Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kā cīnīties ar lapsenēm, ja nav iespējams ar tām sadzīvot?

    Dārzs
    Elīna Kondrāte
    4. augusts, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Jūlijs un augusts ir ne vien ogu, bet arī lapseņu laiks. Par to, kā ar tām sadzīvot, un kā iznīcināt, ja sadzīvot nav iespējams, konsultē Latvijas Dabas muzeja vecākais entomologs JĀNIS DREIMANIS un SIA Aktis valdes locekle EVITA MISA.

    Kas jāzina par lapseņu dabu un  ieradumiem?

    Aizsargājot pūzni, lapsenes var uzbrukt pat 25 metru attālumā no tā. Ja dārzs vai pagalms ir neliels, tās būs tramīgākas, jo rosība notiks krietni vien tuvāk. Ja esam pūznim piegājuši par tuvu, sajūtot apdraudējumu, lapsenes cita citai par briesmām ziņo ar īpašu frekvenci, ko rada, mainot spārnu vicināšanas biežumu. Saņemot šādu signālu, aizbiedēt savu apdraudējumu ārā dodas arī pūznī esošās lapsenes.

    Lapsenes uzskatāmas par apzinīgākajiem kukaiņiem, kas spēj iedalīt darbus un sadarboties.

    Dažkārt lapsenes pierod pie saviem apdraudējumiem. Piemēram, ja pūznis uzbūvēts vietās, kur mājinieki rosās katru dienu, lapsenes ar laiku pierod pie cilvēka un to vairs neuztver kā apdraudējumu. Taču, ja lauku mājā vai mazdārziņā ierodies vien retu reizi vai sāc iekopt kādu līdz šim nekoptu dārza nostūri, lapsenes noteikti pārbaudīs savu ienaidnieku – lidināsies apkārt vai mēģinās aizbiedēt sadzeļot.

    Kur meklēt lapseņu pūzni?

    Lapsenes pūzni veido no papīram līdzīgas masas, ko iegūst no satrupējušas koksnes, to sakošļājot un samitrinot ar siekalām. Pūžņa veidošanai lapsenes vienmēr izvēlēsies vietu, kur tas būs pasargāts no mitruma un lietus.

    Dabā lapsenes savus pūžņus veido koku lapotnē vai dobumos, augsnē – peļu un kurmju alās, visbiežāk nekoptos dārza nostūros. Taču bieži tās pūzni mēdz ierīkot arī līdzās vietām, kur saimniecībā notiek aktīva rosība, – jumta korēs un pie dzegām, siena šķūņos, kūtīs, dēļu spraugās, malkas grēdās vai dēļu kaudzēs, aiz ēku ārsienu apmetuma, tāpat arī bēniņos, pažobelēs, ventilācijas šahtās, dūmvados, akmeņu krāvumos, putnu būros un citviet. Agresīvāka saime var iemitināties arī netālu no bišu stropiem.

    Lapsenes savu pūzni veido tikai uz vienu vasaras sezonu. Nākamajā gadā tās veido jaunu pūzni, turklāt bieži vien netālu no iepriekšējā.

    Kā iznīcināt lapseņu pūzni?

    Piemērotākais laiks, kad atbrīvoties no lapseņu pūžņiem, ir pavasaris, kad lapseņu mātītes tikai sākušas veidot savas saimes. Pavasarī rūpīgi jāizpēta vietas, kur lapsenes varētu iemājot, tad lapseņu iesākto māju ir visvieglāk noņemt un iznīcināt.

    Vasarā pūžņi jau ir pieņēmuši krietni lielākus apmērus, tad no tiem atbrīvoties vairs nav tik vienkārši. Taču, ja pūznis pamanīts vēlāk, kad tas jau ir liels, atbrīvojoties no tā, jābūt īpaši piesardzīgam un drošākais laiks, kad atbrīvoties no lapsenēm, ir vēla vakara un nakts stundas, kad lapsenes devušās atpakaļ pūznī. Taču naktī noteikti būs vajadzīgs gaismeklis, un jāņem vērā, ka lapsenes, tāpat kā jebkurš cits kukainis, vienmēr lido uz gaismu.

    Ja iztraucēsi lapseņu nakts mieru un nebūsi neticami veikls, no dzēlieniem izvairīties nebūs iespējams.

    Ja lapseņu pūznis ierīkots augsnē un tas ir neliels, to var apkaplēt un aizbērt ar zemi. Ja pūznis ir viegli pieejams un neliels, to apņem ar auduma maisu un norauj no stiprinājuma vietas, maisu nekavējoties cieši aizver, lai lapsenes netiek laukā, un iegremdē ūdenī. Ja izmanto plastmasas maisu, tam jābūt iespējami biezam un stingram, jo lapsenes plastmasai ātri vien var izgrauzties cauri. Savukārt, ja lapsenes nolemts iznīcināt, maisu iemetot ugunī, jāatceras, ka, maisam sākot degt, kāda lapsene var izsprukt.

    Var izmantot speciālus izsmidzināmos līdzekļus, kas paredzēti tieši lapseņu un iršu iznīcināšanai, ar to rūpīgi apsmidzina visu pūzni tā, lai tas viss ir mitrs, sevišķi ieeju lapseņu pūznī. Kad pēc pāris stundām neviena no lapsenēm vairs nav redzama, pūzni var uzmanīgi noņemt un sadedzināt. No tautas līdzekļiem pūžņa iznīcināšanai izmanto apliešanu ar sālsūdeni un apsmidzināšanu ar benzīnu.

    Ja pūznis ir liels vai grūti sasniedzamā vietā, piemēram, augstu jumta korē vai dūmvadā, samērā drošs variants, kā atbrīvoties no nevēlamajiem kaimiņiem, ir saukt palīgā profesionālus kukaiņu iznīdētājus.

    Kas jāņem vērā, ja lapseņu pūzni iznīcināt paši?

    Lai kādu paņēmienu izmantotu, jābūt ļoti piesardzīgam. Pirms dodies iznīcināt lapseņu pūzni, svarīgi ir padomāt par apģērbu, kas maksimāli aizsargās no lapseņu kodumiem. Vispiemērotākais būs biezs apģērbs: cimdi, cepure, krekls ar garām piedurknēm un garās bikses, tāpat var noderēt sejas aizsargs, piemēram, bitenieka maska. Pūzni nekādā gadījumā nevajadzētu vienkārši nogāzt zemē, jo tā ne vien tiks izjaukts saimes miers, bet arī pamatīgi sadusmotas lapsenes, kas, visticamāk, metīsies ienaidnieku sadzelt.

    Ja pēc pūžņa izjaukšanas mātīte un daļa darba lapseņu izdzīvo, šajā gadā tās var veidot jaunu pūzni un lidos citas mājas celtniecības vietas meklējumos.

    Kas iznīdēs lapseņu pūzni, ja netiekat galā paši un cik tas izmaksās?

    Cik izmaksās lapseņu iznīdēšana, atkarīgs no vairākiem faktoriem: cik augstu vai zemu pūznis atrodas, vai tam piekļūt ir viegli vai sarežģīti, vai ir vajadzīgs pacēlājs vai citas speciālās iekārtas. Jo grūtāk piekļūt pūznim, jo dārgāka un laikietilpīgāka būs dezinsekcija.

    Pirms dezinsekcijas nekādi sagatavošanās darbi nav jāveic. Vienīgais mājinieku uzdevums būs norādīt pūžņa atrašanās vietu. Ja mājās ir bērni vai mājdzīvnieki, pūžņa apstrādes laikā tiem labāk uzturēties iekštelpās. Apstrāde ilgs vien nepilnu stundu, un lapsenes mājas mieru vairs netraucēs.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē