Iepazīsties – bebrs
- Viens no senākajiem zīdītājiem, kas ieceļojuši Latvijas teritorijā.
- Pieauguša bebra pārtikas dienas deva ir 3–3,5 kilogrami.
- Spēj pavadīt zem ūdens 15–20 minūtes.
- Vislabāk attīstītā maņa ir oža, tai seko dzirde, tad – tauste.
- Mūža ilgums, ja vien bebrs neiekrīt slazdā vai kāds to nenomedī, var būt ap 20 gadu.
Īpatnības
- Īpaši muskusa dziedzeri izdala sekrētu, kam piemīt spēcīga smarža – tā bebriem kalpo kā sazināšanās līdzeklis.
- Pastāv uzskats, ka bebru dziedzeru uzlējumam piemīt dziednieciskas īpašības – mazās devās esot nomierinošs, lielākās uzbudinošs, der dažādu kaišu ārstēšanai, pat potences paaugstināšanai.
Ģimenes stāvoklis
- Monogāms, partneri izvēlas 3–4 gadu vecumā un uz mūžu.
- Pārojas janvārī vai februārī un aprīlī vai maijā laiž pasaulē 3–4 mazuļus.
- Ģimenē mēdz dzīvot pat 10 bebru.
Dzīvesveids
- Iekārtojas uz dzīvi noteiktā teritorijā un to nepamet.
- Aktīvi darbojas no krēslas līdz nākamās dienas septiņiem astoņiem rītā.
- Izrakto alu garums var sasniegt 15 metrus.
- Bebru dabiskie ienaidnieki – vilki un lūši, klaiņojoši suņi.
Postījumi
Bieži vien bebri par savu mājvietu izvēlas meliorācijas sistēmas, kuru uzdevums ir novadīt liekos ūdeņus, taču, tiklīdz sāk saimniekot bebrs un izveido dambi, sistēma tiek bojāta. Sekas – meža vai lauksaimniecības zemju applūdināšana tajā vai kaimiņu īpašumā.
Bebrs mielojas ar augiem ne tikai savas mājvietas tiešā tuvumā, viņš grauž visus kokus pēc kārtas, arī augļukokus dārzā.
Ja gribas sadzīvot ar bebru, nāksies risināt jautājumu par koku aizsardzību.
Citi lasa
Ko darīt?
- Bebrs ir medījams dzīvnieks, turklāt tā medīšana nav limitēta (pagājušajā gadā mednieki nomedīja 31 tūkstoti bebru). Tiesa, to atļauts darīt no 15. jūlija līdz nākamā gada 15. aprīlim.
- Zemes īpašnieks savā teritorijā pats drīkst medīt bebrus, ja viņam ir mednieka apliecība, sezonas karte un ieroča glabāšanas atļauja.
- Ja saimnieks nav mednieks, viņš, slēdzot līgumu, bebru iznīcināšanā ir tiesīgs lūgt palīdzību medniekiem.
- Nomedīto bebru nedrīkst atstāt, mednieka pienākums ir to likt lietā. Bebru gaļai ir mazliet specifiska garša, taču no tās gatavotās desas ir daudz vērtīgākas nekā veikalā pirktās, jo bebrs pārtiek tikai no zaļumiem un koka.
- Savā īpašumā saimnieks drīkst medīt bebrus, izmantojot rāmja tipa lamatas. Lai to darītu, nav nepieciešama saskaņošana vai atļauja. Vienīgais nosacījums – jānodrošina, ka lamatās neiekritīs ūdris vai kāds cits dzīvnieks.
- Ja īpašnieks uztur meliorācijas sitēmu kārtībā, regulāri iztīra grāvjus, bebrs šādā vidē neiemājos – tam tur vienkārši nav, ko darīt.
Kā cīnīties, nenogalinot?
Ja saimniekam neceļas roka bebrus nogalināt, vienīgā iespēja no tiem atbrīvoties – izjaukt bebra izveidoto dambi vai ierīkot cauruli, kas regulē ūdens līmeni.
Dambi bebrs būvē tāpēc, lai paslēptu zem ūdens alu ieejas un pasargātu savu ģimeni no ārējiem ienaidniekiem.
Dambja izjaukšana ir diezgan smags darbs, un, ja šo vietu bebrs ir iemīļojis, tad veidos dambi atkal un atkal. Bebrs ir meliorators, un, ja sausā vasarā dambis ūdeni nenodrošinās, bebrs padziļinās savu mājokli un var pat izveidot tādus smilšu sanesumus, ka ūdeni vairs nevar nolaist.