• Šobrīd

  weather img

  Rīga +6°C Skaidrs, D/DR vējš, 2.57 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Kādas šķirnes kaķis bija Runcis Zābakos?

  Kaķi
  Zane Piļka-Karaļeviča
  Zane Piļka-Karaļeviča
  25. janvāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Pasakas ilustrācijās un filmās šis tēls nereti atainots rudā krāsā vai strīpains, lai gan pasakas autors Šarls Pero nebija norādījis runča kažoka krāsu. Kādas tad šķirnes bija šis kaķis?

  Roku sildītājs no kažociņa

  Norāde uz šķirni dīvainā kārtā ietverta kaķa jaunā īpašnieka rūgtajā frāzē: «Kas ar mani notiks pēc tam, kad es apēdīšu savu kaķi un no viņa kažoka uztaisīšu mufi?» Visticamāk, daudziem šī frāze šķitīs mežonīga vai labākajā gadījumā norāde uz to, ka nabadzība un izmisums iedzinuši jaunekli vājprātā. Taču fakts ir tāds, ka agrāk franču zemnieki tik tiešām kaķus bieži izmantoja šādiem mērķiem. Taču ne visus kaķus. Ne vēlāk kā XIV gadsimtā

  Dienvidfrancijas klosterī Grand Chartreuse, kas piederēja Dekarta ordenim, sāka audzēt kaķus – spēcīgus, ar pelēku, gludu, plīšam līdzīgu kažociņu. Kā viņi tur nokļuva, precīzu ziņu nav, taču zināms, ka mūki labprāt ņēma sev mierīgus, klusus un nepretenciozus dzīvniekus. Un, kā jau kaķi, tie vairojās strauji un drīz vien bija sastopami jau visā Francijā.

  Lietoja uzturā

  Arī zemnieki kaķus labprāt turēja mājās, novērtējot viņu miermīlīgo dabu un izcilās domāšanas īpašības. Un arī blīvo kažoku – vēlajos viduslaikos šo kaķu kažokādas tika uzskatītas par diezgan cienīgām, tāpēc nabadziņi bieži kļuva par izejvielām kažokādu biznesā. Bet zemnieki, kas ikdienā sevi ar gaļu bieži nevarēja palutināt, kaķu gaļu izmantoja uzturā. Tāpēc zemnieku puisim, kurš mantojis tikai runci un neko citu, bija gluži loģiski domāt tieši par šādu viņa galu. Jāņem vērā, ka galvenā varoņa tēvs bija dzirnavnieks. Kaķi tur noteikti tika turēti, jo dzirnavas piesaistīja grauzējus.

  Bet dzirnavu kaķis ir nopietns tituls kaķu pasaulē: ja kaķis tika galā ar tiem peļu un žurku bariem, kas mēģināja apēst graudu un miltu krājumus, tad tas ir ļoti gudrs un drosmīgs dzīvnieks. Tāpēc nav pārsteidzoši, ka par apķērības un drosmes paraugu pasakā kļuva tieši mazais kaķis.

  Francijas nacionālais kaķis

  Par spīti barbariskajai attieksmei pret šiem astaiņiem, šķirne, kas nosaukta klostera vārdā, neizzuda. Un tagad šartrēzietis ir Francijas nacionālais kaķis. Šķirne ir atzīta un augstu novērtēta, lai gan, protams, tagad neviens šos pūkainos skaistuļus gaļai vai kažokādām neaudzē. Viņi ārēji ir ļoti līdzīgi britu īsspalvainajiem kaķiem, taču ir virkne visai smalku atšķirību ķermeņa uzbūvē un apmatojuma struktūrā. Šiem kaķiem iespējama tikai viena krāsa – zila (pat deguna un ķepu spilventiņiem jābūt atbilstošā krāsā), acīm jābūt medaini zelta krāsā. Tāpēc netici, kad Runci Zābakos multfilmās un bildītēs zīmē rudu vai strīpainu. Viņš ir šartrēzietis!

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.
   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+