Mantojuma lietas kārtošanas nolūkos jāaiziet divreiz pie notāra. Vienreiz – parakstīt dokumentus, bet otrreiz – tos saņemt. Visu pārējo izdarīs notārs. Bet, protams, mantojuma lietas jautājumi ietver arī dokumentu iesniegšanu, to izvērtēšanu, konsultāciju par mantojuma pieņemšanas jautājumiem, mantojuma dalīšanu utt. Ja ir strīdi par mantojuma sadali, par laulātā mantas izdalīšanu, testamentu apstrīdēšanu, tad ar notāru būs jātiekas biežāk.
Mantojuma nodoklis Latvijā netiek iekasēts, taču nodevas par mantojuma lietas kārtošanu ir paredzētas.
Taču tās vismaz pašreiz ir daudzkārt mazākas nekā visbiežāk piemērojamās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, ko maksājam no savas darba algas ienākumiem. Nodevu apmērs atkarīgs, pirmkārt, no mantinieka radniecības pakāpes ar mantojuma atstājēju, otrkārt, no tā, vai mantojuma atstājējs ir dzīvojis kopā ar mantinieku vai atsevišķi, un visbeidzot – no mantojuma vērtības.
Citi lasa
Visvairāk mantošanas process izmaksā testamentārajam mantiniekam, kuru ar mantojuma atstājēju nekāda asinsradniecība nesaista. Nodevas apmērs šajos gadījumos ir vislielākais – 7,5% no mantojuma masas plus pievienotās vērtības nodoklis par mantojuma apliecības izsniegšanu. Ja mantojamā manta ir nekustams īpašums, papildus jārēķinās ar zemesgrāmatu valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā vēlreiz 7,5% apmērā.
Turpretī tad, ja mantojums nepārsniedz vienu valstī noteikto minimālo mēnešalgu, notārs mantojuma apliecību taisa uz sava rēķina un atlīdzību neiekasē vispār. Tas gan neatbrīvo no valsts nodevu apmaksas par reģistru izmantošanu, tomēr šīs izmaksas ir ļoti nelielas.
Ja manto laulātais vai lejupējie (pirmās šķiras likumiskie mantinieki – bērni vai mazbērni), kas dzīvojuši kopā ar mantojuma atstājēju, mantojuma nodeva ir 0,25% no mantojuma masas plus pievienotās vērtības nodoklis par mantojuma apliecības izsniegšanu. Ja mantojamā manta ir nekustams īpašums, jārēķinās papildus ar zemesgrāmatu valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā – vēlreiz 0,25% apmērā.
Lejupējiem, kas nav dzīvojuši kopā ar mantojuma atstājēju, attiecīgi nodeva ir 0,5% plus pievienotās vērtības nodoklis par mantojuma apliecības izsniegšanu un 0,5% par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, ja mantots tiek nekustams īpašums.
Visus interesējošos jautājumus jau konkrētā lietā paskaidros notārs, pie kura dosieties kārtot mantojuma lietu. Konsultācijas izmaksas ir no 24,20 līdz 36,30 eiro.