• Tikai dāmām: lietotnes sievietes veselībai

    Slimības
    Santa.lv
    Santa.lv
    28. septembris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Sekojot līdzi menstruālajam ciklam un savai pašsajūtai, var izskaidrot garastāvokļa izmaiņas, paredzēt auglīgās dienas un citas būtiskas lietas. Kā šeit var palīdzēt viedtālruņi un viedpulksteņi, skaidro ginekoloģe Ineta Vasaraudze un tehnoloģiju speciāliste Malvīne Blitsone.

    Ar veselību, fiziskām aktivitātēm un emocionālo labsajūtu saistītas informācijas piefiksēšana viedtālruņos vairs nav nekas neparasts, piemēram, jau sen pieejamas dažādas lietotnes, lai sekotu līdzi svara izmaiņām, dienā noieto soļu skaitam, apēstajām maltītēm un citiem aspektiem. Arī menstruālais cikls ir starp tiem datiem, kurus varam krāt elektroniski, lai tie nebūtu jāpatur prātā. Ilgtermiņā šī informācija dod vērtīgu pārskatu, kas ļauj izdarīt secinājumus gan pašai, gan arī veselības aprūpes speciālistiem.

    Ginekoloģe Ineta Vasaraudze stāsta, ka piefiksēt menstruālo ciklu ir ļoti būtiski, jo paļaušanās tikai uz atmiņu mēdz pievilt. “To bieži novērojam grūtniecības gadījumos, kad visas menstruācijas ir piefiksētas, bet tā vienīgā, svarīgā piemirsusies. Šobrīd jau ir droši zinātniski pierādījumi, ka pēc aplikāciju datiem aprēķinātais dzemdību termiņš mēdz būt ievērojami precīzāks nekā ar citām metodēm noteiktais,” atklāj daktere.

    Sievietēm populāras ir kalendāra tipa lietotnes, kas ļauj sekot līdzi ciklam, auglīgajām un neauglīgajām dienām, PMS simptomiem, ar atgādinājumiem par tuvojošos cikla sākumu vai medikamentu lietošanas grafiku.

    Dr. Vasaraudze novērojusi, ka visbiežāk aplikācijas tiek lietotas auglīgo dienu prognozēšanai: “Uz to gan īsti nevajadzētu paļauties sievietēm ar neregulārām menstruācijām, jo tas ir matemātisks aprēķins, ko veido ievadītā statistika.”

    Šādu sievietēm radītu lietotņu priekšrocības ir saistītas galvenokārt ar to ērtumu ikdienā – informācija tiek apkopota un saglabāta, ir vienmēr pie rokas, ļauj viegli prognozēt nākamo menstruāciju sākumu un attiecīgi plānot savu ikdienu un citas aktivitātes. Ineta Vasaraudze izceļ iespēju papildus norādīt dažādu simptomātiku, piemēram, menstruāciju garumu, cik spēcīga ir asiņošana – tas ļauj laikus atklāt arī iespējamas veselības problēmas. Šādas lietotnes noderēs arī ģimenēm, plānojot pieaugumu.

    Kā atrast savu īsto?

    Kā skaidro tehnoloģiju speciāliste Malvīne Blitsone, šobrīd ir pieejams diezgan plašs klāsts bezmaksas un maksas lietotņu, galvenokārt angļu valodā. Lai atrastu sev piemērotāko, atliek lietotņu meklētājā ievadīt atslēgas vārdus un iepazīties ar piedāvājumu.

    Vērts lejupielādēt un pārbaudīt praksē:

    • Flo,
    • Woman Log,
    • My Calendar,
    • Clue
    • Period Tracker.

    Savukārt ginekoloģe Ineta Vasaraudze stāsta, ka pacientes ikdienā aktīvi lieto mobilos telefonus ar menstruācijām saistīto datu reģistrācijai, un ne vienmēr tās ir speciālās aplikācijas – šo informāciju var piefiksēt arī kalendārā vai piezīmēs. Daktere gan norāda – jo apzinīgākas būsim informācijas ievadē, jo precīzākus datus un ieteikumus saņemsim. 

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē