• Maģiskais 29. februāris. Kāpēc šajā dienā sievietes var bildināt vīrieti?

  Bildinājums
  Estere Jansone
  29. februāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Kadrs no filmas «Garais gads».
  Foto: Ekrānuzņēmums no filmas
  Kadrs no filmas «Garais gads».
  Šodien kalendārā gozējas īpašs datums – 29 februāris. Diena, kuru izdodas sagaidīt reizi četros gados. Tieši šajā dienā kāda sena īru tradīcija ļauj sievietēm un vīriešiem mainīties lomām. Garā gada pēdējā februāra dienā dāmas drīkst lūgt puiša roku.

  Garā gada februāris nudien ir īpatnēja diena – kamēr citi sūkstīsies, ka tā tikai mākslīgi pagarina ziemu un alga pienāks dienu vēlāk nekā citos gados, tomēr šim datumam kalendārā ir būtiska nozīme laika kontekstā. Patiesībā Zeme apriņķo ap Sauli nevis precīzi 365 dienās, bet 365,242 dienās. Tas nozīmē, ka gadā ir aptuveni 5,8 stundu nobīde uz priekšu. Lai pēc dažiem simtiem gadu cilvēki neattaptos Ziemassvētkos ar ziedošām pļavām un Jāņos ar sniegputeni, kalendārā šo dažu stundu nobīdi izlīdzina ar papildus dienu jeb 29. februāri. Tā ļauj saglabāt esošos gadalaikus nemainīgus un atbilstošus laikapstākļiem.

  Tiesa, neparastais datums nav palicis bez ievērības. Cilvēkiem ir dzimušas vairākas neparastas idejas un tradīcijas, kā atzīmēt 29. februāri. Viena no ievērojamākajām ir īru tradīcija, saukta par «Vecpuišu dienu». Tā ļauj sievietēm bildināt savu izredzēto. Leģenda vēsta, ka šī tradīcija radusies ļoti sen – 5. gadsimtā. Tolaik īru svēto statusā ieceltā Svētā Brigida sūdzējusies priesterim Svētajam Patrikam par kungu vilcināšanos bildināt meitenes. Viņa lūgusi ietekmīgajam priesterim dot atļauju sievietēm uzdrīkstēties pārņemt bildināšanu savās rokās. Sākotnēji garīdznieks esot devis atļauju sievietēm vīrus bildināt reizi septiņos gadus, tomēr Brigida viņu pierunājusi vīru bildināšanas dienu atkārtot ik pēc četriem gadiem.

  Šī tradīcija ir neoficiāli iedibināta 19. gadsimta sākumā. Tolaik Īrijā un arī citviet Eiropā būšana vecmeitās bija pamatīgs apkaunojums. Dāmai jo īpaši sāpīgi dūra šis fakts, ja viņa ir izveidojusi saskanīgas attiecības ar kādu jaunekli, bet viņš vilcinās uzdot šo romantisko četru vārdu jautājumu. Lai ap gavēņa laiku un Lieldienām sievietei nebūs jākaunas par savu vientuļnieces statusu, viņa reizi četros gados drīkst lūgt sava mīļotā roku.

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē