Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kā risināt vēnu problēmas grūtniecei

    Grūtniecība
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    21. jūnijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Lai gan par vēnu veselību jādomā ikvienai topošajai māmiņai, biežāk problēmas parādās otrās un trešās grūtniecības laikā. Kāpēc tā notiek, un ko darīt, skaidro Sandra Prāve, fleboloģe Dr. Mauriņa Vēnu klīnikā un Lāzermedicīnas klīnikā.

    Kāpēc vēnu problēmas saasinās tieši grūtniecības laikā?

    Gaidot mazuli, sievietei paaugstinās progesterona līmenis asinīs – tā uzdevums ir atslābināt gludo muskulatūru, lai mazulis var brīvi attīstīties. Taču atslābinās ne tikai dzemdes muskulatūra, bet arī asinsvadu sieniņas, līdz ar to arī vēnu sieniņas kļūst vaļīgākas, vieglāk iestiepjas. Mazulim augot, pakāpeniski tiek nospiests arī mazais iegurnis, tādējādi apgrūtinot venozo atteci.

    Jo vēnu sieniņa padodas vieglāk, jo lielāka iespēja vēnai sākt paplašināties. Ja iepriekš sievietei jau bijušas problēmas ar venozo atteci, grūtniecības laikā tā parasti saasinās.

    Lielāks risks ir sievietēm, kuru mammām un vecmammām arī ir bijušas problēmas ar vēnu veselību, uzmanīgām jābūt arī topošajām māmiņām, kam jau pirms grūtniecības bijušas sūdzības par smagumu kājās un tūsku ap potītēm dienas beigās. Tas ir pirmais signāls, ka jāpārbauda vēnas, lai izslēgtu stumbra vēnu patoloģiju. Jāatzīst gan, ka grūtniecības laikā vēnas nedaudz paplašinās ikvienai sievietei un katra nākamā grūtniecība atstāj izmaiņas. «Pēc pirmās grūtniecības vēnas elastība ir pietiekama, lai tās sieniņa paplašinātos un atgrieztos sākotnējā stāvoklī. Tas var notikt arī pēc otrās grūtniecības, bet pēc trešās grūtniecības izveidojušās izmaiņas parasti ir neatgriezeniskas,» skaidro fleboloģe Sandra Prāve.

    Vēnu varikoze – kosmētiska vai nopietna problēma?

    Lai gan grūtnieces, kam it kā nav problēmu ar vēnām, pie flebologa uz pārbaudi parasti nosūta ginekologs, arī pašai jābūt vērīgai. Ja grūtniecības laikā uz kājām pamana paplašinātu vēnas zaru (zilu čūsku vai zvaigznīti), ja dienas beigās kājas pietūkst, tad, lai novērtētu situācijas nopietnību, jādodas pie flebologa un jāveic dupleksā ultrasonogrāfija kājām. Šo izmeklējumu veic arī grūtniecēm, tas ir nesāpīgs un nekaitīgs, ilgst 15 minūtes. Sonogrāfijā pārbauda dziļās un virspusējās vēnas, apskata artērijas, līdz ar to gūst pilnu ieskatu, kā strādā asinsvadi.

    Saplīsis asinsvads var būt vienkārša kosmētiska problēma, bet var būt simptoms nopietnākai kaitei.

    Kosmētiska problēma ir tikai virspusējs defekts (tādi mēdz būt 59% cilvēku), un vienmēr to ārstēt nevajag. Pārsvarā kapilāru tīklojums sievietēm parādās hormonālu svārstību laikā – grūtniecības, hormonālās kontracepcijas lietošanas dēļ, menopauzē. Ar to viegli tikt galā, piemēram, veicot skleroterapiju, lāzera un injekciju kombināciju. Tā kā jebkurai manipulācijai ir kāds blakņu risks, grūtniecēm neveic nekādas procedūras. Invazīvas terapeitiskas procedūras sāk tikai tad, kad sieviete ir beigusi zīdīt mazuli.

    Vienīgā iespēja – kompresijas zeķes

    Ja sonogrāfijas izmeklējumā atklājas izmaiņas vēnās, neviena ziede vai gels vēnu stāvokli neuzlabos. Nepalīdzēs arī masāža un vēsa duša, tāpēc vienīgais efektīvais veids ir kompresijas zeķu valkāšana. Tās rada spiedienu uz apkārtējiem audiem, satur kāju un neļauj vēnām atslābt. Mūsdienās var nopirkt kompresijas zeķes ne tikai melnā un bēšā krāsā, bet dažādos toņos. Nopērkamas arī tieši grūtniecēm paredzētas kompresijas zeķbikses, tomēr labāk izvēlēties garās zeķes, jo tās vieglāk uzvilkt. Veikalos pieejamas arī pusgarās kompresijas zeķes – tās parasti iesaka tad, ja vēnu problēma ir apakšstilbā, ja dienas beigās ir pietūkušas potītes. Ja stumbra vēnas problēmas ir augšstilba līmenī, jāizvēlas garās zeķes. «Progesterons darbojas, mazulis aug, iegurnis ir nospiests, vēnas paplašinās, un nav izvēles – pretspiediens ir jādod. Kompresijas zeķes nav ļoti biezas, bet nav arī plānas, neliels diskomforts ir. Protams, atpūtā pie ūdens zeķes nav jāvelk, taču ikdienas gaitās gan – no rīta uzvelk, vakarā novelk. Lai cik būtu karsti, zeķes jānēsā, jo tās mazinās problēmas, kas būs jārisina pēc dzemdībām. Ja zeķes nevelk, vēna plešas tālāk, rodas vairāk venozo zirneklīšu, un pēc tam būs vairāk darba un lielākas izmaksas.»

    Kā izvēlēties īstās kompresijas zeķes?

    Topošajām māmiņām lielākoties iesaka 2. kompresijas klases medicīniskās zeķes (kompresijas klase nosaka spiedienu uz potīti: 1. klase – vājāka, 2. klase – stiprāka, 3. klase – ļoti spēcīga). Zeķes vajadzētu iegādāties ar ārsta ziņu – viņš ieteiks arī piemērotāko izmēru. Pirms kompresijas zeķu iegādes jānomēra kāja, vislabāk, ja to izdara vēnu klīnikā, jo pašai precīzi izmērīt būs grūti (jāmēra potīte, augšstilba apkārtmērs un kāju garums). Daudzās aptiekās nopērkamas nevis medicīniskās, bet profilaktiskās kompresijas zeķes, kas nav radītas pēc individuāla izmēra un neveic arī savu funkciju, tāpēc Sandra Prāve iesaka iegādāties kvalitatīvas kompresijas zeķes (tādas ražo, piemēram, firma Sigvaris, Medi, Bauerfeind un Ofa). Kompresijas zeķes nevar uzvilkt tik vienkārši kā parastās, tāpēc klīnikā parasti parāda, kā to darīt.

    Kāpēc varikoze progresē?

    Ja problēmu ignorē, varikoze progresē, ar laiku veidojas tūska, vēnas kļūst lielākas, parādās ādas izmaiņas – tumšāka ādas krāsa, sabiezējumi zem ādas. Tas var beigties ar trofisku vēnu čūlu, bet līdz tam gan nebūtu jānonāk.

    Pirms nākamā bērniņa plānošanas vajadzētu atrisināt vēnu problēmu, nevis uzreiz ieplānot otru grūtniecību un situāciju tikai pasliktināt.

    «Savulaik ieteica – dzemdējiet visus bērnus un tad ārstējiet vēnas! Tā nav! Neārstēta varikoze grūtniecības laikā paaugstina trombu veidošanās risku, tāpēc nesagādājiet sev un arī bērnam riska apstākļus! Jārīkojas laikus. Piemēram, kad bērnam ir pusgads, jāizmeklē vēnas un jānolemj, kas darāms. Kad beidz zīdīt mazuli, izārstē vēnas un tikai tad plāno nākamo grūtniecību. Ja neko nedara, trombs kā sniega bumba aug augumā, un tas var beigties arī pavisam bēdīgi. Tāpēc, ja ir varikozas vēnas un sieviete satausta sāpīgu sacietējumu vēnu gaitā, pie ārsta jādodas nekavējoties.»

    Kā mazināt venozo sastrēgumu?

    • Kusties! Ja visu dienu pavada, sēžot pie datora, ik pēc stundas izkusties piecas minūtes. Tas uzlabos asinscirkulāciju daudz vairāk nekā tas, ja vakarā vai no rīta iesi kājām uz darbu.
    • Vingro! Sēžot iegurnis tiek nospiests vēl vairāk, tāpēc ieteicams apmeklēt fizioterapeitu, kurš strādā ar grūtniecēm un var ierādīt speciālu vingrojumu kompleksu, kas uzlabo venozo atteci. Tad varēsi vingrot arī mājās.
    • Dzer ūdeni! Lai asinis un limfa būtu pietiekami šķidras un varētu cirkulēt, vajadzīgs šķidrums, tāpēc dienā ieteicams izdzert pusotra, divus litrus ūdens. Ja organismā ir par maz šķidruma, limfa kļūst bieza un aizsprosto sīkos limfvadus, veidojas arī celulīts.
    • Ej vēsā dušā! No rīta vai vakarā ej vēsā dušā, ūdens strūklu vadot no lejas uz augšu virzienā, kādā jāplūst venozajām asinīm.
    • Valkā piemērotus apavus! Katrai sievietei ir mazliet citāda stāja, katrai savs optimālais un ērtais papēžu augstums. Nav atšķirības, vai tie ir trīs vai pieci centimetri, – kā jūties ērti un esi pieradusi, tā staigā, galvenais – lai ir ērti.
    • Seko līdzi ķermeņa svaram! Jo svars lielāks, jo vēnām, kā jebkuram orgānam, grūtāk. Ja ir liels svars, sonogrāfiski var redzēt, ka vēnas ir veselas, taču notikušas apakšstilba ādas izmaiņas, kādas ir hroniskas vēnu mazspējas gadījumā, jo svara dēļ ir apgrūtināta venozā cirkulācija.
    • Izvairies no aizcietējumu veidošanās! Tie veicina sārņvielu uzkrāšanos organismā, bojājot saistaudus. Turklāt šajā situācijā arī vēnā paaugstinās spiediens, tāpēc jāseko līdzi vēdera izejai.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē