Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Ar cilmes šūnām ārstē arī zirgus un suņus

    Interesanti
    Ligita Timma
    23. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Par gandrīz vai neticamiem cilvēku izveseļošanās gadījumiem, kad ārstēšanā izmantotas cilmes šūnas, beidzamajās desmitgadēs dzird arvien biežāk, turklāt ne tikai kaut kur ārzemēs, bet arī pie mums. Vai ar šo metodi iespējams palīdzēt arī mūsu mīluļiem?

    ASV veterinārmedicīnas praksē cilmes šūnas terapijā lieto jau kopš 2004. gada. To var uzskatīt par laiku, kad sākusi attīstīties cilmes šūnu izmantošana veterinārijā. Sākumā zirgiem cīpslu bojājumu gadījumos, vēlāk suņiem osteoartrīta, kāju mīksto audu bojājumu ārstēšanā, kā arī līdzīgās situācijās kaķiem. Tagad cilmes šūnas mājas dzīvniekiem izmanto ne tikai Amerikā, bet arī Eiropas Savienības valstīs un citur pasaulē. Latvijā iestrādes cilmes šūnu izmantošanā dzīvniekiem – zirgiem ar saišu plīsumiem – ir veidojušās jau aptuveni piecu gadu garumā. Tiesa, mums ir tikai viens zirgu dakteris, kas šajā jomā strādā. Nauris Laizāns Baltijas valstīs bija pirmais veterinārārsts, kas 2012. gadā sāka zirgiem izmantot cilmes šūnu terapiju, un Latvijā joprojām ir vienīgais, kas šajā jomā aktīvi darbojas, papildina savas zināšanas un pieredzi, gūstot teicamus rezultātus. Tagad Latvijā ir iespēja ar cilmes šūnu terapiju palīdzēt arī suņiem. Kā ASTĒM apliecināja SIA Medrego pārstāvji Normunds Daudišs un Linards Lapa, uzņēmums pašlaik strādā pie tā, lai varētu palīdzēt suņiem, kurus moka artrīts. Medrego veterinārārstiem piedāvā produktu, kas radīts no cilmes šūnām, izmantojot pasaulē jau zināmas metodes. Ievadot sagatavotās cilmes šūnas tieši iekaisuma vietā, slimība tiek apturēta un, iespējams, likvidēti arī artrīta radītie bojājumi. Plānots eksperimentos un pētījumos iesaistīt Latvijas Lauksaimniecības universitātes veterinārmedicīnas pasniedzējus un studentus. Tiek domāts par cilmes šūnu izmantošanu, lai spēcinātu novārgušu, novājinātu, novecojušu organismu. Ar laiku uzņēmums pievērsīsies arī kaķiem, kas sirgst, piemēram, ar nieru kaitēm.

    Kā dzīvnieka cilmes šūnas sagatavo

     Šūnas terapijā sagatavo specializētā laboratorijā, un tās ir sterilas.

    Pēc cilmes šūnu ieguves avota izšķir autologo terapiju, kurā izmanto šūnas, kas ņemtas no paša slimnieka organisma, un alogēno, kad tās iegūst no cita tās pašas sugas donora – jauna, veselīga dzīvnieka. Pētījumos pierādīts, ka donora cilmes šūnas audus atjauno tieši tikpat labi kā no slimnieka ņemtās, tās arī nerada organisma alerģisku reakciju. Donora cilmes šūnas iespējams paņemt no dažādiem dzīvnieka orgāniem – no taukiem, no kaulu smadzenēm vai pat smaganām. Iegūtie šūnu paraugi laboratorijā tiek apstrādāti, atlasītas cilmes šūnas, tās tiek pavairotas, pārbaudītas, lai būtu droši, ka ar šīm šūnām terapijas laikā netiks nodotas kādas donora slimības. Tad cilmes šūnas pavairo un sadala devās. Donora šūnu lielākā priekšrocība – tās iespējams laikus sagatavot un uzglabāt, lai varētu izmantot nekavējoties vajadzības brīdī. Autologajai terapijai šūnas būtu jāņem no slimā dzīvnieka, radot viņam papildu stresu, šūnu sagatavošanai nepieciešams papildu laiks, un tas arī izmaksā dārgāk.

    Ko ievadītās šūnas dara slimnieka organismā?

     Ievadot slimajā vietā cilmes šūnas, veterinārārsts vienlaikus seko šīs procedūras norisei ar ultrasonogrāfa palīdzību.

    Cilmes šūnām piemīt brīnumaina īpašība – tās spēj dalīties un aizvietot citas organisma šūnas, kas gājušas bojā traumas, slimības dēļ vai kuras savu laiku ir nodzīvojušas. Tās veicina bojātu audu atjaunošanos neatkarīgi no orgāna un slimības veida. Zīdītājiem, tajā skaitā mums, cilvēkiem, ir divu veidu cilmes šūnas: embrionālās, kuru spējas veidot visdažādākos audus nav ierobežotas, un pieauguša ķermeņa cilmes šūnas, kas arī spēj pārveidoties par tauku šūnām, nervu, sirds, kaulu, skrimšļu, aknu, radzenes, muskuļu un vēl citām, bet ne gluži par jebkura veida šūnām (tās dēvē par mezenhimālām šūnām). Ir divas pieejas mezenhimālo cilmes šūnu izmantošanai un transplantēšanai. Pirmais veids ir šūnu ievadīšana vēnā, tad tās pa asinsvadiem nonāk bojātajos audos, iekaisuma vietās un sāk tur darboties. Otra pieeja ir šūnu ievadīšana tieši slimajā vietā. Izmantojot cilmes šūnas slimajā locītavā, pietiek ievadīt tajā noteiktu devu sagatavoto šūnu (zirgiem aptuveni 10 miljonus cilmes šūnu, suņiem deva būs mazāka – atkarībā no šķirnes), un tās pašas zinās, kāds darbs paveicams – kas salabojams. Piemēram, ievadot cilmes šūnas zirgam locītavā, kurā ir saišu plīsums, šūnas saprot, ka tām jāsalabo bojātā saite, sadarbojas ar organisma paša šūnām. Izmantojot cilmes šūnas, zirgiem ar saišu plīsumiem izdodas atlabt līdz pat trim reizēm ātrāk, nekā ārstējot ar tradicionālajām metodēm. Atšķirībā no ārstēšanas ar zālēm, metodiski pareizi veiktai terapijai, kurā izmanto sagatavotu cilmes šūnu transplantāciju slimnieka organismā, nav nekādu blakņu.

    Pasaulē pieredze artrīta ārstēšanā liecina, ka terapijai ar cilmes šūnām atkarībā no tā, kādā situācijā sākta ārstēšana, efekts ilgst no viena līdz trim gadiem. Pēc tam slimība var atkārtoties, ja nav novērsti tās cēloņi.

    Kad biežāk izmanto cilmes šūnu terapiju

    Suņiem un kaķiem
    • Cīpslu un saišu iekaisumus ārstēšanai.
    •  Skrimšļu un locītavu savainojumu un slimību, piemēram, artrīta, gūžu displāzijas ārstēšanai.
    •  Vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanai pēc slimošanas, operācijām, traumām, kā arī novecošanās pazīmju mazināšanai.
    Zirgiem
    • Cīpslu un saišu savainojumu ārstēšanai.
    • Skrimšļu slimību un traumu ārstēšanai.
    • Vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanai pēc slimošanas, operācijām, traumām, kā arī novecošanās pazīmju mazināšanai

    Kā saimniekam rīkoties

    1.  Ja esi pamanījis savam mīlulim locītavu problēmas (piemēram, viņš vairs nevar pārlēkt pāri šķērslim, ielēkt automašīnā, nedraiskuļojas,), aizved viņu pie veterinārārsta, kurš dzīvnieku izmeklēs, noteiks diagnozi un palīdzēs noskaidrot, vai šajā gadījumā varētu noderēt terapija ar cilmes šūnām.
    2. Šūnu terapiju dzīvniekam veterinārārsts veic klīnikā, izmatojot īslaicīgu anestēziju.
    3. Seko ārsta norādījumiem un vēro, ka dzīvnieks atveseļojas. Pirmie uzlabojumi parasti pamanāmi jau pēc divām nedēļām.

     

    Ņem vērā!
    • Pētījumi un prakse liecina, ka šūnu terapija palīdz 80% gadījumu.
    • Slimnieka ārstēšanā un veselības stāvokļa uzlabošanā pozitīva iedarbība saglabājas līdz trim gadiem.
    • Cīpslu plīsumi saaug bez rētaudiem, un traumētā vieta vairs raizes nesagādā.

     

    Cik tas maksā?

    Vienai traumai parasti ir nepieciešama viena deva ar cilmes šūnām. Piemēram, vienas cilmes šūnu devas izmaksas zirgam ir no 350 līdz 500 eiro.

     Zirgam slimajā locītavā ievada aptuveni desmit miljonus cilmes šūnu, kas satilpst 1ml šļircē.

    Viedoklis

    Nauris Laizāns, veterinārārsts ar piecu gadu pieredzi cilmes šūnu izmantošanā zirgu ārstēšanā Ar cilmes šūnām es ārstēju stiegru un saišu bojājumus, zirgiem tas ir viens no biežākajiem klibuma cēloņiem. Manā praksē bijuši jau vairāk nekā simts gadījumu, kad pielietoju tieši šo metodi. Kāpēc es strādāju ar cilmes šūnām? Pirmkārt, tās paātrina sadzīšanu, tātad ir ātrāka atveseļošanās, kas sporta zirgiem ir ļoti svarīgi. Otrkārt, bojājuma vietas sadzīšana ir kvalitatīvāka, nekā, izmantojot citas ārstēšanas metodes. Mēs ar šīm šūnām cenšamies panākt, lai neveidotos rētaudi, lai sadzīstot, saites šūnu struktūra veidotos pēc iespējas labākā kvalitātē un saite būtu pietiekami elastīga. Ne pilnīgi visiem stiegru un saišu bojājumiem šūnu terapija ir labākais risinājums. Dažos gadījumos nav rezultāta. Zirgam gan nenotiek arī nekas slikts, taču nauda par veikto terapiju iztērēta veltīgi. Piecu gadu laikā man jau ir sava pieredze, konkrēti kādu bojājumu gadījumos gandrīz vienmēr cilmes šūnu ievadīšana palīdz un kad cerētā uzlabojuma, visticamāk, nebūs.

    Cilmes šūnu terapija ir perspektīvs virziens, tiek pētīti visi iespējamie veidi, kā šūnas varētu pielietot. Pašlaik pasaulē biomedicīna ir ļoti aktuāla, uz to tiecas gan cilvēku ārstniecība, gan veterinārija.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē