• Kāpēc suns laiza cilvēka pēdas?

  Mājas mīluļi
  Vineta Vizule
  19. augusts, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Cilvēku pēdu aromāts pēc slēgtos apavos pavadītas dienas šķiet nepatīkams un pat pretīgs, tāpēc suņu vēlme laizīt saimnieka kājas un mazgāt pirkstu starpas var šķist ļoti mulsinoša un nehigiēniska darbība. It īpaši, ja mīlulis par šo nodarbi interesējas intensīvi un grūti no tās atrunājams.

  Raksts no žurnāla Astes arhīva

  Bieži neaizdomājamies, ka suns šādi izrāda uzmanību un pieķeršanos, tāpat kā laizot saimnieka seju, rokas vai jebkuru citu ķermeņa daļu. Mīlulis apliecina, ka ir mūsu ģimenes loceklis un uzticīgs ikdienas pavadonis, turklāt viņam šī loma ļoti patīk. Vēlme laizīt cilvēku ir raksturīga visām suņu šķirnēm, jo tā ir iedzimta reakcija uz noteiktiem stimuliem. Tāpat neaizmirsīsim, ka mājdzīvnieku uztvere un uzmanības izrādīšana atšķiras no mūsu ierastās uzvedības, tās izpausmēm. Veids, kādā mājdzīvnieki ar mums sazinās, izrāda pieķeršanos, katrai sugai var būt atšķirīgs.

  Suņiem ne tikai oža, bet arī mēle kalpo kā savstarpējās saziņas līdzeklis.

  Un laizīšana ir kas tāds, ko suņiem ļoti patīk darīt. Kad kucēns aug, tas mēdz laizīt arī citus dzīvniekus un jo īpaši savu māti – tā viņš atbild uz rūpēm par viņu. Šīs mātes rūpes arī izpaužas kā mazuļa kažoka spodrināšana ar mēli.

  Ja suns bieži laiza tavas kājas, vispirms būtu jācenšas noteikt, kāpēc viņš to dara. Tomēr, ko darīt, ja mīlulis to dara pārāk aizrautīgi, tas sāk līdzināties apsēstībai un viņš nav atrunājams laizīšanu beigt? Ja tev šķiet, ka šāda nodarbe jau vairs nav izskaidrojama tikai ar pieķeršanos vien, būtu vērts aizvest suni atrādīt veterinārārstam.

  Informācijas iegūšana

  Kaut arī tas šķiet dīvaini, ka astainais draugs īpaši kāri laiza mūsu sasvīdušās pēdas, patiesībā tam ir izskaidrojums. Tās ir mitrākas nekā citas sunim pieejamās mūsu ķermeņa daļas, turklāt pēdu ādas dziedzeru izdalījumu smarža var būt intensīvāka un labāk saožama. Šādi suns no izteiktā pēdu aromāta iegūst detalizētāku informāciju par saimnieku. Suņu degunā un mutē, it īpaši uz mēles, ir tūkstošiem smaržu un garšu receptoru, kas sūta signālus smadzenēm, tās savukārt tos apstrādā un analizē.

  Vēl viens no iemesliem kāju pēdu laizīšanai – sāļo izdalījumu garša mīlulim šķiet ļoti patīkama. Iespējams, esi pamanījis, ka visbiežāk suns laiza pēdas, kad basām kājām sēdi pie galda, lai pusdienotu vai vakariņotu. Mēs pat nemanām, kā maltītes laikā uz mūsu pēdām nobirst ēdienu drupačas, ko suns labprāt ar mēli uzlasa.

  Trauksmes mazināšana

  Ja laizīšana saistīta ar to, lai paustu uzticību, pieķeršanos, izrādītu prieku par mūsu tuvumu, iespējams, vislabāk ir ļaut sunim to kādu brīdi darīt un dažreiz pat uzmundrināt. Laizīšana ir veids, kā dzīvnieki sazinās, un tas nekādā gadījumā viņiem nav kaitīgi, ja vien neesam staigājuši pa sīkām stikla lauskām.

  Dažreiz laizīšana var būt nepieciešama, lai mīlulis varētu nomierināties, ja bijis satraukts par tavu prombūtni vai kādiem citiem ārējiem apstākļiem.

  Izjūtot saimnieka smaržu un garšu, sunim mazinās trauksme un negatīvās emocijas. Bieži vien šī iemesla dēļ mīlulis var laizīt saimnieka rokas vai arī pats savas ķepas. Tā viņš nomierina sevi. Ja tomēr mani, ka tas notiek pārāk intensīvi un tev ne pārāk šāda mīluļa darbošanās patīk, vari novērst uzmanību un atsaukties uz viņa mīlestību citā veidā, piemēram, parotaļājoties, pacienājot ar kārumu vai vienkārši paglaudot un mierīgā balsī parunājoties. Iespējams, tev mājās jāvalkā tādi apavi, kuros suns nevar piekļūt kāju pirkstiem un pēdām. Nekad nerāj un nesodi suni par viņa vēlmi ar mēli tuvoties tavām kājām!

  Prieka izpausme

  Ja suns mazgā kājas ne tikai tev, bet arī citiem mājiniekiem un pat retākiem ciemiņiem, tā noteikti nav mīluļa nodevīga rīcība – viņš izrāda prieku arī par citiem. Dzīvnieku pasaulē laizīšana tiek izmantota, lai viens otru apkoptu, tas ir neverbāls veids, kā savā barā paust savstarpēju uzticību. Pētījumi ir apstiprinājuši arī endorfīna un oksitocīna hormonu izdalīšanos, kad suņi laiza cits citu. Tos sauc arī par mīlestības un uzticības hormoniem. Tāpēc ne tikai suņi, bet arī kaķi izmanto mēli, lai izrādītu attieksmi un rūpes, «mazgājot» savas ģimenes locekļus un arī tuvākos draugus.

  Padevības izrādīšana

  Suns var censties piekļūt ar mēli saimniekam kājām arī tad, kad jūtas nogrēkojies vai ticis sabārts par nepaklausību vai kādu nedarbu. Tā viņam ir sava veida pielabināšanās taktika un padevības izrādīšana. Mīlulis vēlas, lai tu zinātu, ka tas turpmāk centīsies būt paklausīgs un ir pilnībā apmierināts ar tevi kā bara locekli vai pat bara līderi. Laizīšana ir veids, kā pateikt: jā, es pieņemu šai mājā noteikto hierarhiju.

  Suņiem ir ļoti svarīgi, lai viņi nezaudētu savu vietu un pozīciju barā, par kādu tas uzskata arī tavu ģimeni.

  Uzmanības pievēršana

  Nav īpaši jānorāda, ka četrkājainais draugs tevi mīl un, iespējams, tāpēc vēlas tavu nedalītu uzmanību. Kāju laizīšana ir viens no veidiem, kā mēģināt paziņot par šo vajadzību. Ja ilgstoši runā pa telefonu, strādā pie datora vai skaties televizoru, suns jūtas neievērots un atstāts novārtā. Ar laizīšanu viņš var censties tevi virzīt uz to, lai beidzot pievērsies arī viņa vajadzībām un varbūt pat izpildi kādu mīluļa vēlmi. Iespējams, viņa dzeršanas traukā beidzies ūdens vai ir pienācis laiks pusdienot.

  Jo augumā mazāks suns, jo viņam grūtāk piekļūt tavām rokām, lai atgādinātu par sevi, tāpēc roku vietā tiek laizītas saimnieka kājas. Arī laizot citus savas sugas pārstāvjus un ar mēli apkopjot to kažokus, nereti suņi aicina un iedrošina viens otru uz kopīgām darbībām, lai sasniegtu kādu mērķi.

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē