Ko mazulis prot darīt?
Katrs bērniņš ir unikāls, un katram ir savs attīstības temps, bet vecāki var pavērot, vai bēbītis triju mēnešu vecumā –
- veido dažādas skaņas,
- seko līdzi ar acīm,
- vēro runātāju,
- ir atklājis savas plaukstiņas,
- atver un aizver dūrīti,
- pagriež plaukstas,
- atklāj otru plaukstu.
Vecākiem ir jābūt vērīgiem: ja, mēģinot notvert mazulīša skatienu, tas neizdodas, obligāti jākonsultējas ar ārstu!
Vai bērnam jāsāk velties?
Dažiem bērniem jau triju mēnešu vecumā izdodas apzināti apvelties uz sāniem, sniedzoties pēc mantiņas, citiem tas drīzāk notiek nejauši, taču, kā norāda fizioterapeite Klaudija Hēla, nevajag censties velšanos īpaši stimulēt, jo katrs bērns tai ir gatavs savā laikā. Uz sāniem mazulim būtu jāiemācās velties no 3 līdz 7 mēnešu vecumam, apvelties uz vēdera – no 4 līdz 8 mēnešu vecumam!
Citi lasa
Iekarojam grīdu
Bērniņam var izveidot rotaļu laukumiņu uz grīdas – noklāj parastu segu (nav vajadzīgs aktivitāšu paklājiņš!), lai telpai būtu noteiktas robežas, apliec ap bērnu lielo pakavu vai sarullētu segu. Pat vienkārša gulēšana uz grīdas mazuļa taustei sniedz ļoti daudz informācijas. Katrā pusē bēbītim var nolikt vienu atšķirīgas krāsas un faktūras auduma gabaliņu. Šajā vecumā patstāvīga darbošanās uz grīdas nav ilga, varbūt tikai divas minūtes, bet varbūt pa divām minūtēm desmitreiz dienā. Vecāki šajā laikā var būt netālu no bērna, bet viņu neizklaidē un neskatās acīs, jo tad mazais sagaidīs, kad ar viņu kāds spēlēsies. Vēl svarīgi, lai uz grīdas noklātā sedziņa neslīd, – apakšā var palikt, piemēram, vingrošanas paklājiņu. Padoms! Visdrošākā vieta mazulim ir grīda, jo no tās nevar nokrist. Guldīt bērniņu lielajā gultā un atstāt vienu bez pieskatīšanas ir bīstami, jo trijos no pieciem gadījumiem mazuļi no gultas izkrīt!
Kreņķu iemesls var būt dažāds
Kad bēbītis ir jau paaudzies un izrāda vēlmi, lai vecāki viņam iesaka vēl kaut ko interesantu un aizraujošu, mazo nevajadzētu uzreiz, tiklīdz viņš iepīkstas, ņemt rokās, bet labāk ar bērniņu aprunāties. Ja pirmajā mēnesī pret visiem mazuļa kreņķiem palīdzēja mammas krūts, tad turpmāk kreņķi ir jārisina dažādi, jo arī to iemesls var būt dažāds. Piemēram, viens no iemesliem, kādēļ bēbītis naktī mostas, – viņš grib ēst. Padoms! Ja mazais guļot ir izmainījis pozu, nospārdījis sedziņu, mamma var iedot knupīti, uzsegt sedziņu, un mazais gulēs tālāk. Bet, ja bērniņš būs izsalcis, tad knupītis, protams, nelīdzēs!
Draugi prasās raudzībās
Neonatoloģe Dace Tropa uzskata, ka trīs mēneši ir piemērots vecums, kad radi un draugi var nākt mazulīti apskatīt. Bērniņš nu jau ilgāku laiku ir nomodā, viņam ir interese par apkārt notiekošo, un mamma jau aptuveni zina, kad mazajam gribēsies ēst un kad viņš būs noguris. Jāņem arī vērā, ka viesi mammai rada papildu slodzi. Ja mamma satraucas, viņas trauksmi jūt arī mazulis, bērniņš raud, grib tikai mammai pa rokām, un nekāda viesošanās neiznāk. Vecākiem pašiem ir jābūt gataviem uzņemt mājās viesus, un ir pavisam normāli, ja mamma uzskata, ka vēl nav tam gatava un viešanos atsaka. Padoms! Jo raudzības notiek vēlāk, jo tās varētu noritēt veiksmīgāk! Ar katru mēnesi bērna uzvedība kļūst arvien paredzamāka, jau ir izveidojies noteikts ikdienas ritms un rituāli.