Viņam – jaunāku sievieti. Viņai – injekcijas. Kādēļ pēc tā sākam dzīties pusmūžā?

Kas vīrietim liek izvēlēties mīļāko meitas vecumā? Un vai šī izjūta, ka tevi var aizstāt ar kādu jaunāku, ir tā, kas liek tik daudzām sievietēm pusmūžā dzīties pēc aizejošās jaunības?
Ieva Jātniece
Ieva Jātniece

Daba diktē savu 

Lai kā modernais laikmets gribētu mums iedvest pārliecību, ka četrdesmit ir jaunie divdesmit pieci un īstā dzīve sākas tikai pēc piecdesmit, dabu neapmānīsim. Un dabā viss notiek cikliski. Arī mūs var salīdzināt ar koku, kurš pavasarī plaukst, tad piedzīvo ziedēšanu, kam seko pilnbrieds un visbeidzot – lapkritis un miera periods.

Visdziļākajā līmenī pusmūžā pamostas bailes no nāves.

Cilvēka dzīvē pilnbrieds ir laiks, kad bērni ir paaugušies, darbā piedzīvoti sasniegumi, iegūts zināms materiālās nodrošinātības līmenis. It kā šo brīdi varētu baudīt, bet tieši tad mēs nereti piedzīvojam apzinātas vai neapzinātas bailes par to, kas notiks perspektīvā. Visdziļākajā līmenī šajā laikā pamostas bailes no nāves. Mēs zinām: kādreiz no šīs pasaules būs jāaiziet, taču nezinām, kā tas būs un kas notiks pēc tam. Bet viss nezināmais un neprognozējamais rada trauksmi. 

Ir vēl kāds aspekts, kas nereti traucē pieņemt dzīves dabisko plūdumu. «Gēnu līmenī mūsos ir bioloģiska programma atstāt pēcnācējus: vajadzība pēc partnera ir bioloģiski noteikta. Taču, lai viņu atrastu, mums jāspēj nodot vēstījumu – es deru sugas turpināšanai. Šis ir iemesls, kāpēc mums ir tik svarīgi patikt pretējam dzimumam. Patikšana var būt gan unikāli individuāla, gan arī balstīta salīdzinājumā ar atbilstību noteiktiem sociālajiem kritērijiem. Tas raksturīgs arī Rietumu sabiedrībai, kas nes vēstījumu: ir labi būt jauniem, skaistiem, veiksmīgiem. Attiecīgi, jo vājāka ir katra cilvēka individuālā vērtīguma apziņa, jo lielākas ir bailes novecot un apkārtējiem nepatikt,» stāsta psiholoģe Dace Bērziņa. Sievietes tad ir gatavas maksāt lielu naudu par visdažādākajiem skaistumkopšanas līdzekļiem un procedūrām, savukārt vīriešos aktivizējas sāncensība: man vajag jaunu un skaistāku sievu, nekā bija iepriekš vai ir citiem vīriešiem. 

Individuālā līmenī mēs katrs varam sekot atšķirīgām subkultūrām un to definētajām vērtībām, tomēr, jo lielāka sabiedrības daļa saista savas pamatvērtības ar vizuālo jaunības tēlu, jo biežāk cilvēkos parādās bailes novecot. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Par 4 nedēļām
3.49 €
pirmie trīs maksājumi, pēc tam 3.99 €
Izmēģini
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā
Populārākā izvēle
Par pirmo gadu
24.49 €
pēc tam 34.99 €
Abonē
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Raksta abonements
5 €
Derīgs 28 dienas
Abonē
plus
Pieeja vienam rakstam
plus
Santa+ vide bez reklāmām
plus
Pieeja rakstam jebkurā ierīcē
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē