Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Vai sunim drīkst dot gaļas buljonu?

    Daba un dzīvnieki
    Marta Kalniņa
    4. februāris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Apetīti rosinošie un garšīgie gaļas un kaulu buljoni suņiem ļoti garšo. Vairākums suņu saimnieku ir pārliecināti, ka tas dzīvniekiem ir ļoti veselīgs un absolūti nekaitīgs produkts. Suns ir paēdis, un saimnieks – mierīgs. Tiesa, strīdi par to, var vai nevar sunim dot gaļas buljonu, nerimst joprojām. Tikai neliels skaits maina savus priekšstatus par pareizu mājdzīvnieku ēdienkarti pēc tam, kad uzzina par tā kaitīgo ietekmi uz dzīvnieka veselību.

    Kāpēc buljonu nevajadzētu iekļaut suņa ēdienkartē?

    Veterinārārsti neiesaka dot suņiem gaļas un kaulu biljonus, kā arī putras, kas vārītas tajā. Vislabākais ir vienkārši svaiga gaļa. Visiem zināms, ka vārīta gaļa ir veselīgāka par ceptu, tvaicēta gaļa ir veselīgāka par vārītu, bet, ja runājam par suņiem, svaiga liellopa gaļa ir veselīgāka par jebkādu citu.

    Jāatceras, ka ne viss, kas ir garšīgs, ir arī veselīgs un drošs. Dabiskos dzīves apstākļos suņi nepārtiek no gaļas novārījumiem, un saimnieku atrunas, ka suns ar baudu ēd putras, kas vārītas uz buljona bāzes, un dzīvo sveiks un vesels, ir nepārliecinošas. Būsim godīgi, daļa suņu saimnieku neuzskata par vajadzīgu regulāri apmeklēt veterinārārstu un neuzdod sev jautājumus, kāpēc suns sācis slimot vai ir pāragri aizgājis mūžībā.

    Trekns gaļas vai kaulu novārījums, lai arī ievērojami uzlabo barības garšas īpašības, rada lielu slodzi aknām.

    Suņu aknas atšķirībā no cilvēku aknām ir mazāk noturīgas pret kaitīga ēdiena ietekmi. Regulāri barojot suni ar gaļas vai kaulu buljonu, dzīvniekam var attīstīties hroniskas aknu slimības, var rasties aizkuņģa dziedzera iekaisums. Normālas aknu darbības traucējumi var novest arī pie letāla iznākuma.

    Protams, slimības neattīstās ne dienas, ne nedēļas laikā, taču pēc vairākiem gadiem saimnieks vairs nesasaistīs suņa slimošanu vai nāvi ar treknu barību. Zinātnieki sen pierādījuši, ka gaļas buljons satur ekstraktīvas vielas, kas stimulē kuņģa sulas izdalīšanos. Dzīvnieku kuņģa sulā jau bez tā ir liels sālsskābes daudzums, bet, tai pieaugot, iespējama kuņģa gļotādas erozija, rezultātā attīstās gastrīts un kuņģa čūla. Ekstraktīvās vielas pasliktina aknu un gremošanas sistēmas darbību.

    Turklāt mūsdienu gaļas ražotāji, lai dzīvnieki ātrāk augtu, viņiem paaugstinātos imunitāte un pieaugtu muskuļu masa, tos baro ar dažādām piedevām. Vārīšanas rezultātā kaitīgās ķīmiskās vielas no gaļas nonāk šķidrumā.

    Vēl kaitīgāks ir kaulu novārījums, jo kauli satur smago metālu sāļus, kas, lietojot buljonu, nonāk dzīvnieka organismā, nodarot tam lielu kaitējumu.

    Jo koncentrētāks buljons, jo kaitīgāks. Buljons ir kaitīgs arī dzīvniekiem, kuriem ir problēmas ar kuņģi un kuriem ir nosliece uz alerģijām. Tāpēc neiesaka suņiem dot putras, kas vārītas uz buljona bāzes, vai buljonu tīrā veidā. Lai gan katrs suņa saimnieks ir tiesīgs pats izlemt, ar ko barot savu mīluli, prātīgākais ir atturēties no šaubīgu produktu lietošanas, ja vēlies palielināt sava suņa dzīvildzi.

    Protams, ir arī savs labums no kaulu novārījumiem, piemēram, saistaudi kaulos un skrimšļos satur vērtīgas barības vielas, novārījums satur glikozamīnu, kas palīdz uzturēt locītavu veselību, bet naturālais želatīns veicina graudaugu asimilāciju. Tomēr svarīgāk ir novērtēt buljona kaitīgo ietekmi.

    Vairāki suņu speciālisti uzskata, ka pēc kuņģa darbības traucējumiem vai slimības, kad organisms ir novājināts, suni var barot ar vistas buljonu, jo tieši to ārsti mums rekomendē lietot pēc slimošanas. Tomēr suņi nav cilvēki, viņiem gremošanas sistēma uzbūvēta pilnīgi citādi. Pēc slimības novārdzinātus dzīvniekus labāk barot ar gargraudu rīsiem (3/4) un svaigu vistu (1/4), sākot ar mazu porciju, tad pakāpeniski pārejot uz normālu ēdienkarti.

    Kā samazināt gaļas buljona kaitīgumu?

    Ja tu arī suni baro ar gaļas un kaulu buljonu, jāparūpējas par tā kaitīguma samazināšanu. Buljonu vāra bez garšvielām no liellopu gaļas, kas pirkta no zemniekiem, tad to vajag atdzesēt, pēc tam noņemt un izmest sastingušo tauku kārtu, bet pirms suņa barošanas atšķaidīt novārījumu ar ūdeni.

    Pirmo buljonu, kas pagatavots no gaļas, kas pirkta veikalā vai tirgū, nolej, otro buljonu, kas vārīts no tās pašas gaļas, var dot dzīvniekam, bet tikai pēc tauku kārtas noņemšanas, ja tāda ir. Lai no liellopu kauliem ar skrimšļiem dabūtu iespējami lielāku daudzumu vērtīgo vielu, iesaka ūdenim vārīšanas laikā pievienot 1–2 tējkarotes ābolu etiķa. Gatavo novārījumu izkāš, atdzesē un noņem tauku kārtu – to nekādā gadījumā nedrīkst dot dzīvniekiem.

    Tas pats attiecas uz zivju buljonu (izņemot noteikumu par etiķa pievienošanu), kura pagatavošanai nevajadzētu izvēlēties trekno zivju sugas.

    Nekādā gadījumā nebaro suni ar buljonu, kas taisīts no buljona kubiņiem. Tie ir kaitīgi pat cilvēkam, nemaz nerunāsim par suņiem. Tie satur ļoti daudz sāls, garšvielu, garšas pastiprinātāju un citu piedevu.

    Labāk atturēties no suņa barošanas ar gaļas novārījumu vai arī lietot to nelielos daudzumos, lai uzlabotu barības garšu un veicinātu apetīti, kas ir aktuāli, ja dzīvnieks ēdiena ziņā ir ļoti izvēlīgs. Pietiks, ja to pavisam nedaudz pievienosi smaržai – burtiski divas ēdamkarotes uz porciju. Nav vēlams apliet ar buljonu sauso barību.

    Dārzeņu buljons – labāks!

    Sunim var dot dārzeņu buljonu, ja viņam tas garšo. Dārzeņu novārījums no kvalitatīviem produktiem ir absolūti drošs mājas mīluļiem, taču ēdienkartē nav obligāts, jo suņi tomēr ir gaļēdāji. Dārzeņu buljonu vāra bez sīpoliem, ķiplokiem un garšvielām. Vispiemērotākie dārzeņi – kartupelis un burkāns, ķirbis un burkāns, var pievienot sparģeļus, kabaci, zaļos zirnīšus. Novārītos dārzeņus dzīvniekam labāk nedot, īpaši jau kartupeļus.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē