• NMPD prioritāte būs tikai dzīvībai kritiski izsaukumi

  Sabiedrība
  Ziņu aģentūra LETA
  6. oktobris, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: NMPD
  Lai dzīvībai kritiskās situācijās, kad izšķirošas ir minūtes, iedzīvotāji saņemtu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķu palīdzību, dienesta Ārkārtas vadības grupa lēmusi no šodienas vēl stingrāk šķirot uz ārkārtas tālruni 113 saņemtos zvanus.

  Kā aģentūru LETA informēja NMPD, brigādes turpmāk netiks nosūtītas uz zemākas prioritātes situācijām. Tas nozīmē, ka ārkārtas tālruņa 113 dispečeri atsevišķu traumu un veselības problēmu gadījumos brigādes nosūtīšanu atteiks un cilvēkam pēc palīdzības būs jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, dežūrārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē.

  Šāds lēmums pieņemts pēc epidemiologu prognozēm par Covid-19 ļoti straujo izplatību, kas rada pacientu pieplūdumu slimnīcās un būtisku izsaukumu skaita pieaugumu arī NMPD. Šādos apstākļos, neierobežojot izsaukumu skaitu, var tikt apdraudēti pacienti, kuriem NMPD mediķu palīdzība vajadzīga nekavējoties.

  NMPD direktore Liene Cipule akcentēja, ka bezsamaņa, sirdsdarbības apstāšanās, infarkts, insults, plaši apdegumi, ceļu satiksmes negadījumi, smagas traumas pieaugušajiem un bērniem – tās ir situācijas, kur katra kavēta minūte cilvēkam var maksāt dzīvību vai atstāt smagas sekas uz turpmāko dzīvi.

  «Nedrīkstam pieļaut, ka uz šādiem izsaukumiem nav brīvu brigāžu, ko nekavējoties nosūtīt, jo tās ir aizņemtas mazāk nozīmīgu situāciju risināšanai,» uzsvēra Cipule, piebilstot, ka, tik ļoti strauji pieaugot Covid-19 saslimstībai, jau šobrīd krasi jāierobežo brigāžu piesaistīšana mazāk nozīmīgās situācijās, lai novērstu to brīdi, kad NMPD mediķi pie pacientiem dzīvību apdraudošās situācijās varēs ierasties pēc pusstundas un novēloti, jo tuvākai brīvai brigādei līdz pacientam nāktos mērot lielus attālumus no 70 līdz 80 kilometru attālās kaimiņu pilsētas.

  Iemesls, kādēļ pēdējo nedēļu laikā jau atkārtoti NMPD nākas pieņemt lēmumu par izsaukumu vēl stingrāku šķirošanu, ir ļoti strauji augošais Covid-19 pacientu skaits, kuriem nepieciešama ārstēšanās stacionārā un prognozes jau tuvākajam periodam par situācijas būtisku pasliktināšanos.

  Tas rada vēl nebijušu slodzi uz veselības aprūpes sistēmu un iespējām palīdzēt visiem pacientiem jebkurā veselības situācijā, akcentēja dienestā. Covid-19 pacientu skaits, ko NMPD brigādēm nākas nogādāt slimnīcās, pāris nedēļu laikā ir divkārt pieaudzis – aizvadītajā diennaktī tas sasniedza jau 156 izsaukumus, bet turpmākajās dienās pieaugs vēl straujāk.

  Līdz ar to jau šobrīd izsaukumu skaits diennaktī pie Covid-19 pacientiem pietuvojies tam, kāds tika reģistrēts saslimstības augstākajā izplatības laikā gada sākumā. Pacientu pieplūdums rada arī saspringtu situāciju slimnīcās, to gultas ātri aizpildās, rodas grūtības operatīvi pacientus uzņemt, tāpēc pēdējo dienu laikā vairākkārt ir izveidojusies situācija, ka NMPD brigādes ilgi ir aizņemtas, jo ar pacientiem operatīvajā transportlīdzeklī pavada pat divas līdz trīs stundas rindā pie slimnīcu uzņemšanas nodaļas durvīm.

  NMPD Operatīvās vadības centra vadītāja Raita Krišjāne uzsvēra, ka tas, ka brigādes ilgi ir aizņemtas un nevar ātri atgriezties savā punktā, lai dotos atkal jaunos izsaukumos, rada risku, ka var nebūt brīvu brigāžu, ko dispečeram nosūtīt uz kādu dzīvību apdraudošu situāciju.

  Bažas raisot arī pieaugošais zvanu skaits uz ārkārtas tālruni 113. Ja ierasti ikdienā tiek apstrādāti ap 1500 zvaniem, tad šajās dienās zvanu skaits diennaktī sasniedz 2000 un vairāk. Lielā daļā gadījumu nav nepieciešama neatliekamā palīdzība, bet mediķa padoms vai palīdzība jāsaņem ambulatori, pašam dodoties uz tuvāko ārstniecības iestādi, pauda Krišjāne.

  Mediķi aicina 113 tālruni neizmantot kā izziņu vai padomu tālruni. Tas rada riskus, ka kāds, kuram vajadzīga palīdzība patiešām dzīvību apdraudošā situācijā, var nespēt operatīvi sazvanīt NMPD, jo visi dispečeri ir aizņemti.

  Lai neradītu risku sev un tuviniekiem novēloti saņemt ārkārtas dienesta palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās, kad svarīga katra minūte, NMPD informēja, ka brigāde netiks nosūtīta mazāk nozīmīgās veselības situācijās, piemēram, ja sākas dzemdības un tās norit bez sarežģījumiem, ja gūts apdegums, kas mazāks par cietušā plaukstu vai, ja gūta rokas vai kājas trauma bez stipras asiņošanas, tostarp kaulu lūzums, vai, ja ir sāpes vēderā, ko nepavada masīva vemšana vai caureja u.c.

  Šādos gadījumos NMPD aicina doties uz ārstniecības iestādi pašiem ar savu transportu, taksometru vai draugu un kaimiņu palīdzību. Mediķi arī aicina katru iedzīvotāju jau šobrīd izvērtēt, kādā veidā un ar kā palīdzību ir iespējams nokļūt līdz ārstniecības iestādei vienkāršākās veselības situācijās.

  Vienlaikus NMPD brigādes nosūtīšana var tikt atteikta, ja ir hroniskas slimības saasinājums, piemēram, paaugstināts asinsspiediens, ja ir ilgstošas sāpes kājās, mugurā vai, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra bez sarežģījumiem. Šādās situācijās jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, jāvēršas pie dežūrārsta vai steidzamās medicīniskās palīdzības punktā.

  NMPD atzīmēja, ka ikvienam jau šodien ir jāpārskata sava mājas aptieciņa un jāpapildina ar medikamentiem un medicīnas precēm, kas var būt nepieciešami dažādu saslimšanu vai vieglāku traumu gadījumos. Par aptieciņas saturu mediķi aicina konsultēties ar farmaceitu aptiekā.

  Savukārt hronisko slimību pacientiem mājas aptieciņā vienmēr jābūt visiem ikdienā un slimības saasinājuma brīdī lietojamiem medikamentiem ar rezervi. Tāpat jau laikus jāgādā par derīgu recepti šiem medikamentiem – tos nekādā gadījumā nedrīkst pārtraukt lietot, lai nepieļautu slimības saasinājumu un nepieciešamību ārstēties slimnīcā.

  Ar savu ārstējošo ārstu jau šobrīd jāpārrunā, kā pareizi lietot medikamentus krīzes brīdī, kad slimība saasinās.

  NMPD šobrīd ikvienu iedzīvotāju aicina arī īpaši saudzēt savu veselību, lai izvairītos no nepieciešamības pēc medicīniskās palīdzības. Mediķi aicina iedzīvotājus izvairīties no traumām, kas bieži tiek gūtas sadzīvē , kā arī lūdz ierobežot alkohola lietošanu, jo lielākā daļa traumu tiek gūtas reibumā. NMPD brigāde netiks nosūtīta uz situācijām ar pārmērīgu alkohola lietošanu jeb tā saukto «paģiru» sindromu.

  Dienestā arī mudina rūpīgi pieskatīt arī bērnus, lai izvairītos no nelaimes gadījumiem un traumām.

  LETA jau ziņoja, ka ņemot vērā Covid-19 izplatību un slimnīcu noslodzi, NMPD izsludinājis jaunu algoritmu, liekot mazāku uzsvaru uz tādiem izsaukumiem kā mazāk akūtas traumas vai paaugstināta temperatūra, trešdien preses konferencē pavēstīja dienesta direktore Cipule.

  Viņa skaidroja, ka, pieaugot Covid-19 pacientu skaitam, pirmos pārtrauca izsaukumus uz mazāk akūtām situācijām, taču šobrīd jau uz pusi mazināta arī trešās prioritātes pacientu, kuri var gaidīt līdz divām stundām, izsaukumu izpilde. «Šeit pirmām kārtām ir sitiens pa traumām, temperatūrām, drudžiem un hipertensiju, kā arī mēs skatīsimies uz tiem pacientiem, pie bērniem mēs, protams, dosimies, bet arī akūtas sāpes vēderā varētu būt tāda situācija, kad mēs lūdzam pacientu ar taksi doties uz slimnīcu, jo mēs uz tādu izsaukumu varam nedoties,» atklāja Cipule.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē