Raksts no žurnāla Ieva arhīva
Konsultē Mārīte Priekule, psihoterapeite.
Vīrieši ciena un augstu vērtē tiešu un atklātu sarunu
Ja tevī ir sakrājies kaut kas, ko tu gribētu mainīt attiecībās, vispirms jāaizmirst, ka vari par to lemt vienpersoniski. Tas nav nedz godīgi, nedz produktīvi, un sieviete, kura domā, ka bez aprunāšanās ar vīrieti vienkārši izlabos viņa trūkumus, diezgan droši cietīs neveiksmi un šo cīņu padarīs par mūžīgu. Tā vietā ar vīrieti jārunā vienkārši un atklāti, bez uzbraucieniem. Pastāsti, kā jūties, kā tev pietrūkst, un pajautā, vai viņš redz iespēju, kā to varētu mainīt. Mīlošs vīrietis, kuram rūp viņa sieviete, parasti meklē veidus, kā to izdarīt.
Citi lasa
Bet var gadīties, ka viņš saka: es šeit neko nevaru darīt. Tad der pārliecināties, vai viņš to nevar šobrīd vai vispār? Un, ja varēs vēlāk, tad – kad? Cik daudz? Ko tieši?
Iespējams, jāmeklē kāds kompromiss, abām pusēm jāpaiet vienai otrai pretī. Un jāatceras – ja nevar izdomāt tādu kompromisu, kas der abiem, tad tas vairs nav kompromiss. Ja kompromiss nav iespējams, var slēgt darījumu. Piemēram, es samierinos, ka tu aiz sevis nenovāc traukus, bet tu samierinies, ka es reizi nedēļā trīs stundas pavadu pie friziera. Šāds darījums ne vienmēr ir iespējams, tomēr ir situācijas, kurās lieliski noder.
Svarīgi saglabāt iespējami daudz viegluma un humora, nevis staigāt apkārt pa māju ar mazu zāģīti rokā
Nereti humors ir vienīgais veids, kā vieglā veidā dot mājienus vai norādījumus, otru neaizskarot, uzskata Mārīte Priekule.
«Man ļoti patika kāds padoms, ko izlasīju internetā. Ja tev nepatīk netīrie trauki, ko vīrietis aiz sevis atstāj, vari viņam lūgt, lai viņš tev to netīro šķīvi atnes un noliek kaut kur mazliet tuvāk vai arī – atnes, piemēram, tikai dakšiņu. Šie piemēri ir ļoti simpātiski, jo parāda, kā vieglā veidā vari izteikt savu vajadzību un tapt sadzirdēta, nečakarējot attiecības.»
Der uz šo situāciju paskatīties arī no vīrieša skatpunkta. Nedrīkst aizmirst, ka vīrieši ir dažādi, un ļoti bieži, ja vīrieti izrīko, viņam rodas pretreakcija: klau, esmu brīvs cilvēks savā mājā – kā gribu, tā uzvedos.
Un tā arī ir – tas patiešām ir viņa brīvības un pašnoteikšanās jautājums. Iespējams, viņam nemaz nav citas vietas, kur realizēt savu pašnoteikšanos. Visu mūžu kāds viņu ir regulējis – mamma, skolotāja, priekšnieks darbā. Tagad viņš ir ticis pie sievas vai draudzenes un cer, ka beidzot viņam būs tā pašnoteikšanās, beidzot viņš varēs traukus atstāt, kur vēlas, neiespringstot un nevienam neklausot, nevienam nepakļaujoties.
Svarīgi pateikt vīrietim ne tikai to, kas tev nepatīk, bet arī to, ko tu novērtē
Mēs pārāk maz sakām labo, bieži domājam, ka otrs to jau tāpat zina. Tomēr nezina vis vai arī ir aizmirsis. Šis sevī ietver arī ikdienišķo paldies, ko daudzi pāri savā komunikācijā aizmirsuši kā šķiru. Pārāk bieži uzskatām, ka lietas, ko otrs dara, ir pašsaprotamas, bet pašsaprotams nav tieši nekas.
Izvēlies cieņpilnu sarunas veidu ne tikai tad, kad tev no viņa kaut ko vajag, bet ik dienas
Diemžēl tieši mūsu dzīves partneri ir tie, kas visvairāk cieš no pasīvās agresijas komunikācijā – nicinošiem izteicieniem, rupjībām, neiecietības, strupām atbildēm, klusēšanas. Tikai izbēgot no šādiem sarunāšanās veidiem, varam cerēt uz otra sapratni.
Pajautā, ko viņš gribētu, lai sevī maini tu. Iespējams, būsi pārsteigta, ka šajā sajūtā neesi viena
Un, ja attiecības jau ir ar stāžu, arī retrospekcija ir laba lieta – paraugieties atpakaļ. Par kādām lietām strīdējāties pirms gadiem? Vai kaut kas ir mainījies? Cik lielus un kādus soļus esat viens otram pretī spēruši? Iespējams, ieraudzīsiet, ka pārmaiņas otrā un sevī ir notikušas gana lielas, tikai to ir bijis grūti pamanīt, raugoties no ikdienas pozīcijas.