Jumts
Pirmais un galvenais nojumes uzdevums, protams, ir pasargāt pārvietojamo tehniku (vai sagatavoto malku) no lietus un sniega. Šim nolūkam kalpo jumts, ko ieteicams veidot no pieejamiem materiāliem. No materiāla izvēles būs atkarīgs jumta slīpums: koka dēlīšu jumtam tas nedrīkstētu būt mazāks par 33 grādiem, viļņotā šīfera (bez azbesta) jumtam – ne mazāks par 17 grādiem, bet ruļļveida ruberoīda seguma jumtam – ne mazāks par 10 grādiem.
Jumta augstumam jābūt minimālam, jo telpa virs uzglabājamās tehnikas, visticamāk, netiks izmantota. Lai gan iespējami arī izņēmumi, piemēram, nojumes jumtu izbūvē augstu un bēniņu stāva līmenī novieto lietaskokus vai žāvē koka izstrādājumus.
Pamati
Vieglai statņu nojumes konstrukcijai pietiek ar nelieliem stabveida pamatiem, kas smilšainās gruntīs liekami tikai 50 cm dziļumā, mālainās gruntīs – tikpat dziļi, tikai uz smilšu vai grunts spilvena (pabēruma). Mālainā gruntī sprauga starp pamatiem un mālaino grunti jāaizber ar šķembām, keramzīta granulām vai rupju granti, lai vieglā nojumes konstrukcija neizcilātos.
Citi lasa
Sienas
Visizdevīgākā nojumes sienu konstrukcija ir statņi. Statņus ar diagonālām saitēm un horizontālām joslām sastiprina stingrā sistēmā.Nojumes sienu uzdevums ir nodrošināt labu vēdināšanu, lai lietas, kas glabājas nojumē, piemēram, tehnika, neatrastos mitrā gaisā un malka pastāvīgi žūtu.
Vislabāk to panākt ar sienu konstrukcijām, kas veidotas no latām, starp kurām atstātas platas spraugas. Latu šķērsgriezums var būt 25 × 50 mm, bet spraugas starp tām – 40 mm platas. Latojums ir izdevīgāks par apšuvumu, kas veidots no dēļiem, jo nepieciešams mazāk materiāla, tas ir izskatīgāks, turklāt latas var izzāģēt arī no nomaļiem.
Savienojums ar ēku
Tieša saskare ar māju, pie kuras būvē nojumi, būs tikai koka sijai, kas savienos nojumes statņus un ēkas sienu.
Atceries! Šķautņu un dēļu konstrukcijas var savienot tikai ar naglām, bet kāršu konstrukcijā savienojumos jālieto bultskrūves un iecirtumi.
Apstrāde ugunsdrošībai
Bīstamākie materiāli, kas glabāsies nojumē, iespējams, būs tehnikas degviela un smērvielas, tāpēc nojumes koka sienas vajadzētu apstrādāt ar profilaktisko antipirēna aizsargsastāvu, piemēram, INWOOD FIRE.
Kādus materiālus izmantot?
Nojumes statņiem var izmantot arī apaļkokus. Piemēram, 50 × 100 mm šķērsgriezuma šķautņu statņa vietā var ņemt kārti, kuras diametrs ir 100 mm, bet 100 × 100 mm šķērsgriezuma statņa vietā kārti, kuras diametrs ir 120 mm. Arī siju un spāru konstrukcijā 50 × 100 mm statņa vietā var ņemt kārti, kuras diametrs ir 100 mm, bet 100 × 150 mm statņa vietā – kārti, kuras diametrs ir 160 mm.