Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Dārza darbi martā: koki un krūmi

    Dārzs
    Linda Neško
    3. marts, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Unsplash
    Dārzā marts ir ļoti gaidīts un mīļš mēnesis. Šajā laikā gribas baudīt un priecāties par katru kokaugu un dzīvību dārzā. Lai arī cik mīļi un saudzējami šķiet augi mūsu dārzā, ir pienācis laiks veikt koku un krūmu ikgadējo apgriešanu. Laikus un pareizi veidoti dekoratīvie stādījumi mūs dāsni priecēs ziedēšanas laikā jau šajā sezonā. Konsultē Linda Neško, ainavu arhitekte, pasniedz dārza veidošanas kursus.
    • Vislabāk kokaugu formu veidot, kad gaisa temperatūra nav zemāka par mīnus 3 grādiem un nespīd spoža saule. Kokaugiem formē vainagu un izgriež aizlauztos un sausos zarus.
    • Dārza kopšanai un zaru griešanai izvēlies kvalitatīvu rokas zāģīti, lai griezuma vieta sanāk precīza un bez atskabargām. Ja zarus griezīsi pirmoreiz, zāģis kokaugu kopšanai jāizvēlas ar šauru asmeni, lai būtu ērti iekļūt starp zaru žāklēm. Izraugoties zāģi, jāzina, vai zāģēsi sausus vai dzīvus koku zarus. Ja pirksi tikai vienu zāģi, tad pietiks ar 5 mm gariem zobiņiem.
    • Ja vēlies, lai skarainās hortenzijas krūma ziedi būtu lieli un skaisti, tās jāsāk kopt un griezt jau marta vidū. 
    • Skarainajām hortenzijām (Hydrangea paniculata), kuras zied uz viengadīgajiem dzinumiem, noteikti nogriez vecās ziedkopas un izgriez bojātos un sausos zarus, pirms sāk rosīties pumpuri. Pielīdzini krūma formu, saīsinot dzinumu galus. Izgriez zarus, kas sākuši novecot, – tas veicinās aktīvu jauno dzinumu augšanu.
    • Veic dārza rekonstrukcijas darbus. Nogriez gandrīz līdz zemei vecus, pāraugušus krūmus, nežēlo un nemīļo augus ar atmiņām, kā bija toreiz, pirms daudziem gadiem. Dod augiem jaunu iespēju augt un no jauna skaisti sakuplot, piemēram, tādiem krūmiem kā bārbeles, klintenes, irbenes (tautā sauktas par sniega pikām), zelta jāņogas, klinšrozītes (čužas) un daudzu sugu spirejas.
    • Ļoti veciem, lieliem krūmiem, piemēram, ceriņiem, plūškokiem un filadelfiem (jasmīniem), novecojošos zarus izgriez pakāpeniski divos trijos gados.
    • Šajā pavasarī ieplāno sev kā uzdevumu atbrīvoties no pāraugušiem dzīvžogiem, kam nav funkcionāla pamatojuma.
    • Pie dārza vizuālās rekonstrukcijas padomā par augiem, kas varētu sniegt patvērumu no vēja un palīdzētu veidot norobežotu dārza telpu.
    • Atceries, ka uz lielu koku zāģēšanu un ainavas kopšanas darbiem attiecas noteikta likumdošana un, iespējams, jāveic darbu saskaņošana.
    • Katra nozāģētā koka vai izraktā krūma vietā esi gatavs iestādīt ko jaunu. Tas dos labu sajūtu par padarīto un sekmēs dārza ilgtspēju.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē