Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kā iztīrīt ogu un zāles traipus no apģērba?

    Zelta padomi
    Elīna Kondrāte
    24. jūnijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Ja šķiet, ka gaišās bikses vairs nekad nebūs tīras, der ieklausīties padomos, ko sniedz traipu tīrīšanas profesionāļi.

    Raksts no žurnāla Ievas Māja

    Kate Lasmane, ķīmiskās tīrītavas Nereta valdes locekle, un Inga Dimdiņa, ķīmiskās tīrītavas Tvaikonis administratore.

    Jāpasteidzas gan – ja traipu neizdosies iztīrīt ar pirmo mazgāšanas piegājienu, gaiši brūns vai zaļgans plankums saglabāsies uz visiem laikiem. Turklāt – jātīra iespējami ātrāk. Ja ļausi traipiem iestāvēties vairākas dienas vai pat mēnešus, pavisam no tiem atbrīvoties diez vai varēs. Tāpat, ja sākumā traipu tīrīsi ar nepiemērotu līdzekli, tas sasmērēto vietu iekonservēs un traipu tikai nostiprinās.

    Dabiskās šķiedras audumos ogu un zāles traipi ieēdas dziļāk. Sintētiskie audumi pret traipiem ir mazāk uzņēmīgi. Taču tīrot ir gluži otrādi – iztīrīt vieglāk tieši dabiskos audumus, piemēram, vasarā tik iecienīto linu un kokvilnu. Ja vien audums ir gaišs, to var arī balināt vai mazgāt augstākā temperatūrā. Turpretī sintētiska auduma apģērbu, piknika sedziņu vai galdautu drīkst mazgāt zemākā temperatūrā, balinot tas var kļūt plankumains, ar dzeltenīgu nokrāsu, var atlīmēties vīlēs iestrādātais līmaudums.

    Kā izvēlēties pareizo traipu tīrītāju?

    Pirms traipa likvidēšanas rūpīgi izpēti izstrādājuma etiķeti: auduma sastāvu, kādā temperatūrā to drīkst tīrīt; vai drīkst mazgāt veļasmašīnā vai arī tam piemērota tikai sausā jeb ķīmiskā tīrīšana (to parasti apzīmē ar P vai F burtu aplītī); vai drīkst balināt (to apzīmē ar trīsstūri). Šīs norādes jāievēro, arī tīrot traipu.

    Katram audumam būs piemērots cits tīrīšanas līdzeklis, tāpēc uz universālajiem traipu tīrītājiem paļauties nevajadzētu.

    Piemēram, no kokvilnas izstrādājumiem ogu un zāles traipus var tīrīt ar balinošiem līdzekļiem, kuru sastāvā ir hlors, bet sintētiskiem audumiem piemēroti būs traipu tīrītāji bez hlora. Tāpat jāuzmanās no it kā saudzīgajiem balinātājiem. Lai gan ražotāji sola, ka tie nekaitēs audumam, piesardzība par sliktu nenāks.

    Pirms sasmērēto vietu apstrādā ar traipu tīrīšanas līdzekli, to vajadzētu izmēģināt uz mazāk redzamas auduma maliņas vai vīlītes. Ja audumam bojājumu nav, vari mēģināt tīrīt traipu.

    Tīrīšanas līdzekli nevajag pārdozēt – uz traipa jāuzliek tik daudz līdzekļa, cik norādīts instrukcijā. Dažkārt ieteikto 15 minūšu vietā līdzekli uz traipa atstāj vairākas stundas vai pat visu nakti, cerot uz lielāku efektu. Tomēr līdzekļa bagātīgāka vai ilgāka lietošana negarantēs, ka izzūd traips, toties sabojās audumu vai traipa vietā atstās izbalinātu plankumu. Kad traips apstrādāts, apģērbu var mazgāt veļasmašīnā, turklāt labāk vienu pašu – lai būtu droši, ka nesakrāsosies citi apģērbi.

    Kas noteikti jādara uzreiz, kad traips pamanīts?

    Ogās ir spēcīgas krāsvielas, ne jau velti senatnē tās lietoja dzijas krāsošanai. Tāpēc arī ogas traips audumā ieēdīsies pamatīgi un būs grūti iztīrāms. Kā pirmo palīdzību vari izmantot aukstu ūdeni – tas traipu neiztīrīs, bet nedaudz atšķaidīs un neļaus iesūkties dziļāk. Ogu traipu noteikti nevajag tīrīt vai berzēt ar krāsainajām papīra salvetēm, kas ir pa rokai, – tā traipu ieberzīs vēl dziļāk auduma šķiedrās, turklāt gaišs audums vēl papildus iekrāsosies salvetes krāsā.

    Atšķirībā no sulas vai vīna traipiem ogu un zāles traipus nevar nosusināt ar salveti vai dvieli, tie iespējami drīzāk jāiztīra. Jo ilgāk ļausi traipam iekalst, jo grūtāk būs no tā atbrīvoties. Iespējams, mājas apstākļos tas pat nebūs iespējams. Turklāt, ja traips pirmajā mazgāšanā tomēr neizzudīs pavisam, tas vēl dziļāk iesūksies auduma šķiedrās un vēlāk to vairs nevarēs iztīrīt. Ja ogas sasmērējušas gaišu vai baltu kokvilnas audumu, vari traipu apstrādāt ar balinošu līdzekli.

    Ja ar ogām nosmērēta gaiša blūze vai bikses, defektu vari pārvērst efektā, apģērbu nokrāsojot mazliet tumšāku ar auduma krāsu.

    Vai traipu tīrīšanai noder arī veļas ziepes?

    No zaļganajiem zāles traipiem visvairāk cieš piknika sedziņas, garie linu svārki un kleitas, bērnu apģērbs, kāzu kleitas un gaišas bikses. Pirms apģērbu mazgā ar veļas pulveri, traipu var patīrīt ar veļas jeb saimniecības ziepēm. Zāles sasmērēto vietu samitrini ar vēsu ūdeni, ieziepē un atstāj uz 20 minūtēm.

    Ņem vērā! Veļas ziepes nevis ieberzē vai ierīvē, bet iesit audumā – ar ziepju gabaliņu pasit pa drānu. Tā ziepes nonāks arī impregnētu audumu šķiedrās un sasmērēto vietu iztīrīs dziļāk.

    Pēc tam to var mazgāt veļasmašīnā. Veikalu piedāvājumā ir veļas ziepes, kurām ir arī balinošs efekts. Ja audums ir tumšs, tādas lietot nevajadzētu. Tumšām krāsām nebūs piemērots arī balinošs veļas pulveris.

    Kādus tautas līdzekļus pielieto traipu tīrīšanai?

    1. Citrona sula. To var uzspiest uz auduma, ļaut tai nostāvēties neilgu laiku un tad audumu izmazgāt veļasmašīnā vai ar rokām, lietojot veļas ziepes. Citrona sulai ir balinošs efekts, tāpēc tumši vai krāsaini audumi jātīra ļoti piesardzīgi.
    2. Citronskābe. Uzber uz samērcēta traipa un aptuveni 15 minūtes ļauj tai izvilkt traipu no auduma šķiedrām. Pēc tam audumu vairākas reizes izmazgā.
    3. Zobu pasta. Traipu ierīvē un pēc neilga laika izskalo. Taču arī vairumam zobu pastu ir pievienotas balinošas sastāvdaļas, kas var gan pabalināt audumu, gan veidot izdilumu.
    4. Ūdeņraža pārskābe, ožamais spirts vai degvīns. Ar tiem var apstrādāt traipu. Ūdeņraža pārskābe un ožamais spirts noteikti jāizskalo.
    5. Vārāmā sāls šķīdums. 1 tējkarote sāls uz pusglāzi ūdens palīdzēs izmazgāt zāles traipus.
    6. Etiķis. To dažkārt iesaka arī kā līdzekli, ko pievienot mazgāšanas laikā, lai labāk izskalotos pulvera daļiņas un netīrumi. Taču jārēķinās, ka ar etiķi var pazust ne vien traips, bet redzami pabalēt arī apģērbu krāsas.
    7. Glicerīna uzpilināšana uz traipa.  

    No kā vajadzētu izvairīties tīrot traipus?

    • Nelieto ļoti spēcīgus vai balinošus līdzekļus.
    • Neberz stipri – tā var noberzt ne tikai traipu, bet arī auduma krāsu.
    • Nemazgā ļoti karstā ūdenī (90 grādu vai augstākā temperatūrā) – tas negarantē, ka traips pazudīs. Neignorē ražotāja norādījumus, kā kopt audumu un kādi tīrīšanas līdzekļi tam piemēroti.
    • Neatstāj tīrīšanas līdzekli uz traipa ilgāk, nekā teikts tā lietošanas instrukcijā.

    Kā izvairīties no traipiem?

    • Lasot ogas, lieto priekšautu.
    • Ravējot dārzu, zem ceļiem paklāj plēvi.
    • Izmanto impregnētus galdautus vai iegādājies izsmidzināmu audumu impregnēšanas līdzekli, kas atgrūž traipus. Pēc mazgāšanas galdauts jāapstrādā vēlreiz.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē