• Jāņi bez raizēm – kā svinēt droši?

  Līgo
  Santa.lv
  Santa.lv
  18. jūnijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Jāņi ir vieni no gaidītākajiem svētkiem Latvijā. Vasaras saulgrieži ģimenes un draugu lokā visbiežāk tiek pavadīti pie dabas un jautrā gaisotnē. Lai šie svētki noritētu priecīgi un bez raizēm, apdrošināšanas kompānija Gjensidige Latvia piedāvā padomus drošai Jāņu pavadīšanai.

  Lai neapmaldītos, nedodies pēc Jāņu zālēm viens!

  Jāņu zāļu lasīšana ir neatņemama svētku tradīcija, taču lielās pļavās vai mežos, sevišķi mazāk pazīstamā apvidū, var viegli apmaldīties. Esi prātīgs un dodies pēc rudzupuķēm un ozolu zariem draugu vai ģimenes kompānijā. Ja ej viens, pirms tam ir noderīgi vienoties par laiku, cikos būsi atpakaļ. Nodrošinies ar uzlādētu viedierīci vai lokācijas izsekošanas sistēmu, lai nepieciešamības gadījumā varētu atrast ceļu atpakaļ.

  Ja nu tomēr gadījies apmaldīties, ir svarīgi saglabāt mieru. Informē glābšanas dienestu par radušos situāciju, zvanot 112. Ja zvana laikā esi noskaidrojis, ka drīksti pārvietoties, tuvumā meklē elektrības vadus, upi vai dzelzceļu – ejot gar tiem, iespējams, nonāksi pie cilvēkiem. Viedierīci centies izmantot tikai nepieciešamības gadījumā, lai taupītu akumulatora enerģijas līmeni.

  Savukārt, ja uz mežu devies tavs ģimenes loceklis vai draugs un neatbild jau pāris stundu, nedodies viens viņu meklēt, jo pastāv liels risks, ka arī pats vari apmaldīties. Drošākā izvēle būtu ziņot 112, par pārējo parūpēsies viņi.

  Esi piesardzīgs, ne tikai atrodoties ugunskura tuvumā, bet arī ēdot mielastu!

  Jāņi ir jautras kopā būšanas svētki – ziedu vainagi, dziesmas, ugunskurs vai grils, kas nozīmē arī bagātīgu maltīti. Šādā reizē nav lieki atcerēties, ka ēdiena baudīšana vienlaikus ar sarunām un aktīvām kustībām var izraisīt negadījumus.

  Aizrīšanās gadījumā mudini cietušo klepot un vispirms mēģināt atklepot svešķermeni pašam.

  Ja tas neizdodas, noliec cietušajam ķermeņa augšdaļu, uzsit 5 reizes starp lāpstiņām un lieto t.s. Heimliha paņēmienu (5 reizes spēcīgi spied ar savu dūri cietušajam starp nabu un krūtīm). Ja nepieciešams, turpini, pārmaiņus veicot sitienus starp lāpstiņām un pielietojot Heimliha paņēmienu. Vajadzības gadījumā, protams, izsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD), zvanot 113.

  Savukārt, esot ugunskura tuvumā, pārliecinies, vai liesma nav pārāk augsta, izvairies no viegli uzliesmojošām vielām un parūpējies, lai tuvumā būtu dzēšanas līdzekļi, piemēram, ūdens vai smiltis. NMPD informē, ka apdedzināšanās risks Jāņos gandrīz vienmēr ir paaugstināts – pagājušogad svētku laikā pie ugunskuriem apdegumus guva 14 cilvēki.

  Par to, kā jārīkojas apdegumu un citu traumu gadījumā, vari uzzināt NMPD mājaslapas sadaļā “Kā palīdzēt cietušajam”: Ko darīt traumu un nelaimes gadījumos? | NMPD Ja pirms tam nav izdevies atsvaidzināt zināšanas, kā rīkoties nelaimes gadījumā, zvani 113, un ārkārtas tālruņa dispečers sniegs atbalstu un pirmās palīdzības padomus telefonsarunas laikā.

  Alkohola reibumā nesēdies pie stūres!

  Operatīvo dienestu statistika pierāda, ka alkohola lietošana ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ svētkos notiek nelaimes gadījumi. Pērn Valsts policija divās svētku dienās fiksēja 158 avārijas, kurās kopumā cieta 49 cilvēki un 1 gāja bojā. 42 šoferi vadījuši transportlīdzekli alkohola reibumā.

  Ja zini, ka svētku laikā būs nepieciešams pārvietoties, nepārvērtē savas spējas un nevadi transportlīdzekli reibumā.

  Nodrošini sev atbildīgu autovadītāju vai plāno braucienu, izmantojot sabiedrisko transportu.

  Paturi prātā, ka neesi viens un ka esi atbildīgs arī par citiem satiksmes dalībniekiem. Uzraugi arī savus līdzcilvēkus un neļauj viņiem vadīt transportlīdzekli pēc alkohola lietošanas. Ja tomēr tu pamani kādu, kurš, iespējams, ir alkohola reibumā un pārvietojas satiksmē, nekavējoties informē Valsts policiju, zvanot 110.

  Pēc alus baudīšanas neej pirtī vai peldēties!

  Jāņi bieži saistās ar peldēšanos vai pirts apmeklējumu. Lai izvairītos no traģiskiem nelaimes gadījumiem, alkohola reibumā nedodies pirtī un neej peldēties! Traucēta apziņa un reakcijas ātruma samazināšanās ir tikai pāris no iespējamām sekām alkohola lietošanai.

  Svarīgi apzināties, ka arī pazīstamās ūdenstilpēs var būt zari, naglas vai dažādi sanesumi, pat ja iepriekš tie tur nav bijuši. Tāpēc esi piesardzīgs! Atceries, ka pārkarsis cilvēks nedrīkst strauji iet peldēties aukstā ūdenī. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina atpūtā pie ūdens izmantot glābšanas vestes un neuzvesties pārgalvīgi.

  Svinēsim atbildīgi un baudīsim Jāņus bez raizēm! Lai lustīgi svētki!

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē