• Šobrīd

  weather img

  Rīga +1°C Mākoņains, DA vējš, 3.09 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Vai tiešām grilēts ēdiens ir kaitīgs?

  Ēd un lasi
  Ilze Olšteina
  5. maijs, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Kopumā atbilde ir – jā! Grilēts ēdiens var būt pat vairākkārtīgi kaitīgs. Bet ir cilvēki, kas vasaru bez grila nespēj iedomāties. Tad jāpērk dārgākie grili, kuru ražotāji ir padomājuši par kaitīguma mazināšanu, un jāzina dažas nianses. ATBILD: Dr. med. Laila Meija, ārste dietoloģe., docente Rīgas Stradiņa universitātē, Dietoloģijas dienesta vadītāja P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, konsultante Capital Clinic Riga.

  Bažas par grilēta ēdiena kaitīgumu lielākoties saistītas ar gaļas un zivs gatavošanu uz uguns (arī kūpināšanu). Tagad daudzi ir pārņemti ar liekā svara mazināšanas pasākumiem, gatavojot uztraucas vien par to, lai tikai nepievienotu papildu taukvielas. Iespējams, tāpēc izveidojies mīts, ka grilēšana ir veselīgs gatavošanas veids – jo grilēt taču var bez taukvielām.

  Tā ir patiesība, ka grilēt var bez taukvielām. BET! Patiesība ir arī tāda, ka grilēšana ir viens no kaitīgākajiem gatavošanas veidiem. Pētījumi rāda, ka gan ļoti augstās temperatūras, gan saskarsmes ar liesmu, gan gāzu, kas veidojas dūmos, dēļ kopā ar grilētu ēdienu tu vari apēst veselu kancerogēno jeb vēža veidošanos veicinošo vielu buķeti.

  5 iemesli, kāpēc negrilēt

  1. Grilējot veidojas kancerogēnās vielas – heterocikliskie amīni.

  Tie rodas, cepot gaļu un zivis ļoti augstā temperatūrā – virs 220 grādiem. Šīs vielas var veidoties, arī cepot uz pannas. Bet, izmantojot pannu, parasti ēdiena temperatūru iespējams viegli regulēt. To var darīt arī grila krāsniņās (maksā ap 1000 eiro) un grilos ar regulējamiem temperatūras režīmiem (cena – no 50 eiro).

  Uz lielveikalā pirkta lēta grila uz atklātas uguns vai kvēlojošām oglēm neko tu nesaregulēsi!

  Un tad notiek tā: aminoskābju kreatīns, kas ir muskuļaudos, tāpēc atrodams jebkurā gaļā, arī baltajā un zivīs, lielā karstumā pārveidojas par heterocikliskajiem amīniem. Jo augstāka gatavošanas temperatūra, jo vairāk šo kancerogēno vielu veidojas.

  Tāpat notiek, ja gaļai vai zivīm pievienots sviests vai eļļa. Par šīs amīnu grupas dalībniekiem ir pierādījumi, ka tie veicina krūts, aknu, zarnu, ādas, priekšdziedzera, asinsrades (ir dati arī par citiem) vēža veidošanos. Pētījumos ar dzīvniekiem pierādīts, ka, uzņemot šīs vielas, notiek nelabvēlīgas izmaiņas šūnu DNS.

  2. Policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži ir otra lielā kancerogēno vielu grupa, kas veidojas, produktus grilējot vai citādi apdūmojot. No šīm bīstamajām vielām būsi jau noteikti dzirdējusi par benzopirēnu, bet šajā grupā ir daudzas vielas. Kad tauki no gaļas vai zivs pil ugunī, uz pagalēm vai oglēm, rodas gāzes, kas izplatās ar dūmiem un nogulsnējas arī uz ēdiena.

  Šīs kaitīgo vielu grupas dalībnieki nerodas tikai ēdiena cepšanas procesā vien, tie mums ir visapkārt, jo veidojas, degot un dūmojot jebkurām organiskajām vielām. Policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži ir rūpnieciskajos dūmos, automašīnu izplūdes gāzēs, cigarešu dūmos un citur. Vai gribi, lai tie ir arī tavā ēdienā?

