Precizējot datus, Valsts policija informē, ka šobrīd ir uzsākti teju 100 administratīvā pārkāpuma procesi, kuros šobrīd tiek vērtēts pārkāpuma smagums. Vismaz 50 procesi ir uzsākti par epidemioloģiskās drošības prasību Covid-19 infekcijas ierobežošanai neievērošanu pārkāpumiem, piemēram, pulcēšanos, par sapulču, gājienu un piketu organizēšanas noteikumu pārkāpumiem, par nepakļaušanos policijas likumīgajām prasībām un citiem pārkāpumiem. Tostarp administratīvā pārkāpuma procesi uzsākti pret šo aktivitāšu organizatoriem.
Tāpat ir uzsākti vismaz 42 administratīvā pārkāpuma procesi saistībā par dažādiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem – par skaņas signāla neatļautu izmantošanu, par viedierīču lietošanu braukšanas laikā, un vēl vairāki par ceļa zīmju un ceļa apzīmējumu neievērošanu. Ir uzsākti arī vairāki kriminālprocesi.
Ņemot vērā, ka policijas rīcībā ir plašs materiālu klāsts, joprojām tiek vērtēti tajos redzamie pārkāpumi un identificētas personas, kas nozīmē, ka administratīvo pārkāpumu procesu skaits palielināsies.
Citi lasa
Tāpat vēršam uzmanību, ja viena persona veic vairākus pārkāpumus, attiecīgi tiek uzsākti arī vairāki administratīvā pārkāpuma procesi. Un sods šajos pārkāpumos būs neizbēgams.
Policijas rīcībā ir informācija, ka arī šajā nedēļas nogalē personas, kurām aizliegts rīkot sapulces, jo organizatori nespēj un negrib nodrošināt epidemioloģiskās drošības prasības, tāpat plāno tās nesankcionēti rīkot. Šāda apzināta rīcība ir kategoriski neatbalstāma. Valsts policija ir par to informēta un seko līdzi gan internetā paustajai informācijai, gan notikumiem brīvdienās. Valsts policijas primārais mērķis ir nodrošināt sabiedrisko kārtību, nepieļaujot provokācijas. Ja nedēļas nogalē tiks konstatēti pārkāpumi, identificējot personas, tiks uzsākti procesi par pārkāpumiem un pienāksies sods.
Šis visiem ir grūts laiks un situācija ar Covid-19 infekcijas izplatību Latvijā kļūst aizvien smagāka un noteikto ierobežojumu apzināta pārkāpšana ir klaja un rupja necieņa pret visiem, kas cenšas situāciju uzlabot un mazināt infekcijas izplatību. Valsts policija aicina ikvienu ievērot noteiktās drošības prasības, tostarp, nepulcēties un lietot sejas un mutes aizsegus, neļauties provokācijām un rūpīgi izvērtēt situāciju un riskus, vai tiešām ir jāiesaistās šādās aizliegtās aktivitātēs.
Policija vērš uzmanību, ka demokrātiskā valstī ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, vienlaikus šīs tiesības nav neierobežotas, taču aicinājumi uz vardarbību un vardarbības piedraudējums pārkāpj vārda brīvības robežas.
Izplatot draudus un uz vardarbību vērstu saturu, pirmkārt, persona aizskar sabiedrisko mieru un kārtību, kā arī citu cilvēku cieņu un tiesības.
Lai aizsargātu sabiedrības kārtību un drošību, tiesībaizsardzības iestādēm šāda informācija ir jāpārbauda, vai nepastāv reāls apdraudējums, ka izteiktie draudi var tikt īstenoti.
Otrkārt, uz vardarbību vērsts saturs arī gadījumos, kad šāda satura veidotājs nav tieši plānojis īstenot kādas reālas darbības, tomēr var pamudināt citas personas uz prettiesisku rīcību. Tādējādi ikvienai personai, pirms tā izsaka publiskus aicinājumus uz tādu darbību veikšanu, kā rezultātā var tikt nodarīti miesas bojājumi vai pat iestāties citu cilvēku nāve, jāapzinās arī sava līdzatbildība.
Vienlaikus policija atgādina, ka sods par epidemioloģisko drošības prasību neievērošanu fiziskām personām ir līdz 2000 eiro, bet juridiskām līdz 5000.
Tāpat par ārkārtējās situācijas un izņēmuma stāvokļa laikā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu var būt paredzēta arī kriminālatbildība.
Valsts policija aicina iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem un ziņot par draudu un uz vardarbību vērsta satura izplatīšanu internetā, rakstot Valsts policijai uz [email protected] vai Valsts drošības dienestam uz [email protected].