Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Kāmītis dzīvs, bet nekustas. Kas jāzina par kāmju ziemas miegu

    Mājas mīluļi
    Astes
    Astes
    29. oktobris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Punyaphat Larpsomboon / Shutterstock
    Ziemas guļā organisms ekonomiski izlieto visus dzīvībai nepieciešamos resursus, un tas ļauj lācim pārziemot. Kaut kas līdzīgs savvaļas apstākļos notiek arī ar grauzējiem. Arī kāmji guļ ziemas miegu. Taču viņu ziemas guļa ir daudz vieglākā formā nekā lāčiem.

    No zooloģijas stundām mēs zinām, ka vairāki dzīvnieki, piemēram, lāči un eži, ziemā guļ dziļā miegā. Rudenī viņi tam rūpīgi gatavojas, uzkrājot taukus. Miega laikā viņiem krietni palēninās visi dzīvības procesi. Piemēram, sirdsdarbības un elpošanas intensitāte ziemas guļas laikā ir desmit reižu zemāka nekā vasarā – gada aktīvajā periodā. Daba ir gudra, jo izdzīvot ziemā, kad gaisa temperatūra ir krietni zem nulles un nav barības, dzīvniekam būtu ļoti grūti. 

    Miegs vai sastingums

    Tādai ziemas guļai, kāda tā ir lāčiem, kāmja organisms nav piemērots. Viņu stāvokli ziemā drīzāk varētu raksturot ar vārdu sastingums.  Kāda tad atšķirība? Miega ilgumā. Runājot vienkāršā valodā, sastingums – tā nav tipiska nepārtraukta ziemas guļa, kad dzīvnieks vēlā rudenī aiziet gulēt un tikai pavasarī pamostas.

    Kāmis sastinguma periodā ik pa laikam pamostas, aptuveni vienu reizi nedēļā, lai apmeklētu tualeti un iegrieztos pārtikas krājumu noliktavā.

    Dzīvnieciņa organisms pārslēdzas uz ekonomisko režīmu. Visi procesi organismā palēninās. Ķermeņa temperatūra pazeminās, kāmis it kā sastingst un ne uz ko nereaģē. Sastinguma stāvokli ietekmē ne tikai āra temperatūras pazemināšanās, bet arī dienas gaismas ilgums. Pavasarī, kad dienas kļūst garākas, viņi vairs nesastingst.

    Tas viss attiecas uz kāmjiem, kas dzīvo savvaļā. Bet vai mūsu mājas kāmīši arī dodas ziemas snaudā? Jā, mēdz gadīties arī tā. Kādā rītā tu vari atrast savu kāmīti sastingušu bez jebkādām dzīvības pazīmēm. Nebīsties, paņem viņu rokās un sasildi. Dzīvība viņā atgriezīsies, nepārdzīvo.

    Iemesli, kāpēc mājas kāmji ieslīgst ziemas miegā, var būt dažādi: zema temperatūra dzīvoklī, nesabalansēta ēdienkarte, barības trūkums, nepietiekams apgaismojums. Kāmīši, par spīti pūkainajam kažociņam, ļoti slikti pārcieš aukstumu. Viņi galu galā ir tuksnešu un stepju dzīvnieki. Tāpēc ziemas laikā parūpējies, lai kāmītim ir silti. Ja mājā slikti kurina, noliec istabā sildītāju, tad kāmis nesastings. Tas pats attiecas uz barošanu. Viņiem nebūs nekāda pamata doties ziemas miegā, ja nodrošināsi kāmīti ar pilnvērtīgu barošanu.

    Ieslīgt ziemas guļā kāmis var ātri. Ja tas jau ir noticis, paaugstini temperatūru būrītī, un viņš atmodīsies.

    Uzreiz padomā, ar ko viņu pabarot. Barībai jābūt barojošai un mīkstai – dārzeņu biezenītis, auzu putra utt. Dienas gaisma viņiem arī ir ļoti svarīga. Novieto būrīti tur, kur gaisma kritīs tam virsū. Kāmītis, lai arī ir maziņš zvēriņš, prasa rūpes un uzmanību. Saimnieku uzdevums – nodrošināt viņam komfortablu dzīvi, ņemt vērā visas viņa vajadzības. Tad arī iemeslu ieslīgt ziemas miegā tam nebūs.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē