Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Firksu-Pedvāles muižas kungu māja – ēka, kas atguvusi savu sākotnējo spožumu

    Māja
    Ieva Jātniece
    6. septembris, 2022
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Firksu-Pedvāles muiža
    Foto: Gvido Kajons
    Firksu-Pedvāles muiža
    Pedvāle ir kļuvusi ne tikai par lielisku galamērķi, kur skatīt vērienīgu skulptūru parku. Pagājušo laiku spozmi šeit atguvusi arī Firksu-Pedvāles muižas kompleksa kungu māja.

    Firksu-Pedvāles muižas kompleksa vēsturiskās saknes meklējamas jau 18. gadsimta otrajā pusē. Muižas kompleksu savulaik veidoja atturīgās baroka formās celta kungu mūra māja, saimniecības ēkas, kas līdz mūsdienām daļēji ir zudušas, kā arī plašs parks. 19. gadsimta vidū kungu māja tika pagarināta, tika pārbūvēts tās jumts un piebūvēti sānu korpusi.

    Firksu-Pedvāles muižas komplekss ilgstoši piederēja vācbaltu Firksu dzimtai, šeit 1912. gadā dzimis vācu politiķis Oto fon Firkss. Mainoties politiskajai situācijai pasaulē, muižas īpašnieki repatriējās uz Vāciju, bet bez saimniekiem palikušās ēkas, kā jau tas bija ierasts, padomju gados nonāca vietējo kolhozu īpašumā. Tajās tika izmitināti gan vietējie strādnieki un viņu ģimenes, gan iebraucēji.

    Diemžēl izpratnes trūkuma vai nabadzības dēļ tika izlauztas muižas kungu mājas parketa grīdas, saskaldītas skaistās koka mēbeles, lai tās sakurinātu malkā… 

    1991. gadā tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs iegādājās Firksu-Pedvāles un Briņķu-Pedvāles muižas, tām piegulošajā teritorijā sāka iekārtot Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju. «Šim stāstam gan ir senāka vēsture. Savulaik Rīgā Mārupītes krastos biju iecerējis izveidot skulptūru parku, kādus jau biju redzējis citviet pasaulē. Piemēram, Japānā brīvdabas parkā ir izvietotas četras manas skulptūras.

    Taču iecere neīstenojās – kad Latvija kļuva neatkarīga, bijušie zemes īpašnieki atguva savas īpašuma tiesības un vietu skulptūru parkam nācās meklēt citviet. Tā es devos uz sava tēva dzimto pusi – vietām, kur bērnībā gāju ganu gaitās,» atmiņās dalās tēlnieks.

    Pa šiem gadiem ir paveikts ļoti daudz. Firksu-Pedvāles muižas komplekss tika iekļauts ERAF projektā Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti – tā mērķis ir saglabāt, aizsargāt un attīstīt valsts nozīmes arhitektūras un vēstures mantojumu. Pirms tam ar valsts atbalstu tika veikti muižas arhitektoniski mākslinieciskās izpētes darbi un dažādu veidu mērījumi. Savukārt ar NKMP (Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes) finansiālu atbalstu – ēkas glābšanas un konservācijas darbi. 2018. gadā, pateicoties ERAF projektam, divu gadu laikā tika veikti pārbūves un restaurācijas darbi Firksu-Pedvāles muižas kompleksa kungu mājā.

    Šeit izveidota starptautiska mākslinieku rezidence – iekārtotas mākslinieku darbnīcas, materiālu un instrumentu noliktavas, lekciju telpa, virtuve, veļas mazgātava.

    Šeit var uzturēties kā vietējie mākslinieki, tā arī citviet pasaulē dzīvojošie. Parasti vienam māksliniekam uzturēšanās ilgst mēnesi. Par doto iespēju māksliniekiem jānotur lekcija vai jānovada praktiska nodarbība.

    Kungu mājā iekārtota arī izstāžu zāle. Nākotnē šeit paredzēta dažādu koncertu un uzvedumu rīkošana.

    Bez šaubām, pati ēka ir brīnišķīga vēsturiskā mantojuma liecība, kas atguvusi savu sākotnējo spožumu – ir saglabāts tās apjoms, telpu plānojums, oriģinālās koka durvis un trepes, restaurēta sienu apdare marmorizējuma tehnikā. «Ir vēl darbi, kas jāveic, piemēram, jāatjauno vēsturisko logu koka paneļi, atsevišķu sienu vēsturiskais krāsojums, tomēr lielākā daļa darbu ir paveikta,» stāsta Ojārs Arvīds Feldbergs.

    Sadarbībā ar NKMP arī Briņķu-Pedvāles muižai ir veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, iekonservēts jumts un daļa sienas. Jācer, ka tai ar laiku būs iespējams atdot pagātnes spozmi.

    Jau 1999. gadā Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs saņēma UNESCO starptautisko Melinas Merkuri balvu par kultūrainavas saglabāšanu un attīstību. Visa kompleksa teritorija aizņem 80 hektārus, tā ainaviskajā vidē ar lēzenām nogāzēm un dziļām ielejām, strautiem un līkumotu upīti skatāmas Ojāra Arvīda Feldberga skulptūras un vides mākslas objekti. Šeit ikviens aicināts novērtēt un izjust mākslas un dabas mijiedarbību.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē