Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Mājdzīvniekiem tik bīstamās stikla lauskas

    Mājas mīluļi
    Ārija Lipska
    8. augusts, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Pirmā palīdzība sunim vai kaķim, kas uz stikla lauskas sagriezis ķepu. Kā mājas apstākļos apkopt un apsaitēt brūci?

    Kā pareizi apsaitēt rētu, lai saite būtu ne par stingru, ne arī par vaļīgu, iemācīt nevar, – tas saimniekam pašam ir jājūt. Saitei jābūt pietiekami stingrai, lai tā nenokristu, bet jārēķinās, ka 24 stundu laikā uz sagrieztās kājas veidosies tūska, kas audu apjomu palielinās vismaz pusotru reizi. Kad tūska ir izveidojusies, asinsrite zem apsēja apstājas, bet šādā stāvoklī suns var atrasties vēl 3–6 stundas (piemēram, žņaugu drīkst turēt divas stundas).

    Ja šajā laika intervālā nav iespējams dzīvnieku nogādāt klīnikā (var tikai vēlāk), nevajag krist panikā, bet gan noņemt apsēju un pamasēt sapampušo kāju, – mediķiem ir izdevies glābt suņus pat ar 12 stundas ilgu tūsku. Taču ne visi suņi ir dzimuši laimes krekliņā… Kad sāk veidoties tūska, apsēju var noņemt (nenoraujot kādu trombu), jo asiņošana ir beigusies. Ja dzīvniekam ir normāla asins recēšana, brūces asinsvadu gali pamazām sašaurinās un pēc piecām minūtēm tajos izveidojas trombs, kas asiņošanu pārtrauc. Tiesa – dzīvniekam nedrīkst sarecējušo brūci ļaut laizīt. Pieņēmums, ka, laizot rētas, dzīvnieks pats sevi ārstē, ir novecojis! Asins sarecēšanas laikā suns nolaiza trombus, bet vēlāk – kad brūce tiek ārstēta –, pušuma virsējos audus, un brūces dzīšana tiek pamatīgi aizkavēta.

    Kā panākt, lai dzīvnieks brūci nelaizītu?

    •  Pirmā iespēja: sunim vai kaķim jāuzliek plastmasas apkakle, ko var nopirkt veterinārajās klīnikās un aptiekās.
    •  Otrs variants: saimniekam jānogriež džinsu vai brezenta gabals un jāsašuj gara, šaura kulīte ar vienu aizšūtu galu jeb zeķe (cietušā dzīvnieka kājas diametrā), pie zeķes atvērtā gala jāpiešuj divas lentas vai striķi. Kad apsaitētā kāja ir ievilkta zeķē, aukla jāapsien sunim ap kaklu, vienu galu izverot zem krūtīm (līdzīgi kā cilvēkiem nofiksē ieģipsētu roku). Mezgls jāsien uz skausta. Džinss un brezents suņiem nez kāpēc nepatīk – viņi neizrāda īpašu vēlmi šos materiālus grauzt un plēst.

    Sagrieztās kājas pārsiešana

    1. Vispirms brūci (ja tā ir dubļaina) nomazgā zem tekoša ūdens un apslaki ar ūdeņraža pārskābi (tikai un vienīgi ar to, ne ar kādiem citiem medicīniskiem šķidrumiem!). Ūdeņraža pārskābe pievada brūcei skābekli, kas ir nepieciešams trombu veidošanai.

      Nav jākrīt panikā, ja brūce stipri asiņo – tādējādi tā attīrās no netīrumiem. Ja brūcē ir iekļuvusi zeme, tā vienkārši izasiņos ārā. Ļoti retos gadījumos zeme, nokļūstot atklātā brūcē, sunim var izraisīt stinguma krampjus (diemžēl veterinārajās klīnikās suņus pret stinguma krampjiem nevakcinē – šī infekcija ir jāārstē, turklāt ārstēšana ir ilga un grūta). Tādi lieli svešķermeņi kā stikla lauskas un lielas koka skabargas, protams, paši neizasiņos, tomēr saimniekam nevajadzētu tos diletantiskā veidā mēģināt izvilkt – šāda operācija jāuztic veterinārārstam. Ja brūcē iekļuvuši ļoti smalki stikli, iespējams, tie izasiņos, bet labāk suni vest uz klīniku, kur stiklus no brūces iztīrīs.
    2. Pirms kājas apsaitēšanas marles saites galā vajadzētu sašūt polsterējumu – saitē jāieliek un jāietin vates slānītis, lai veidotos tāds kā pampers, kur uzsūkties asinīm. Polsterējumu vēlams nošūt.
    3. Marles polsterējums jāuzliek uz brūces. Ja brūce atrodas uz apakšstilba, saite no brūces vietas cirkulāri jātin uz leju līdz pēdai. Pēdu un pirkstus vajadzētu atstāt nenosaitētus, jo tieši šajā vietā veidosies tūska. Ja ievainota ir pēda, polsterējums jāliek uz ievainojuma, saite jāpatin uz augšu, lai tā pieķertos kājai, tad atkal jāvirza uz pēdu. Polsterējumu jāaptin vēlreiz un vēlreiz, saitēšana jānobeidz uz apakšstilba.
    4. Saitējums jānoslēdz ar mezglu.
    5. Ja mājā ir dzīvnieks, ieteicams jau laikus iegādāties pašlīmējošo saiti, kas pārsēju nofiksēs un pasargās no laizīšanas un noplēšanas. Suņiem šis materiāls nepatīk (tāpat kā džinss un brezents), un viņi to negrauž. Pašlīmējošo saiti nedrīkst notīt tik stingri un biezi, ka kājai nevar piekļūt gaiss, – tad brūce zem apsēja izsutīs. Šo saiti vajadzētu lietot tikai atsevišķos gadījumos: kad dzīvnieks tiek vests uz klīniku, kad dodas nokārtoties ārā; visu pārējo laiku brūcei ir jāelpo un jābūt nosaitētai ar kokvilnas saiti. Lai dzīvnieks saiti nenoplēstu, viņam jāuzliek plastmasas apkakle.

    Visvairāk asiņo pēdu spilventiņi

    Ja sagriezti ir pēdas spilventiņi, suni vajadzētu parādīt veterinārārstam, taču spilventiņus klīnikās gandrīz nekad nešuj, jo šādai operācijai nav jēgas, – tā kā spilventiņiem pastāvīgi ir slodze, tie slikti dzīt. Ārsts suņa saimniekam izraksta zāles, bet ārstēšana notiek mājas apstākļos. Atvērtā brūce izskatās traģiski tikai pirmajās trīs dienās – vēlāk tā sāk aizvilkties.

    Uz brūces nedrīkst veidoties sausa krevele (nevis kreve, kas ir asins sarecējuma veidojums) – tas liecina, ka zem tās veidojas infekciozs process. Suns vai kaķis jāved uz klīniku, krevele jānoņem, un brūce jāiztīra.

    Suņa saimniekam divreiz dienā sava mīluļa sagrieztā ķepa jāvanno sāls šķīduma vanniņā un jāsmērē ar antibiotisku ziedi. Pastaigās ārpus mājas sunim jāvelk zābaciņš (tos var nopirkt zooveikalos un veterinārajās aptiekās). Vidēji divu nedēļu laikā brūce aizaug ar jauniem audiem (sākumā piepildās no iekšpuses, līdz pārklājas ar ādu). 

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē