Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Knakstās un neēd! Kāpēc bērni tā dara?

    Veselība
    Madara Ozoliņa
    Madara Ozoliņa
    23. jūnijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: shutterstock
    Vairums mazuļu, sākot ēst lielo cilvēku ēdienu, it nemaz nav izvēlīgi un labprāt pagaršo visu, ko viņiem piedāvā. Vecākiem prieks un laime! Līdz brīdim, kad kaut kas mainās un bērns pēkšņi sāk kļūt arvien izvēlīgāks. Kāpēc tā notiek? Konsultē Baiba Grīnberga, sertificēta uztura speciāliste.

    Knakstīšanās  sākas ap diviem trim gadiem

    Šajā vecumā tik tiešām var būt tā, ka bērns sāk vairāk pētīt ēdienu un atteikties no konkrētiem produktiem. Šajā vecumā bērnam sāk rasties pastiprināta uzmanība un interese par visdažādākajām lietām, arī ēdienu. Un interese var ietekmēt bērna attiecības ar ēdienu divējādi: vai nu veicināt viņā vēlmi pagaršot visu jauno, vai – tieši otrādi – būt īpaši uzmanīgam pret visu, kas nav pazīstams (kārtīgi izpētīt, novērtēt un beigās atteikties).

    Vienveidīga pieredze

    Iespējams, vecāki līdz šim bērnam nav piedāvājuši pietiekami dažādu pārtiku. Viņš ik dienas jutis vienas un tās pašas garšas, un viņam ir grūti pieņemt kaut ko jaunu. Turklāt viss sākas jau bēbīšu vecumā ar pirmo papildēdienu. Ja bērns līdz gada vecumam ēd tikai sasmalcinātas konsistences ēdienu, viņam ir grūti pieņemt ēdienu gabaliņos. Līdzīgi ar visu pārējo – jaunām garšām, konsistencēm, krāsām, aromātiem. Ēdiens var būt ļoti daudzveidīgs! Un to mazajam var un vajag atklāt jau no pirmajām papildēdiena karotēm.

    Mainās uztvere, noskatās no citiem

    Izvēlīgums ar laiku var pāriet pavisam, var pāriet un pēc laika atkal atgriezties. Katram tas ir individuāli. Ļoti būtiski, kādi ir vecāku un citu ģimenes locekļu ēšanas paradumi. Ja bērns redz, ka visi ģimenē ēd visu, tad arī viņa izvēlīgums ar laiku mazinās vai nav tik izteikts (ir bērni, kas nekad nav izvēlīgi).

    Savukārt, ja mazais redz, ka tētim negaršo puķkāposti, māsai tomāti, bet mamma neēd gaļu, viņš no tā var iespaidoties un arī sākt atteikties no šiem vai citiem produktiem.

    Gadās, ka bērns pēkšņi atsakās no produkta, ko visu laiku ir ēdis. Piemēram, kādu dienu paziņo, ka viņam negaršo burkāni. Iespējams, viņš to ir noskatījies no kāda vienaudža bērnudārzā, bet tikpat labi bērnam tiešām burkāni vairs negaršo. Arī mazajiem, tāpat kā pieaugušajiem, var mainīties garšas un smaržas uztvere.

    Jābūt radošiem

    Ir zināms, ka bērni visupirms ēd ar acīm. Tādēļ, lai mazajam piedāvātu jaunus produktus, der kļūt mazliet radošākiem un noformēt ēdienus bērnam pievilcīgi – izveidot uz šķīvja kādu zvēriņu, kaut vai putrā ar ievārījumu iekrāsot smaidošu sejiņu. Var stāstīt bērnam arī to, cik un kādi vitamīni atrodas produktos, ko viņš ēd, un kā tie ietekmē viņa veselību – actiņas, sirsniņu, spēku.

    Produktu, no kura mazais atsakās, var mēģināt pagatavot kādā ēdienā un pavērot, kā viņš reaģē. Ja bērns tā garšu jūt, tad spiest ēst ar varu nevajag. Iespējams, pēc laika tas mainīsies un bērns to atkal labprāt ēdīs.

    Galvenais, lai labi aug

    Vecākiem ir jāseko līdzi bērniņa uzturam. Ja mazais vairs nevēlas ēst kādu uzturvielām bagātu produktu, ir jāmeklē alternatīvas, ar ko to aizstāt, lai viņš uzņemtu visu, kas nepieciešams pilnvērtīgai augšanai un attīstībai. Galvenokārt jāraugās, lai ēdiens būtu daudzveidīgs. Svarīgs rādītājs ir tas, vai bērns aug un attīstās atbilstoši vecumam. To var novērtēt pediatrs.

    Jāskatās, vai bērns ir veselīgs un enerģisks.

    Ja kaut kā no uzturvielām organismam trūks, tas izpaudīsies veselībā – augšana var būt lēnāka, imunitāte sliktāka, var rasties vitamīnu un minerālvielu deficīts. Nereti no vecākiem var dzirdēt, ka viņu bērns ir mazēdājs. Tā var būt. Tomēr, ja bērns jūtas lieliski, ir vesels un attīstās atbilstoši vecumam, nav pamata satraukumam. Tas, cik lielas porcijas bērns apēd, nav rādītājs, jo bērns var arī izēst lielu bļodu makaronu zupas, taču neuzņemt no tās neko svarīgu un organismam vajadzīgu.  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē