janvāris, 2021
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pexels
    Varbūt tu esi emocionālais ēdājs, varbūt vienkārši esi ieradinājusi sevi našķoties, bet tagad esi nonākusi pie secinājuma, ka tā turpināt nevar. Kā sevi pārlauzt un noturēt grožos? Padomus tām, kas ir aizmirsušas, kas tā tāda sāta sajūta, sniedz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas Gaiļezers endokrinoloģe Dr. med. ILZE KONRĀDE.

    Ja nepārtraukti kaut ko ēd –, tad nedēļā apzināti ieplāno divas dienas, kurās ar uzturu uzņemsi mazāk enerģijas: tikai 500–600 kilokaloriju. Tas būtu gabaliņš tvaicētas gaļas vai zivs, dārzeņi, liess biezpiens… Ja darbdienās ir grūti to izdarīt, tad atvēli šim uzdevumam brīvdienas un pārējās dienās cītīgi piedomā, ko drīksti ēst un ko ne – tā ir vieglāk tikt pāri negausībai.

    Ja problēma ir sāta sajūtas trūkums

    Ar ārstu un uztura speciālistu palīdzību saplāno diētu ar zemu glikēmisko indeksu – izraugies produktus, pēc kuru apēšanas glikoze asinīs uzsūcas lēni. Tādi ir graud augi (piemēram, mieži, kvieši, rudzi, auzas), pākšaugi (zirņi, pupas, lēcas), dārzeņi – burkāni, bietes, kāposti, kas satur saliktos ogļhidrātus un šķiedrvielas.

    Cītīgi piedomā, ko drīksti ēst un ko ne – tā ir vieglāk tikt pāri negausībai!

    Savukārt vienkāršie ogļhidrāti, kuri sastopami saldumos un balto miltu izstrādājumos, baltajos rīsos, acumirklī paaugstina asinīs cukura līmeni, pēc tam ļaujot tam tikpat ātri arī nokristies. Šīs straujās svārstības izraisa pēkšņu izsalkumu, kas atkal var likt tev ķerties pie kā salda vai miltaina, un rodas kārtējais apburtais loks! Piemēram, baltmaize glikozi asinīs paaugstina ļoti ātri, rupjmaize – lēnāk. Protams, ja vien rupjmaizei nav ļoti daudz pievienots iesals, lai to padarītu garšīgāku…

    Zems glikēmiskais indekss ir pilngraudu auzu pārslām ar klijām un čia sēklām, augsts – ātri vārāmajām auzu pārslām. Uzturā jābūt arī diezgan daudz olbaltumvielām. Piemēram, brokastīs vari baudīt biezpienu ar balto grieķu jogurtu vai šķēli pilngraudu rupjmaizes ar biezpienu. Nedaudz vairāk proteīnu pievienošana radīs lielāku sāta sajūtu.

    Ja ēšanas traucējumu dēļ radies arī liekais svars

    Ceļu uz svara samazināšanu vari sākt ar pārtikas nepanesamības testēšanu. Proti, tiem mikroorganismiem, kuri dzīvo tavās zarnās, ir lipopolisaharīdu slānis, kas, ja ēd slikto, neatbilstošo pārtiku, caur zarnu sieniņām nokļūst asinīs un organismā darbojas kā toksīns. Lipopolisaharīdu negatīvo ietekmi uz organismu saista ar depresiju, stresa ēšanu un apetītes centra nepakļaušanos nekādiem to regulējošiem procesiem.

    Neaizmirsti par ūdens dzeršanu

    Neaizmirsti arī uzņemt pietiekami daudz šķidruma, lai hipotalāms – smadzeņu daļa, kas regulē gan apetīti, gan slāpes – nesāk uzvesties tāpat kā pie izsalkuma, kad roka stiepjas pēc kā ēdama. Labāk vispirms padzeries un nogaidi 15–20 minūtes. Ja izsalkums nepazūd, tad tas ir īsts.

    Dienā ieteicams izdzert aptuveni 30 ml ūdens uz katru svara kilogramu

    Ja esi jau iedzīvojusies 2. tipa cukura diabētā

    Svarīgi ieviest pārmaiņas ne tikai uzturā, bet arī dzīvesveidā – vajadzīga fiziska slodze. Jo proporcionāli vairāk būs muskuļu masas, jo labāk darbosies insulīns. Šobrīd ir arī daudzas jaunas pretdiabēta zāles, kas vienlaikus palīdz samazināt svaru. Piemēram, medikaments, kas neļauj sabrukt dabiski saražotajam GLP-1 (tiek radīta tā augstāka koncentrācija, un līdz ar to GLP-1 darbībai ir pozitīvāks efekts). Ir arī injicējams medikaments ar GLP-1 analogu, kas organismā GLP-1 līmeni paaugstina 5–7 reizes. Daudzās valstīs šīs zāles jau pieejamas nevis cukura diabēta, bet tieši aptaukošanās ārstēšanai.

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē