• 12 Latvijā populāru vārīto desu un cīsiņu sastāva analīze

  Uzturs
  Santa.lv
  Santa.lv
  19. marts, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Latvijas Televīzijas raidījums «Pārtikas revidents» analizējis 12 Latvijā pieejamu un populāru vārīto desu un cīsiņu sastāvu. Izrādās, ka dažos no pārbaudītajiem produktiem ir teju tikpat daudz dzelzs un olbaltumvielu kā liesā gaļā.

  Ja liesu gaļu vērtē pēc tā, cik daudz olbaltumvielu un dzelzs tā satur, visvērtīgākā ir liesa liellopu gaļa. Tās sastāvā ir vidēji 20 grami olbaltumvielu un 2,2 miligramiem (mg) dzelzs 100 gramos produkta.

  Otrajā vietā ierindojas cūkgaļa – tur šo vielu ir tikai nedaudz mazāk – vidēji 1,16 mg, savukārt liesa vistas gaļa satur gana daudz olbaltumvielu, bet uz pusi mazāk dzelzs nekā liellopu gaļa, vidēji 0,93mg/100g.

  Vārītās desas un cīsiņus gan nedrīkst vērtēt pēc olbaltumvielu un dzelzs daudzuma vien, jo tie satur arī gana daudz tauku, sāls un nitrītu. Tāpēc Valsts zinātniskā institūta BIOR laboratorijā tika pārbaudīts tas, cik daudz olbaltumvielu, dzelzs un nitrītu satur šie produkti.

  Analīžu rezultāti atklāj, ka lielākā daļa vārīto desu un cīsiņu satur diezgan vienādu daudzumu olbaltumvielu, taču ne tuvu tik daudz kā liesa gaļa.

  Piemēram, «Cīsiņi bērniem», «Tīģerīši», LIDO doktordesa un «Rakveres» cīsiņi satur visvairāk olbaltumvielu, taču to šajos produktos ir gandrīz tikpat daudz kā vienā vārītā olā un uz pusi mazāk nekā, piemēram, liesā liellopu gaļā.

  Vismazāk olbaltumvielu šoreiz tika atklāts divos lētāko vārīto desu paraugos – «Rimi Basic» no veikala «Rimi» , «Laukuva» no veikala «Maxima» , kā arī «Rīgas miesnieka» «Doktora ekstra». 

  Tikmēr visvairāk dzelzs, kā izrādās, satur Rēzeknes gaļas kombināta augstākā labuma doktordesa un «Rimi Basic» vārītā desa. Šie produkti satur gandrīz tikpat daudz dzelzs kā vidēji liesa cūkas gaļa. Arī SIA «Valdori» «Rīgas» mini cīsiņi un «Maxima» «Laukuva» vārītā desa satur tikpat daudz dzelzs kā liesa cūkas gaļa. Bet tikpat daudz dzelzs kā vidējais rādītājs liesā vistas gaļā ir LIDO doktordesā, Rēzeknes gaļas kombināta «Reālajos» cīsiņos un Ādažu augstākā labuma doktordesā.

  Vismazāk dzelzs satur «Rīgas Miesnieka» «Rakveres» cīsiņi, «Tīģerīši», «Kurzemes gaļsaimnieka» «Cīsiņi bērniem», «Forevers» «Mini ekspress» cīsiņi un «Rīgas miesnieka» doktora desa. Šajos produktos ir arī mazāk dzelzs nekā 100 gramos liesas liellopu, cūkas un vistas gaļas.

  Sertificēta uztura speciāliste Tatjana Tepo skaidro, ka lielākoties vairāk dzelzs ir tajos produktos, kuru sastāvā ir liellopu gaļa. Vienlaikus speciāliste arī aicina neuztvert desas un cīsiņus kā dzelzs avotu.

  Uzskatīt, ka mēs ar desām tagad uzņemsim dzelzi – es tā neteiktu un tā neaicinātu darīt. Dzelzs avots gaļa ir labāks par dzelzs avotu desa, tas ir viennozīmīgi.

  Bet, ja to, cik produkts vērtīgs, skatāmies pēc tā, cik tajā daudz gan olbaltumvielu, gan dzelzs, tad līderpozīcijās izvirzās Rēzeknes gaļas kombināta augstākā labuma doktordesa, SIA «Valdori» ražotie «Rīgas» mini cīsiņi un LIDO doktordesa.

  Uztura speciālisti bieži norāda, ka tauki un sāls – tā ir jo īpaši nevēlama kombinācija pārtikas produktos. Te izceļas divi produkti, kuros ir gan daudz tauku, gan sāls, proti, Rēzeknes gaļas kombināta augstākā labuma doktordesa un «Kurzemes gaļsaimnieka» «Cīsiņi bērniem».

  Visi produkti saturēja pieļaujamo nitrītu daudzumu, kas pēc Eiropas Savienībā noteiktā ir 150 miligrami nitrīta uz 100 kilogramiem produkta.

  Taču visvairāk nitrītu šoreiz tika atrasts paraugos no «Maxima» vārītās desas «Laukuva» un Ādažu augstākā labuma doktordesa dabīgā apvalkā.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē