• Kad holesterīna pazemināšanai pietiek ar dabas līdzekļiem?

    Jautājumi un atbildes
    Ginta Auzniece
    28. marts, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Nopietnu sirds un asinsvadu slimību gadījumā ar dabas līdzekļiem vien nepietiks. Tomēr ir izņēmumi, kad var mēģināt izlīdzēties ar uztura bagātinātāju. Skaidro Janīna Romanova, kardioloģe P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā.

    Nevar teikt, ka šādi dabas vielu līdzekļi pilnīgi nekam neder. Nē, pieļauju, ka kādu uz dabas vielu bāzes ražotu preparātu varētu kādu laiku palietot, ja ir zems kardiovaskulāro notikumu jeb sirds un asinsvadu slimību risks un pirmoreiz dzīvē ir tikai mazliet paaugstinājies sliktā holesterīna līmenis. Tā teikt – profilaksei. Protams, kombinācijā ar fizisko aktivitāšu un ēšanas režīmu.

    Ko nozīmē zems kardiovaskulāro notikumu risks? Tie ir cilvēki, kam nav paaugstināta asinsspiediena, nav nelabvēlīgas ģimenes anamnēzes (proti, vecākiem, vecvecākiem, brāļiem, māsām un citiem tuviem asinsradiniekiem nav bijušas sirds kaites), nav cukura diabēta, cilvēks nesmēķē un viņam nav liekā svara… Uz šāda, diezgan veselīga, foniņa, mazliet paaugstināts holesterīns tiešām nav nekas ārkārtējs, un ne vienmēr tam jāmetas virsū ar speciālajiem pretholesterīna līdzekļiem jeb statīniem, bet tā samazināšanu varētu sākt arī ar dabas līdzekļiem.

    Tāpat šāda taktika varētu derēt cilvēkiem, kam ir nosliece uz alerģijām no medikamentiem, tiem, kam kādreiz dzīvē bijušas kādas aknu slimības. Bet – to es saku tikai par tām situācijām, kad nav neviena no riskiem, ko nosaucu. Ja tev ir kaut viens no šiem faktoriem, uz augsto holesterīnu acis pievērt nedrīkst un ir jārīkojas uzreiz.

    Dabas līdzekļi var noderēt tad, ja pirmo reizi dzīvē tikai mazliet paaugstinājies sliktā holesterīna līmenis un ir zems sirds un asinsvadu slimību risks.

    Vai uztura bagātinātāju efekts ir garantēts?

    Mani pacienti ir mēģinājuši lietot, piemēram, austriešu preparātu Arterin, kurā aktīvā sastāvdaļa ir no sarkanajiem rīsiem iegūtais monakolīns K. Šāds fermentēts sarkano rīsu pulveris ir teju visos dabiskajos pretholesterīna uztura bagātinātājos, ko bez receptes var nopirkt aptiekās. Uztura bagātinātāju aprakstos šo sastāvdaļu mēdz dēvēt par dabisko statīnu, kas palīdz normalizēt holesterīna līmeni asinīs.

    Tiesa, es kā ārste nezinu, kādu bioķīmisko procesu laikā notiek šī samazināšanās, un nekur zinātniskajā literatūrā nav aprakstīts, kā tas notiek. Bet – dažiem maniem pacientiem, kuri lietojuši Arterin, pēc divu mēnešu atkārtotām analīzēm holesterīna cipars tiešām ir uzlabojies, savukārt citiem – ne. Bet jautājums – vai tie citi to vispār lietoja. Kā teicis ASV armijas ģenerālis Eversts Kūps: «Medikamenti nedarbojas tad, ja pacients tos nelieto.» Līdzīgi vēl pirms mūsu ēras teicis arī pats Hipokrats.

    Otrs iemesls, kāpēc vieniem efekts bija, – iespējams, viņi tiešām uzklausīja manas rekomendācijas par dzīvesveida maiņu, par veselīgāku ēdienu, fiziskām aktivitātēm, svara samazināšanu… Trešais – medicīnā nevar noliegt placebo efektu: ja cilvēks reāli tic tam, ko lieto, tad bioķīmiskie procesi smadzenēs, kas rodas šīs ticības un apziņas rezultātā, jau vien var palīdzēt. Tā ka – ne vienmēr var teikt, ka tieši konkrētais preparāts ir panācis efektu. Katrā ziņā – simtprocentīga efektivitāte manu pacientu vidū no dabiskajiem pretholesterīna līdzekļiem nav novērota.

    Holesterīna ierobežošana ir komplekss process, kurā ļoti liela nozīme ir arī dzīvesveida maiņai.

    Zivju eļļa palīdz samazināt holesterīnu?

    Aplūkojot aptieku klāstu, redzu, ka dažu dabisko pretholesterīna līdzekļu sastāvā ir arī zivju eļļa… Jā, nevar noliegt omega 3 taukskābju vērtīgo ietekmi uz sirds un asinsvadu veselību un labā holesterīna vairošanu. Arī no zivju eļļām un visādām citādām, piemēram, krila, eļļām, aptieku plaukti lūst, un reklāmas industrija strādā diezgan uzmācīgi. Es  personīgi atbalstu tikai viena veida zivju eļļu, proti, Omacor, kam ir medikamenta statuss. To arī iesaku lietot pacientiem, kam ir paaugstināts holesterīns, – gan profilaktiski, kad citu sirds un asinsvadu slimību risku vēl nav, gan arī tad, ja cilvēks ārstējas ar statīniem, un arī pēc dažādām sirds asinsvadu manipulācijām.

    Pati esmu bijusi šīs eļļas ražošanas rūpnīcā un savām acīm redzējusi, ka tā tiek gatavota no augstvērtīgām zivīm un attīrīta no piemaisījumiem un smagajiem metāliem. Turklāt šim preparātam veikti klīniskie pētījumi, un ir pierādījumi, ka tas tiešām darbojas. Jo kāda tad ir galvenā zivju eļļu problēma? Tas, ka jūras, kurās dzīvo zivis, no kurām vēlāk iegūst zivju eļļu, ir piesārņotas un, lietojot tādu produktu, zaudējums, ko sev nodarām, var būt lielāks par ieguvumu. Jo slikto vielu eļļā diemžēl var būt vairāk nekā labo.

    Vai draud blaknes?

    Vēl viena lieta – uztura bagātinātāji ir liela slodze aknām. Turklāt, tā kā tu nevari būt simtprocentīgi pārliecināts par sastāvu, nav arī zināms, kādu iespaidu tas uz aknām atstās. Tikai uz mirkli iedomājies… Ja tev pamatslimību ārstēšanai jālieto, piemēram, pieci medikamenti, piecas dažādas tabletītes dienā, kas organismam jau ir jāpārstrādā, tad, lietojot nezināmas izcelsmes uztura bagātinātājus, tu aknām uzdod vēl papildu uzdevumu, kas tām jārisina. Negribu tevi sabiedēt, bet esmu dzirdējusi gadījumus, kad no pārāk lielas aknām tieši ar uztura bagātinātājiem uzliktās slodzes, tās atsakās darboties, un iznākums ir visai bēdīgs.

    Ne vienmēr var ticēt uztura bagātinātāju aprakstiem un tam, ka tajos iekšā ir tieši tas, kas rakstīts uz iepakojuma, jo kontroles mehānismi ir stipri apšaubāmi.

    Turklāt cena! Dažiem uztura bagātinātājiem, kas sola samazināt holesterīnu, viens iepakojums maksā pat 30 eiro! Teikšu tā – labāk ieguldi naudiņu obligātajās, ārsta izrakstītajās, zālēs, kas ir pārbaudītas un drošas.

    Mērķis, uz ko tiekties:

    • Kopējais holesterīns – zem 5 mmol/l.
    • Zema blīvuma holesterīns (sliktais) – zem 3 mmol/l.
    • Augsta blīvuma holesterīns (labais) – 1,1 mmol/l un augstāks.

    Ja jau bijušas kādas sirds un asinsvadu slimības, centies, lai zema blīvuma holesterīns būtu zem 1,8 mmol/l.

    Fitoterapeita Artūra Tereško pieredze: «Arī man bija uzskrējis holesterīns!»

    – Manuprāt, paaugstinātam holesterīna līmenim nav pārāk lielas saistības ar to, ko mēs ēdam, jo aknas holesterīnu ražo visu laiku – tas vajadzīgs D vitamīna un hormonu sintēzei. Savukārt PAR DAUDZ holesterīns tiek saražots tad, ja asinsvadu sieniņās ir iekaisums, kas rodas no baktērijām, vīrusiem, ķīmiskiem faktoriem – holesterīns nogulsnējas uz šiem bojājumiem un veido tādus kā plāksterus, cenšas salabot. Tāpēc vispirms jānovērš cēloņi, kāpēc holesterīns vispār tik daudz veidojas.

    Statīni atzīti par efektīvāko aterosklerozes ārstēšanas veidu.

    To, ka holesterīnu var samazināt arī ar dabas līdzekļiem, uz savas ādas esmu pārbaudījis pats. Agrāk man holesterīna cipars bija uzskrējis līdz 7, bet tagad ir – 5. Kā es to panācu? Pateicoties bērza tāss preparātam – uztura bagātinātājam Betulcard –, ko radīju sadarbībā ar Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu. Bērza tāss ekstrakts satur aktīvo vielu betulīnu, un ir izpētīts, ka betulīna molekula ļoti kāro savienoties ar bojātām organisma šūnām. Proti, katrai šūnai ir apvalciņš, kurā atrodas taukskābes. Ja organismā ir kāda nelabvēlīga iedarbība – piemēram, ķīmiskie faktori, vīrusi –, tas traumē mūsu šūnu apvalciņus, un taukskābes molekula paliek ar brīvām ūsiņām kā izirusi bize un vēlāk iet bojā. Savukārt betulīns nosēžas uz šīm vaļējām taukskābēm, izveido blīvāku veidojumu, it kā salāpa šūnu, un tā nevis iet bojā, bet atveseļojas. Vienlaikus betulīns darbojas kā antioksidants un pret iekaisumu. Pateicoties šīm īpašībām, betulīns nobremzē kaitīgo faktoru slikto iedarbību. Un, kad tas ir noticis, arī holesterīns vairs netiek ražots ar tādu jaudu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē