Sieviete, kas dzīvojas pa jumtiem. Līga Ondzule – vienīgā skursteņslauķe Latvijā

«Aukstajai sezonai sākoties, ir svarīgi parūpēties par apkures sistēmas pārbaudi un dūmvada tehnisko apkopi,» atgādina Līga Ondzule, triju bērnu – Laimas (16), Gustava (13) un Tomasa (9) – mamma, pirmā un joprojām vienīgā skursteņslauķe Latvijā.
Lauma Lūse-Kreicberga
Foto: Ieva Andersone

Dzīvoties pa jumtiem

Kad tiekamies, kļūstu par liecinieci Līgas ikdienai. Pirms mirkļa viņa kopā ar kolēģi, kā pati dēvē savu tēti skursteņslauķi meistaru Jāni Andersonu, ir pabeigusi tīrīt mājas skursteni. Tas jau ir otrais tajā dienā, un pirms došanās tālāk, lai pārbaudītu vēl triju ēku dūmeņus, viņi abi piesēduši uz terases, jo mājas saimnieks laipni piedāvājis ieturēt maltīti tepat. «Parasti tiekam uzņemti ļoti sirsnīgi, un, kad dodamies uz ikgadējo apskati, mūs bieži sagaida kā savējos,» atklāj Līga. Gandrīz nevienu vairs neizbrīnot, ka šajā amatā strādā sieviete. Reizēm gan kāds uz mirkli samulstot, telefonā izdzirdot sievietes balsi, bet kolēģi priecājoties par Līgas izvēli pirms astoņiem gadiem pievienoties skursteņslauķu saimei.

Viņa ir perfekcioniste, kurai visu vajag iztīrīt kārtīgi – gluži kā ar pudeļu birstīti.

Todien viņu maršruts ved caur Meņģeli, Ikšķili, Rembati… Tik tālu no dzimtās Aizkraukles gan viņi dodoties reti, jo darba pietiek pašu novadā – Koknesē, Pļaviņās, Secē, Neretā. «Esam novērojuši, ka visbiežāk skursteņus tīra skrīverieši, bet uz Jaunjelgavu mūs sauc retāk. No rīta mazliet ilgāk aizkavējāmies pirmajā objektā, jo skursteņslauķis tur nebija bijis piecus gadus, līdz ar to skurstenis bija ļoti aizaudzis. No divām apkures ierīcēm izvedām divas ķerras sodrēju,» stāsta Līga. «Darbs parasti sākas uz jumta, un tikai tad, kad iztīrīts skurstenis, izgrābjam skursteņa pakāji. Pēc tam tiek tīrīts apkures ierīces dūmrovis jeb pievads un tikai tad apkures ierīce.» Parasti tieši Līga ir tā, kas dzīvojas pa jumtiem, kamēr tētis vairāk strādā lejā. «Mums katram ir savi pienākumi. Manam kolēģim ir septiņdesmit gadu, taču arī viņš mēdz uzkāpt uz jumta. Reizēm kopā ar mums strādā palīgs vai māceklis, piemēram, šodien mums ir pievienojies skursteņslauķis bez papīriem, kurš mācās un gatavojas eksāmeniem.» Pati Līga trīs gadus bija mācekle, taču nu jau piekto gadu ir sertificēta skursteņslauķe un nākamajā gadā gatavojas kļūt par meistari.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Par 4 nedēļām
1 €
pirmie trīs maksājumi, pēc tam 3.99 €
Izmēģini
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā
Populārākā izvēle
Par pirmo gadu
24.49 €
pēc tam 34.99 €
Abonē
plus
Labākais saturs vienuviet no mūsu 12 drukātajiem žurnāliem
plus
Ekskluzīvas intervijas
plus
Pieeja visam saturam jebkurā ierīcē
plus
Samazināts reklāmu daudzums visā portālā
Raksta abonements
5 €
Derīgs 28 dienas
Abonē
plus
Pieeja vienam rakstam
plus
Santa+ vide bez reklāmām
plus
Pieeja rakstam jebkurā ierīcē
Abonementu var pātraukt jebkurā laikā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē