• Kas februārī jāizdara koku un krūmu labā?

  Darbi februārī
  Inese Graudiņa
  4. februāris, 2022
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Inese Graudiņa
  Ja pārējā dārzā vēl tikai norit darbu plānošana, tad ap kokiem un krūmiem darbi jau rit pilnā sparā.

  Februāris ir īstais laiks, kad veidot egļu dzīvžogus, sākt veidot koku vainagus. Nedrīkst arī aizmirst, ka saule paliek arvien spožāka, kas var veicināt lapu apdegšanu, tāpēc februārī jānoēno mūžzaļie augi.

  Noēno mūžzaļos augus

  Brīvdienās, kad iestājies neliels atelpas brīdis, vajadzētu izstaigāt un pārbaudīt, vai ir noēnoti visi mūžzaļie augi pret saules apdegumiem. Ja piemirsies noēnot, to vēl vari pagūt izdarīt.

  Noteikti piesedz pacipreses, īves, parastā kadiķa šķirnes Gold Cone un Depressa Aurea, klinškalnu kadiķus Blue Arrow un Skyrocket ar stabveida vainagiem, Kanādas egles šķirnes Daisy White, Sanders Blue, Conica.

  Arī rietumu tūja Teddy ar sīkām adatveida skujām apdeg pamatīgi, vainagā paliek brūni plankumi. Vidējais (Ficera) kadiķis (Juniperus x pfitzeriana) Latvijas austrumos apdeg.

  No mūžzaļajiem krūmiem piesedz parasto laurķirsi (Prunus laurocerasus), mahonijas, mūžzaļās bārbeles, bukšus, mūžzaļos rododendrus.

  Izmanto egļu zarus vai agrotīklu, ar kuru piesedz augus no dienvidu puses, kur saules stari būs postošāki. Zarus iespraud zemē apkārt augam un piesien, lai neaizpūš vējš.

  Zāģē un veido koku vainagus

  Īstais laiks formēt egļu dzīvžogus. Cērp parastās egles, asās egles. Apgriez iepriekšējā gada dzinumus ne vairāk kā 2/3 no dzinumu garuma.

  Svarīgi nevienu gadu neizlaist dzīvžoga veidošanu. Izmanto mehāniskās vai elektriskās dzīvžogu šķēres.

  Ja ziema lutina ar sniegu, tad atceries: sniegs ir smags, un tas ir sevišķi bīstami kolonnveida formām. Lai izvairītos no zaru lūšanas un vainagu deformācijas, sniegs jānopurina tā, lai netraumētu augus un neaizlauztu zarus.

  Piemīdi sniegu arī ap košumkoku stumbriem, lai ierobežotu grauzēju eju veidošanos. Tiem patīk apgrauzt mizu ap sakņu kaklu, kas jaunākiem kociņiem var veicināt bojāeju.

  Liepām, papelēm, ošiem, vilkābelēm, parastajai zirgkastaņai izzāģē vai izgriez sausos, vecos, slimos un krusteniski saaugušos zarus un veido glītus vainagus. Izzāģē dubultās galotnes.

  Veic vainaga kopšanu grimoņiem, strauta sniegogām, fizokarpiem, klintenēm, lazdām. Izgriez vecos, vājos un neperspektīvos dzinumus.

  SVARĪGI! Nedrīkst griezt vītolus, jo tad tie apsalst. Vītoliem vainagus var sākt veidot aprīļa otrajā pusē.  

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē