20. marts nav parasta diena. Šodien tiek atzīmēta Franču valodas un kultūras diena, kas sakrīt ar Frankofonijas organizācijas pastāvēšanas gadadienu. Sākotnēji tā bija neliela frančvalodīgo ziemeļu valstu kopiena, bet kopš tās dibināšanas 1970. gadā šī organizācija ir pāraugusi globālā kopienā, kura apvieno vairāk nekā 80 valstis piecos kontinentos.
2023. gadā filmu un seriālu veidotāji, kuri izvēlējušies filmēt Parīzē, ienesuši Francijas galvaspilsētas budžetā 10,5 miljardus eiro, tas ir par 9,5% vairāk nekā 2022. gadā. Savukārt no 2019. līdz 2021. gadam šis skaitlis trīskāršojās. Proti, no 337 miljoniem eiro tas pieauga līdz 1,1 miljardam.
Viena no «vaininiecēm» kārtējam intereses vilnim par Francijas galvaspilsētu ir ne viena cita, kā Emīlija Kūpere no seriāla «Emīlija Parīzē» aktrises Lilijas Kolinsas izpildījumā. Emīlija gan trīs sezonās vēl nav iemācījusies tekoši runāt franciski. Tiesa gan, no franču valodas apguves kursiem, kurus viņa apmeklēja, bija arī kāds labums, proti, tajos viņa iepazinās ar šarmanto britu jaunekli vārdā Alfijs.
Citi lasa
«Kāsla metodes» zvaigzne runā franciski
Detektīvseriāla «Kāsla metode» galvenās sieviešu lomas atveidotāja Stana Katiča ir dzimusi Ontārio provincē, Kanādā, kur ir divas oficiālās valodas – angļu un franču. Viņas vecāki ir Eiropas emigranti, tāpēc Stana pārvalda ne tikai angļu un franču, bet arī bosniešu, serbu, slovēņu un itāļu mēlēs. Aktrisei arī bieži ir piedāvāts uz ekrāna attēlot francūzieti, piemēram, filmā «Mierinājuma kvants» viņa tēloja kanādiešu izcelsmes francūzieti Korīnu Veno.
Intervijās Katiča neslēpj, ka ir sajūsmā par franču sieviešu izskatu. «Es vienmēr apbrīnoju, cik skaistas ir parīzietes, tas droši vien ir saistīts ar to, ka viņas katru dienu pastaigājas pa šo brīnišķīgo pilsētu!». Jāteic gan, ka seriāls «Kāsla metode» gan tika filmēts Ņujorkas studijā, tomēr viena aina bija uzņemta Francijas galvaspilsētā.
«Staigājošie miroņi» Parīzē
«Staigājošo miroņu» postapokaliptiskā pasaule turpina dzīvot uz ekrāna, lai gan pamatseriāls jau vairāk nekā gadu kā ir beidzies. Skatītājiem par prieku ir izveidoti vairāki seriāla atvasinājumi, kuri attīstījušies kā atsevišķi stāsti par dažiem no gadu gaitā iemīļotajiem varoņiem, piemēram, Derilu Diksonu.
Seriāls «Staigājošie miroņi: Derils Diksons» sākas ar to, ka galvenais varonis, kuru atveido Normens Rīduss, pamostas Marseļas pludmalē, nezinot, kā viņš tur nokļuvis. Viņam jānokļūst Parīzē, lai pēc tam viņš varētu atgriezties mājās Amerikā.
Atšķirībā no daudziem citiem seriāliem, kuri «aprobežojas» ar Parīzi, Derils kopā ar skatītājiem izceļo visu Franciju – no dienvidiem līdz ziemeļiem. Filmēšana notikusi arī slavenajā Monsenmišela salā Normandijā, Provansā un, protams, arī pašā Parīzes centrā – pie Luvras un katakombās zem pilsētas, kur glabājas vairāk nekā sešu miljonu cilvēku mirstīgās atliekas.
Pirms «Lāča» stažējies franču restorāna virtuvē
Seriāla «Lācis» galvenais varonis Kārmijs Berzato pirms atgriešanās dzimtajā Čikāgā, kur viņu gaida no brāļa mantojumā atstātais restorāns, paspējis gūt pieredzi labākajos franču virtuves restorānos, tādos kā «French Laundry» Kalifornijā, kā arī pasaulslavenajā restorānā «Noma» Kopenhāgenā un ar trīs «Michelin» zvaigznēm apbalvotajā Ņujorkas restorānā «Eleven Madison Park».
Interesanti, ka galvenās lomas atveidotājs Džeremijs Alens Vaits pirms seriāla filmēšanas vairākus mēnešus stažējies īstā franču virtuves restorānā «Pasjoli». Tas atrodas Losandželosā, un 2021. gadā bija apbalvots ar «Michelin» zvaigzni. Šī bija pirmā reize, kad šefpavārs Deivs Berans apmācīja aktieri. Viņš sāka ar vienkāršām lietām, proti, dārzeņu sagatavošanu buljoniem un mērcēm, tad pakāpeniski grūtības pakāpe tika «paaugstināta» līdz salātiem un sarežģītākiem ēdieniem.
Tikmēr aktieris Lajonels Boiss, kurš atveido pavāru vārdā Markuss, pirms uzņemties lomu «Lācī» arī mācījies gatavot. Vislielākās grūtības viņam sagādāja franču virtuves klasikā omlete. Vienā dienā viņš to pagatavoja 120 reizes, lai izprastu tās pagatavošanas mākslu!
Īstā Francija ar Kendisu Renuāru
Tomēr, ja ir vēlēšanās izbaudīt Franciju ekrānā tādu, kādu to redz šīs valsts iedzīvotāji,ir vērts noskatīties Francijā tapušos seriālus. Viens no populārākajiem mūsdienu franču seriāliem, kuru izrāda vairākos desmitos valstu, ir detektīvseriāls «Kendisa Renuāra».
Seriāla darbība risinās samērā tālu no Parīzes – kūrortpilsētā Montpeljē, Francijas dienvidos pie Vidusjūras krastiem. Neskatoties uz apkārtējām idilliskajām ainavām, arī šajā paradīzes pleķītī tiek pastrādātas slepkavības un citi noziegumi.
Galvenā varone Kendisa pēc šķiršanās un desmit gadu prombūtnes atgriežas strādāt policijā. Sieviete mēģina savienot pilnas slodzes darbu ar četru bērnu audzināšanu, vienlaikus cīnoties ar vecuma un dzimuma aizspriedumiem. Viņai ir arī simpātisks kaimiņš, ar kuru uzreiz uzšķilst romantiska dzirkstele. Taču ne viss ir tik vienkārši. Skatītāji visā pasaulē vēro Kendisas, viņas kolēģu un citu personāžu dzīves jau vairāk nekā desmit gadus!
Viens no seriāla trumpjiem ir franču valoda un Francijas ainavas, turklāt tā uzņemšanas komandu veido īsti francūži , kas ļauj skatītājiem, neizejot no mājām, sajust Francijas dienvidu nesteidzīgo dzīves ritmu.