  3. Īpaši krāšņs kaitīgo vielu kokteilis ir apdegušā ēdiena gabaliņā
  vienalga, vai tas ir apdedzis tradicionālais šašliks, marinēts ziedkāposts vai svaiga ananasa šķēle. Tur ir kaitīgas vielas!  Bet gaļā tomēr vairāk!

  4. Alumīnija folija. Ja tu domā, ka, ietinot gaļu vai zivi folijā un grilējot šādi, esi atradusi izeju, daļēji tev ir taisnība: šādi tu vari izvairīties gan no ļoti augstas temperatūras, gan ēdiena apdedzināšanas, gan dūmiem. Bet pati alumīnija folija nav ieteicama. Pierādīts, ka tiešā saskarē no tās ēdienā nonāk kaitīgas vielas. Diemžēl.

  5. Degšķidrums. Pat malks grila aizdedzināšanas šķidruma var nopietni apdraudēt veselību un dzīvību, uz iepakojuma rakstīts, ka tas ir kaitīgs ieelpojot, saskarē ar ādu. Nezin, kur viss kaitīgums paliek, kad to lejam grilā un virs tā liekam ēdienu? Nepazūd. Un cik ir tādu, kas ievēro instrukciju: degšķidrumu nedrīkst liet uz karstām oglēm, un gatavot ēdienu var sākt vien tad, kad šķidrums pilnībā izdedzis un ogles pārklājušās ar pelniem?

  5 ieteikumi, kā pamukt no kaitīguma

  Būt droša, ka pēc grilēšanas nepasniedz sev, ģimenei un viesiem veselībai kaitīgu ēdienu, nevarēsi nekad. Bet, ja nespēj pārliecināt sevi un ģimeni, ka grils jāmet ārā, ir daži knifiņi, kā gatavošanas procesā vari samazināt gala rezultāta kaitīgumu.

  1. Gatavo uz grila pēc iespējas retāk. Formula ļoti vienkārša – mazāk kaitīgo vielu arī apēdīsi. Šoreiz mazāk ir labāk!
  2. Heterocikliskie amīni neveidojas, ja tu grilē vai cep augu valsts produktus. Ja uz lēta grila gatavosi dārzeņus un augļus, tos neapdedzinot, tajos būs tikai vienas grupas kaitīgās vielas.
  3. Ir pētījumi, kuri apliecina: ja gaļu vai zivi iepriekš iemarinēsi ar eļļu, skābi (citronu, balzametiķi vai ābolu mizās) un garšaugiem (rozmarīnu, kuminu, estragonu u. c.), heterocikliskie amīni veidosies mazāk. Dati liecina, ka šādi izdodas heterociklisko amīnu veidošanos mazināt lielā mērā. Tātad raugies, lai uz šķīvja ir nevis sadeguši šašliki ar dažiem dārzenīšiem blakus, bet gan daudzi neapdeguši dārzeņi un augļi ar pareizi iemarinētiem maziem (lai nevajag lielu karstumu), neapdegušiem šašlika gabaliņiem. Lai tas izdotos, vislabākie ir dārgie grili, kuriem ir regulējami temperatūras uzstādījumi.
  4. Pierādīts – ja grilēšanas vai kūpināšanas gaitā ievēro pareizās tehnoloģijas, rūpnieciski kontrolētā procesā iespējams panākt, ka arī policiklisko aromātisko ogļūdeņražu gatavajā produktā ir mazāk. Mājās to varēsi panākt, ja tavā grilā iestrādāta tauku novadīšanas sistēma, šādi grili maksā 50–100 eiro. ASV, kur grilēšana ir ļoti populāra, ražotāji plaši piedāvā piemājas grilus, kuros dūmošanas kaitīgā ietekme mazināta. Pie mums tādi ir retums, bet atrodami. Labākam efektam jāzina arī tas, kādā leņķī dūmus aizvadīt (ja grilam ir caurule), cik bieži tīrīt caurules, restes.
  5.  Visdrošākais veids, kā izmantot lielveikalā pie kases pirkto grilu, ir – pārvērst to par dekoratīvu puķu podu!

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+