Jau vēstīts, ka Irānā svētdien sliktos laika apstākļos avarēja un pazuda helikopters, kurā atradās 63 gadus vecais Raisi, Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirs-Abdollahians un citas amatpersonas. Avārija notika kalnainā un mežainā apvidū Austrumazerbaidžānas provincē. Raisi apmeklēja šo provinci, kur kopā ar Azerbaidžānas prezidentu Ilhamu Alijevu atklāja jaunuzbūvētu aizsprostu uz abu valstu robežas.
Miglas dēļ glābēju darbs bija apgrūtināts un avarējušo helikopteru izdevās atrast tikai pirmdienas rītā. Aģentūra Reuters, atsaucoties uz anonīmu Irānas amatpersonu, vēsta, ka avarējušais helikopters esot pilnībā sadedzis. Irānas oficiālā ziņu aģentūra IRNA publicējusi no drona uzņemtus fotoattēlus, kuros redzamas helikoptera atlūzas.
Miesnieks un sabiedrības bieds
63 gadus vecais Raisi pēc izglītības bija teologs, taču viņam izdevās tikt Irānas valdībā pēc 1979. gada islāma revolūcijas. Tolaik tika gāzta valsts monarhija un izveidota jauna politiskā sistēma, kuras pamatā bija islāma jeb šariata likumi. Kopš revolūcijas sievietēm lielā mērā ir aizliegts mācīties augstākās izglītības iestādēs, meiteņu laulību vecums tika samazināts līdz 9 gadu vecumam (tiesa, to 2002. gadā tas paaugstināja līdz 13 gadu vecumam), un desmitiem tūkstošu politieslodzīto ir izpildīti nāvessodu, kuri izpildīti laikā, kad Raisi ieņēma atbildīgu amatu Irānas tiesā, ziņo medijs Forbes.
Pēcāk Raisi tika iecelts par Teherānas ģenerālprokuroru, kura amatā viņš darbojās no 1989. līdz 1994. gadam, kad ieguva iesauku «Teherānas miesnieks». Viņš piedalījās tā dēvētajā «nāves komisijā», kas 1988. gadā pavēlēja izpildīt nāvessodu tūkstošiem politieslodzīto. Pēc tam viņš 1994. gadā tika ieņēma galvenās inspekcijas biroja priekšsēdētāja amatu – viņa pienākumos bija uzraudzīt valdības vīru darbu. Raisi 2017. gadā kandidēja prezidenta vēlēšanās, taču zaudēja. 2021. gadā «Teherānas miesnieks» kļuva par valsts galvu.
Iranian civilians celebrating with fireworks and music. pic.twitter.com/gJT2FJSSNk
— Igor Sushko (@igorsushko) May 19, 2024
Likuma vārdā mirst jauniete
Ibrahims Raisi bija pazīstams ar saviem ultrakonservatīvajiem uzskatiem. Viņš prezidenta vēlēšanās nepieļāva tādu politiķu kandidēšanu, kas būtu viņam vērā ņemami konkurenti. Raisi uzskatīja, ka abus dzimumus vajag nošķirt, jo «sievietes labāk darbu paveicot nepiespiestā atmosfērā», viņš atbalstīja izglītības iestāžu islamizāciju, interneta pārskatīšanu un Rietumu kultūras cenzūru, atbalstīja nāvessodus. Vēl pērn Irānā tika izpildīts rekordliels nāvessodu skaits – viena gada laikā tika nogalināti 853 cilvēki. Tāpat Raisi arī atbalstīja militārās tehnikas piegādi Krievijai, kuru pielietot karā pret Ukrainu, un apstiprināja masu dronu un raķešu uzbrukumus Izraēlai.
Raisi vietējie ļaudis uzskatīja par slepkavu un tirānu, taču viņš pats par šo statusu publiski lepojās.
Reiz Raisi tautai paziņoja, ka ir jāciena un jānovērtē par viņa lomu 1988. gada Irānas masveida nāvessodu izpildē politieslodzītajiem. Ar tikpat lielu nežēlību un neiecietību kā pret ieslodzītajiem, Raisi attiecās pret sievietēm. Viņš pieņēma vairākus likumus, kas pazemo sievietes, tostarp stigrākus noteikumus hidžāba nēsāšanai. Pirms tam 1979. gada islāma revolūcijas hidžābus sievietes varēja nēsāt brīvprātīgi, bet pēc tam tas kļuva par obligātu aksesuāru. Tas izsaucis vairākus protestus, kuros sievietes kolektīvi dedzināja savas galvassegas, nogrieza matus un atteicās tos vilkt. Lai uzmanītu sieviešu dumpošanos, Irānā tika ieviesta morāles patruļa, kas vardarbīgā veidā arestēja un sodīja dumpinieces.
Sievietes Irānā pirms liktenīgā 1979. gada:
IRAN WOMEN IN THE 70s pic.twitter.com/cnEmAjq0lf
— MAGA2024 (@WestPhylli52051) May 20, 2024
2022. gada 13. septembrī, Raisi valdīšanas laikā mira jauna meitene, Maša Amini. Vien 22 gadus vecā meitene atļāvās iziet ielās bez galvassegas un šaurajās biksēs, tāpēc morāles patruļa Mašu arestēja. Vien divas stundas pēc aresta, meiteni aizveda uz slimnīcu – policijas darbinieki informēja ģimenes locekļus, ka Amini ir piedzīvojusi sirdstrieku. Tomēr aculiecinieki medijiem pavēstījuši, ka Mašu policijas darbinieki esot zvērīgi piekāvuši. Valdība šo faktu noliegusi, neraugoties uz vairākiem acīmredzamiem pierādījumiem. Meitene mira slimnīcā nākamajā dienā, ziņo BBC.
Mahsa Amini! ♾️#MahsaAmini pic.twitter.com/YGHI0rttkV
— Amedspor Barikat (@amedsporbarikt) May 20, 2024
Nebija ilgi jāgaida, kad Irānas ielās izgāja protestētāji – dažas stundas pēc meitenes nāves vairāku Irānas pilsētu ielas pārpildīja niknu sieviešu pūļi. Līdz 2022. gada 8. oktobrim protestos policijas brutālo uzbrukumu dēļ mira 185 cilvēki. Iesaistījās arī ārvalstu organizācijas un Rietumvalstis, ASV, Kanāda, Apvienotā Karaliste un Eiropas Savienība, kas noteica sankcijas Irānai par cilvēktiesību pārkāpumiem saistībā ar Amini nāvi un protestiem.
Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.